Reklama

Kościół

Wkrótce inauguracja roku upamiętnienia 40. rocznicy porwania i śmierci ks. Popiełuszki

Episkopat Flickr

Od 28 lutego do 3 listopada br. trwać będą obchody 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. O znaczeniu tej postaci oraz o wybranych inicjatywach podejmowanych w związku z rokiem rocznicowym mówili m.in. przedstawiciele Społecznego Komitetu Upamiętnienie 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki podczas konferencji prasowej, która odbyła się dziś w domu Arcybiskupów Warszawskich. W konferencji wziął również udział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W związku z rokiem rocznicowym uruchomiona została też dziś strona internetowa 40rocznica.popieluszko.net.pl.

Kard. Nycz na wstępie podziękował Społecznemu Komitetowi, który zawiązał się wokół sanktuarium „by uczcić i wydobyć duchowe przesłanie z pięknego życia ks. Popiełuszki”. Podkreślił też, jak ważne jest w tym kontekście właściwe akcentowanie podstawowych wymiarów życia kapłana, tak, by widać było aktualność tej postaci. - Jako człowiek, jako ksiądz posłany do duszpasterstwa pielęgniarek i robotników, potrafił pokazywać piękno wiary katolickiej i wynikający z tej wiary system wartości i norm moralnych. Potrafił przekazać, że jest to propozycja, którą Kościół a przez Kościół Chrystus daje człowiekowi i światu, z tym ważnym zatrzeżeniem: „jeśli chcesz” - mówił kard. Nycz

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Oddał siebie Panu Bogu i ludziom, służąc tym, którzy byli najbardziej poszkodowani i pozbawieni głosu. Współczesnemu człowiekowi może powiedzieć to samo - jeśli doświadczamy niepokojów, trzeba powrócić do Pana Boga, żyć uczciwie i godnie - mówił ks. dr Marcin Brzeziński, kustosz Sanktuarium Błogosławionego Księdza Popiełuszki. Zwrócił uwagę na znaczenie drogi duchowej w przeżywaniu 40 rocznicy śmierci Błogosławionego. - Trzeba zacząć od przemiany własnych serc - powiedział. Dlatego też zaprosił do rozpoczynającej się już 28 lutego codziennej modlitwy przy grobie ks. Jerzego, o godz. 21, przez 37 tygodni, które nawiązują do 37 lat jego życia. - Zapraszamy do modlitwy o przemianę serca i do postu od złych słów - zachęcał.

PAP/Tomasz Gzell

O działaniach 16 - osobowego Społecznego Komitetu Upamiętnienie 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki mówił jego przewodniczący, Paweł Kęska, manager Muzeum Księdza Popiełuszki. - Naszym celem jest zrobić wszystko, co umiemy, by historia ks. Popiełuszki była dziś opowiedziana pełnym głosem i usłyszana w wielu miejscach w Polsce i na świecie - powiedział. Jak podkreślił, celem Komitetu jest m.in. przekazywanie informacji nt. wydarzeń upamiętniających kapłana, po to by zwrócić uwagę na jego znaczenie i na fakt, że dla wielu osób stanowi on niegasnącą inspirację.

Reklama

O fundacji „Dobro” im. ks. Popiełuszki powiedział jej prezes, Marek Popiełuszko, bratanek Księdza. Przypomniał, że powstała ona w 2015 r., by zaopiekować się m.in. miejscem narodzin ks. Jerzego. Poinformował też o działaniach podejmowanych przez Fundację w roku rocznicowym, m.in. o uroczystościach 7 i 8 września w Okopach i Suchowoli w związku z rocznicą narodzin ks. Popiełuszki.

O działaniach podejmowanych przez różne instytucje, które włączyły się w obchody 40. rocznicy śmierci ks. Jerzego mówili też ich przedstawiciele - Adam Lewandowski z IPN, dr Piotr Kopszak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, czy Grzegorz Szczecina z Polskiego Radia.

Głos zabrała też 18-letnia Emilia Partyka, reprezentująca Młodzież Księdza Jerzego, grupę powstałą wokół Muzeum i Sanktuarium. Emilia Partyka angażuje się w projekt, który ma przybliżyć ks. Jerzego młodym - będą to warsztaty mu poświęcone, prowadzone w różnych szkołach na terenie całej Polski.

Obchody rocznicowe zainaugurowane zostaną przy grobie bł. ks. Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu 28 lutego, w 42. Rocznicę pierwszej odprawionej przez niego Mszy św. za Ojczyznę. Od tego dnia codziennie o godz. 21. Przy grobie męczennika odprawiana będzie specjalna modlitwa o wolność od lęku i nienawiści zaproponowana przez Sanktuarium parafianom, wspólnotom religijnym i wszystkim wiernym, jako część programu „osobistej i społecznej, duchowej przemiany”. Oprócz modlitwy, na każdy z 37 tygodni upamiętnienia przygotowany został fragment nauczania ks. Popiełuszki z pytaniami do osobistej refleksji. W duchowym programie znalazł się także post od krzywdzących słów oraz zachęta do wrażliwości na materialne i duchowe potrzeby bliźnich. Modlitwa prowadzona codziennie w Sanktuarium zakończy się w listopadzie, w rocznice pogrzebu ks. Popiełuszki. Pogrzeb ten w 1984 r. zgromadził kilkusettysięczną rzeszę wiernych.

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2024-02-22 15:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Gdańsk: IPN i "Solidarność" upamiętnią 40. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku wraz z Regionem Gdańskim NSZZ "Solidarność" wspólnie przygotują cykl wydarzeń związanych z przypadającą w tym roku 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Więcej ...

Papież: bł. Rajmund Llull uczył, jak służyć Panu i być szczęśliwym

2024-05-03 16:49

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Również i ten, kto zostaje papieżem, musi nadal dążyć do spotkania z Panem, do pełnego oddania się służbie Bożej - przyznał Franciszek na audiencji dla członków Fundacji Blanquerna z Uniwersytetu Rajmunda Llulla. Papież odniósł do postaci patrona tego barcelońskiego uniwersytetu. Bł. Rajmund Llull żył na przełomie XIII i XIV w. Był katolickim filozofem, matematykiem i pisarzem.

Więcej ...

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

- Maryja Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć jej macierzyńskiej opiece, przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania