Reklama
Temat numeru
Hejt stał się przekleństwem naszych czasów. Niszczy ludziom życie, coraz częściej zabija młodych. Tymczasem większość z nas nie bardzo wie, z czym mamy do czynienia i jak sobie z tym wrogiem radzić.
...statystycznie najczęściej obdarowujemy dzieci prezentami i udajemy się z wizytą do McDonalda.
Hejt stał się przekleństwem naszych czasów. Niszczy ludziom życie, coraz częściej zabija młodych. Tymczasem większość z nas nie bardzo wie, z czym mamy do czynienia i jak sobie z tym wrogiem radzić.
Zmartwychwstały Jezus wstąpił do nieba i przebywa po prawicy Ojca. Co ta prawda oznacza? Co objawia o Bogu, ale także co wnosi w życie ludzi wierzących?
Obraz pól, zasianych ziarnem , harmonijnie wpisuje się w krajobraz waszej pięknej , ojczystej ziemi. Pozwólcie, by także ziarno słowa Bożego mogło w was zakiełkować i wydać obfity plon.
Słowa Ewangelii według św. Łukasza Łk 24, 46-53
Człowiek, kiedy spojrzy w górę, widzi niebo. Ono zawsze miało w sobie coś tajemniczego. Wszechświat rozumiany tak, jak dzięki rozwojowi nauki rozumiany jest dzisiaj, niegdyś dla ludzi w ogóle nie istniał.
Pierwszy rozdział Dziejów Apostolskich stanowi kluczowe wprowadzenie do misji Kościoła po zmartwychwstaniu Jezusa. Autor – św. Łukasz adresuje swoje pismo do Teofila, wskazując tym samym na swój zamysł przekazania wiarygodnej relacji o działalności Jezusa i początkach Kościoła.
Z wypiekami na twarzy kibice oczekują konferencji prasowych. Dowiadują się z nich, kto dostąpił zaszczytu reprezentowania klubu lub kraju podczas rozgrywek.
Świętego Justyna można nazwać największym i najbardziej wpływowym chrześcijańskim intelektualistą II wieku.
...czyli czym jest rok święty i jaki jest jego sens?
Osoby starsze są pamięcią naszego społeczeństwa. Okazując im szacunek i uwagę, pamiętamy nie tylko o swoich korzeniach, ale też budujemy lepszą przyszłość. Dlatego Jubileusz Rodzin, Dzieci, Dziadków i Osób Starszych, obchodzony w dniach 30 maja – 1 czerwca, jest okazją do przypomnienia o przymierzu między pokoleniami.
Jak nie zagubić się w cyfrowym świecie pełnym iluzji? Podpowiedź znajdziemy w filmie Carlo Acutis. Plan na życie, który od 6 czerwca będzie można obejrzeć w kinach.
Jego pontyfikat może się okazać niezwykle ważnym czasem, który niesie ze sobą ogromne możliwości ewangelizacyjne.
W świecie, w którym technologia jest wszechobecna, świadome podejście do czasu wolnego staje się kluczem do regeneracji i budowania wspomnień.
Jeżdżę po Polsce i wiele jest miasteczek, w których panuje podobny – skupiony wokół kilku osób układ.
I znowu europejski show-biznes pokazał nam miejsce, w którym aktualnie znajduje się nasza muzyka popularna.
Wynalezienie telefonu śmiało można porównać do wynalezienia koła – tak znaczący wpływ miało na ludzkość.
Candida albicans jest naturalnym składnikiem flory bakteryjnej, ale w sprzyjających dla niego warunkach może doprowadzić do rozwoju kandydozy, czyli grzybicy.
Będąc panną, urodziłam dziecko, ma ono moje nazwisko. Z ojcem dziecka nie utrzymuję żadnych kontaktów. Dwa lata temu wyszłam za mąż. Mój mąż chciałby uregulować sprawy prawne związane z moim dzieckiem. Ja jednak zastanawiam się, czy ma to być pełna adopcja, czy ustanowienie go opiekunem prawnym dziecka. Jakie są konsekwencje prawne obu sytuacji i co będzie lepsze dla mojego dziecka?
Izabela Żylińska – żona, mama pięciorga dzieci oraz świecka dominikanka. Radość sprawia jej głoszenie słowa Bożego.
Była zwyczajną, pełną życia 14-latką. Zadziwiała zgodą na trudną wolę Bożą w jej życiu.
Stygmaty – znak obecności Boga w życiu człowieka. Choć budzą kontrowersje – dla wielu pozostają świadectwem głębokiej relacji z Bogiem.
To pytanie stawiają sobie zwłaszcza młodzi. Podpowiadamy, czym się kierować, by osiągnąć cel, a jednocześnie sobie nie zaszkodzić.
Chwile relaksu spędzone w otoczeniu zieleni mogą być jeszcze przyjemniejsze, gdy znajdzie się tam ogrodowa huśtawka. Możemy ją wykonać własnymi siłami! Jak to zrobić?
Sezon truskawkowy w pełni. Ucieszmy się tym wyjątkowo aromatycznym owocem i zróbmy pyszne ciasta i desery.
Dinozaury od zawsze budziły ciekawość. A że nie ma chyba malucha, który nie fascynowałby się nimi, zapraszamy na wyprawę szlakiem tych prehistorycznych zwierząt.
... w dniach 13-15 czerwca w Gdańsku odbędzie się IV edycja Festiwalu dla Życia?
To moje wymarzone zajęcie – mawia Krzysztof Niegowski. Połączył dwa duchowe doświadczenia – wiarę i muzykę. W tym, co robi, odnalazł sens życia. Kim jest i jaki jubileusz świętował?
Tutaj dostrzegamy wspólnotę zaangażowaną w przekaz wiary kolejnym pokoleniom – powiedział bp Andrzej Jeż.
Godziny religii były, są i pozostaną – przekonuje
Jacek Trzeciak.
Symbol tegorocznego spotkania młodych ukazuje łączność wszystkich wierzących we wspólnym pielgrzymowaniu – zaznaczają organizatorzy.
W sanktuarium w Licheniu odbędzie się narodowe dziękczynienie za błogosławionych 108. Męczenników II wojny światowej. Wydarzenie zaplanowano na 14 czerwca.
Tegoroczna pielgrzymka do Matki Bożej w Rudach ma wyjątkowy, jubileuszowy charakter.
Parafia Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu po raz trzeci zaprasza najmłodszych w dniu ich święta.
Bartosz Mikrut z parafii w Wieprzu oraz Jacek Orawczak z parafii w Międzybrodziu Bialskim 24 maja zasilili szeregi kapłańskie naszej diecezji.
W obrazie koronowanym Matki Bożej Gołyskiej czcimy Maryję, Matkę Jezusa, która jest nam dana jako Wspomożycielka w naszym życiu, ale także Matka Kościoła – mówił bp Roman Pindel w Chybiu.
Świecka misjonarka Izabela Tobiasiewicz z Jawiszowic wyruszyła na misje do Kenii.
W roku 100-lecia istnienia najpierw diecezji, a od 1992 r. archidiecezji częstochowskiej należy mocno podkreślić, że to właśnie Eucharystia odgrywa fundamentalną rolę w procesie powstania, wzrastania, budowania i odnowy Kościoła – napisał abp Wacław Depo w liście pasterskim z okazji rozpoczęcia Roku Jubileuszowego.
Nie byłoby katolickiej szkoły w Drobnicach, gdyby nie wielka determinacja lokalnej społeczności. Dzisiaj nauczyciele w placówce kierują się zasadą uszanowania prymatu osoby każdego z uczniów opartą na mocnym fundamencie, a nie ślepym działaniem zgodnym z przepisami.
– To był dla nas wymagający sezon. Dzisiaj na pewno nie jesteśmy do końca usatysfakcjonowani, bo było bardzo blisko osiągnięcia czegoś, co przed sezonem wydawało się trudne do wyobrażenia. Lekkie niezadowolenie z tego, że nie zdobyliśmy mistrzostwa Polski, pokazuje, jak konsekwentną i systematyczną pracę wykonaliśmy dzień po dniu – powiedział podczas ostatniej konferencji prasowej w tym sezonie Marek Papszun. Trener dodał, że dla niego w tym momencie liczy się kierunek rozwoju Rakowa, ale zaznaczył, że to leży w gestii właściciela.
Parafia św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach świętowała 25-lecie poświęcenia świątyni. Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się w niedzielę, 18 maja.
Pod takim hasłem 9 maja w Drohiczynie miał miejsce Kongres Kultury Chrześcijańskiej, który był zorganizowany po raz trzeci w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej Podlasia Nadbużańskiego.
Leon XIV, wypowiadając swoje „fiat” Bogu wobec kolegium kardynałów podczas konklawe, które mu powierzyło klucze Następcy św. Piotra, inspirował się owym „fiat”, owym „tak” Maryi z chwili Zwiastowania – powiedział o. Szczepan Praśkiewicz, karmelita.
Na płaskowyżu nad Prądnikiem, między dolinami Ojcowa i Korzkwi, na południowych granicach diecezji kieleckiej, leżą Smardzowice. Do tej małej miejscowości od wieków pielgrzymują wierni, aby się pokłonić Maryi w Jej cudownym wizerunku. Jak duszpastersko inspiruje wspólnotę parafialną Rok Święty?
Setki osób wzięło udział w Eucharystii, modląc się o pomyślność dla miasta, jego władz oraz wszystkich rodzin w święto Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej.
Żona jest podporą i pomocą oraz towarzyszy modlitwą – mówi ks. Artur Czepiel.
Zapanowała euforia, ludzie na placu św. Piotra w Watykanie wiwatowali i skakali z radości – wspomina Filip.
Czas zawsze jest jednakowo i dobry, i trudny – przekonuje w rozmowie z Niedzielą ks. Zdzisław Balon, proboszcz parafii świętującej jubileusz 700-lecia.
Archidiecezjalny chór chłopięco-męski „Pueri Cantores Lublinenses” świętował 10-lecie istnienia.
Akcja pod taką nazwą zakłada zebranie 100 tys. zł na remont budynku.
Stwórca, powołując człowieka do istnienia, daje mu ziemski czas, w którym śmierć zamienia w wieczność – powiedział bp Mieczysław Cisło.
– Zostaliście wezwani do głoszenia Ewangelii Chrystusa – powiedział bp Andrzej Siemieniewski do diakonów, którzy w sobotę 24 maja przyjęli święcenia prezbiteratu.
Nowi kapłani diecezji to ks. Kacper Juszczak oraz ks. Ryszard Swoboda. Z neoprezbiterami rozmawia Monika Poręba-Zadrożna.
12 maja, w 82. roku życia i 56. roku kapłaństwa zmarł ks. kan. Wilhelm Ogaza, wieloletni proboszcz parafii Świętego Krzyża w Zebrzydowej.
Jest jedno ukochane mieszkanie Boga. Jest nim człowiek – powiedział kard. Grzegorz Ryś podczas inauguracji kaplicy wieczystej adoracji.
Pod hasłem: „Droga do Imperium Korony Królestwa Polskiego” uczniowie łódzkich szkół uczcili jubileusz Tysiąclecia Koronacji Królestwa Polskiego udziałem w turnieju historycznym.
Czy można sobie wyobrazić Kościół bez świata i świat bez Kościoła? Trzeba by było być szalonym, anachronicznym, jakoś odrealnionym – powiedział ks. dr hab. Sławomir Szczyrba.
Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu ze swoimi przełożonymi oraz bp. Krzysztofem Chudzio pielgrzymowali do Wiecznego Miasta.
Jarosławski „Katolik” ponownie otrzymał tytuł „Złotej Szkoły”.
Ta świątynia powstała, bo Bóg wybrał to miejsce, a my wszyscy dziś jesteśmy tego świadkami – słowa te wybrzmiały podczas uroczystego Te Deum w Ulanicy.
W niedzielne południe 18 maja 2025 r. w katedrze rzeszowskiej celebrowano Eucharystię z okazji 25. rocznicy przyjęcia sakry biskupiej przez bp. Jana Wątrobę.
18 maja br., w 105. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II i w 25-lecie sakry bp. Jana Wątroby, rzeszowska katedra przeżyła niecodzienne wydarzenie.
Redakcja Niedzieli Rzeszowskiej rozpoczęła tegoroczny sezon pielgrzymkowy od krajów bałkańskich. Na szlaku pielgrzymim znalazły się: Słowacja, Węgry, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra i Albania.
Chcemy, by kobiety czuły, że są ważne, że ich głos jest potrzebny, a ich obecność w Kościele to dar i zadanie – powiedział ks. Grzegorz Staszczak.
Amelia Jakubik, uczennica pierwszej klasy Zespołu Szkół im. por. Józefa Sarny w Gorzycach, znalazła się w gronie dwunastu finalistów prestiżowego 17. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.
Cieszymy się, że możemy służyć ludziom w tym szczególnym czasie i miejscu. To dla nas zaszczyt, ale i zobowiązanie – podkreśla ks. prał. Edward Madej.
W dniu 105. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, 18 maja br., w parafii św. Andrzeja Boboli w Bukownie odbył się X Papieski Zlot Motocyklowy.
Jak co roku przedstawiciele Żywego Różańca z naszej diecezji zgromadzili się na pielgrzymce do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej. Mszy św. 17 maja przewodniczył bp Artur Ważny.
W swojej rodzinnej parafii Świętej Trójcy w Będzinie 18 maja 1975 r., z rąk bp. Tadeusza Szwagrzyka, przyjął święcenia kapłańskie ks. Marian Duda.
O teologicznej głębi i wymagającej naturze kapłaństwa osadzonego na odpowiedzialności, odwadze i miłości mówił bp Marek Mendyk podczas święceń prezbiteratu w katedrze świdnickiej.
Choć XX Dni Papieskie rozpoczęły się słonecznym finałem Przedszkolnego Przeglądu Talentów i Konkursu Poezji i Prozy św. Jana Pawła II, dalsze wydarzenia zdominował deszcz.
Dla mnie to jak dwudziestowieczny Chrystus, który przeszedł własną Golgotę – powiedział Krzysztof Kaszub, historyk amator, od lat zgłębiający tragiczną historię ks. Leopolda Klehra, ostatniego niemieckiego proboszcza parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu.
Gromadzimy się w kościele św. Jana Pawła w Szczecinie-Warszewie, aby go poświecić tzn., żeby Bóg mógł tutaj zamieszkać ze swoim ludem – powiedział abp Wiesław Śmigiel.
Orędzie fatimskie jest darem, jakiego Bóg zechciał udzielić umęczonej ludzkości – powiedział abp Wiesław Śmigiel podczas inauguracji nabożeństw fatimskich.
Jedną z najprężniejszych wspólnot współczesnego Kościoła polskiego jest grupa Wojowników Maryi.
Dobrzy szafarze łaski muszą się przez całe swoje życie troszczyć o żywy kontakt z Chrystusem – mówił bp Józef Szamocki podczas święceń kapłańskich w toruńskiej katedrze.
Małżeństwa z drugiego kręgu Domowego Kościoła przyjęły Jezusa jako Pana i Zbawiciela.
Wydarzenie miało miejsce 14 maja w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Opiekunem obu wspólnot Domowego Kościoła jest ks. Piotr Śliwiński. Siedmiu małżeństwom, które zaczynają swoją drogę z Domowym Kościołem, towarzyszyły małżeństwa z pierwszego kręgu.
Kim jest nowy biskup toruński? O czym marzy, co go kształtowało, jakie nosi w sobie nadzieje i co jest jego priorytetem? Z bp. Arkadiuszem Okrojem rozmawia ks. Paweł Borowski.
Archidiecezja warszawska ma dwunastu nowych kapłanów. Święceń w archikatedrze św. Jana Chrzciciela udzielił im abp Adrian Galbas SAC, metropolita warszawski.
Tuż za rogiem, a może nawet za progiem w tej samej klatce w bloku żyją dzieci, które nie dostaną dodatkowej lekcji angielskiego, prezentu na urodziny, uśmiechu na co dzień, dobrego przykładu, dobrej przyszłości ani nie będą obracać się w dobrym towarzystwie.
Wypełnijmy Stadion Legii Warszawa modlitwą i radością! Zapraszamy na wyjątkowe rekolekcje „Jezus na Stadionie”. Przyjdź i doświadcz Wiary!
Być pielgrzymem nadziei to znaczy być człowiekiem, który idzie odważnie ku swojej przyszłości – powiedział do młodych bp Maciej Małyga.
Ten festiwal pokazuje, że Kościół na różne sposoby pomaga rodzinom i wspiera każde życie, bo każde jest darem Bożym – podkreśla boromeuszka s. Ewa Jędrzejak, prezes Fundacji Evanelium Vitae.
Szlak Miłosierdzia to długi wrocławski szlak obejmujący miejsca, w których szczególną troską otacza się chorych i ubogich. Patronuje mu brat Jerzy Marszałkowicz, założyciel Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.
Każdego roku, gdy zbliża się Dzień Matki, w kwiaciarniach ustawiają się kolejki, w szkołach dzieci przygotowują laurki, a w sercach dorosłych – tych, którzy mogą jeszcze zadzwonić do swojej mamy, i tych, którzy już tylko mogą wspominać – pojawia się nuta wdzięczności, a czasem wzruszenia.
W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Łaskawej 7 maja odbył się w Lubaczowie kolejny odpust maryjny ustanowiony w 2009 r. przez papieża Benedykta XVI.
W tym roku obchodzić będziemy 25-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Odwachowskiej z zamojskiej katedry. Uroczystości koronacyjne odbyły się 9 września 2000 r. na Rynku Wielkim w Zamościu, a uczestniczyło w nich ponad 20 tys. wiernych. Koronacji dokonał Prymas Polski kard. Józef Glemp, koronami poświęconymi 12 czerwca 1999 r. przez Jana Pawła II w czasie jego wizyty w Zamościu.
Biskup Adrian Put udzielił święceń diakonatu alumnowi Łukaszowi Kozakiewiczowi. Uroczysta liturgia odbyła się 24 maja w rodzinnej parafii nowego diakona, czyli głogowskiej kolegiacie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Pielgrzymka rowerowa, spotkanie wdów i wdowców czy rekolekcje jubileuszowe to tylko niektóre z inicjatyw podejmowanych w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
– Tata często wspominał, że gdy dotknął trumny z ciałem św. Andrzeja Boboli, to między nim a świętym wywiązała się szczególna więź – opowiada Krystyna Turzańska z Zielonej Góry.
Reklama
Wiadomości
Aspekty
Wiadomości
Kościół
W wolnej chwili
Wiara
Wiadomości
Wiadomości
Kościół