Reklama

Kościół

Abp Gądecki: chrześcijanie są wezwani do troski o cierpiących

Abp Stanisław Gądecki

Episkopat Flickr

Abp Stanisław Gądecki

„W okresie zachodzących zmian, w którym żyjemy, szczególnie my chrześcijanie, jesteśmy wezwani do przyjęcia współczującego spojrzenia Jezusa. Troszczmy się o tych, którzy cierpią i są samotni, być może zepchnięci na margines i odrzuceni” - mówił abp Stanisław Gądecki w Światowy Dzień chorego podczas Mszy św. w poznańskiej katedrze w intencji chorych oraz osób zaangażowanych w opiekę nad chorymi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii, która była tłumaczona na język migowy, metropolita poznański nawiązał do tegorocznego hasła Światowego Dnia Chorego: „Nie jest dobrze, by człowiek był sam”. Zdaniem przewodniczącego KEP te słowa są szczególnie aktualne w sytuacji choroby, dlatego potrzebna jest odpowiednia pomoc osobom cierpiącym.

„Potrzebna jest odpowiednia pomoc, ponieważ człowiek chory doznaje cierpienia fizycznego, ale także cierpienia psychicznego, duchowego i moralnego” - zauważył przewodniczący KEP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podkreślił, że „szczególną kategorią ciepiących są dzieci, i wprawdzie każde cierpienie woła o pomoc, to jednak woła o to w szczególności cierpienie bezbronnego małego dziecka”.

Podziel się cytatem

Reklama

Metropolita poznański przypomniał słowa papieża Franciszka z tegorocznego orędzie na Światowy Dzień Chorego, że w sytuacji cierpienia i choroby „byt człowieczy wprost woła o pomoc”.

Przewodniczący KEP przypomniał, że „choroba i cierpienie są doświadczeniem, które dotyczy nie tylko ciała, ale całego człowieka w jego jedności duszy i ciała”. Zaznaczył, że „kultura indywidualizmu”, o której wspomina papież Franciszek, skutkuje samotnością osób starszych i chorych.

Reklama

„Ta smutna sytuacja jest przede wszystkim konsekwencją kultury indywidualizmu, która wychwala wydajność za wszelką cenę i kultywuje mit efektywności, stając się obojętną, a nawet bezlitosną, gdy ludzie nie mają już siły, by dotrzymać kroku. - powiedział abp Gądecki.

Podkreślił, że „porzucanie osób słabych i ich samotność są potęgowane także przez ograniczenie opieki wyłącznie do usług zdrowotnych, bez mądrego wspierania ich przez „przymierze terapeutyczne” między lekarzem, pacjentem i członkiem rodziny”.

Przewodniczący KEP zaznaczył, że pierwszą formą opieki, jakiej potrzebujemy w chorobie, jest bliskość pełna współczucia i czułości. „Dlatego opieka nad chorym oznacza przede wszystkim troskę o jego relacje, wszystkie jego relacje: z Bogiem, z innymi - rodziną, przyjaciółmi, pracownikami służby zdrowia - ze stworzeniem, z samym sobą” - podkreślił abp Gądecki.

Na zakończenie homilii metropolita poznański modlił się, by Pan Bóg dał chorym „łaskę zrozumienia sensu cierpienia i choroby, aby krzyż, który dźwigają, nie był bezsensownym ciężarem, ale stał się źródłem uświęcenia własnego oraz całego Kościoła”.

Światowy Dzień Chorego obchodzony jest w Kościele 11 lutego, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.

Dzień ten został ustanowiony przez św. Jana Pawła II w liście skierowanym 13 maja 1992 r. do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, kard. Fiorenzo Angeliniego.

„Ma on na celu uwrażliwienie ludu Bożego i - w konsekwencji - wielu katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym; pomagania chorym w dowartościowaniu cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej‚ a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej; włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich‚ rodzin zakonnych‚ popieranie coraz cenniejszego zaangażowania wolontariatu...” - napisał św. Jan Paweł II.

Podziel się:

Oceń:

2024-02-11 12:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: dziś na poznańskim stadionie widzimy prawdziwy obraz Kościoła

Abp Stanisław Gądecki

Bożena Sztajner/Niedziela

Abp Stanisław Gądecki

Dziś na poznańskim stadionie widzimy prawdziwy obraz Kościoła – podkreślił abp Stanisław Gądecki, odnosząc się do jubileuszowego świętowania na stadionie INEA w Poznaniu, gdzie trwa trzeci dzień centralnych obchodów Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. W rozmowie z KAI metropolita poznański zauważył, że to wydarzenie pokazuje, że chrześcijaństwo jest religią radosną, a nie ponurą.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 22.): Wierny pies

2024-05-21 20:50

Mat. prasowy

Która modlitwa zmiękcza nawet najtrudniejsze charaktery? Czy istnieją zmarnowane adoracje? Po co w ogóle patrzeć na Jezusa? I co to wszystko ma wspólnego z narkozą? Zapraszamy na dwudziesty drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o adoracji, której uczy Maryja.

Więcej ...

List Biskupa legnickiego do kapłanów

2024-05-23 07:03

ks. Waldemar Wesołowski

Z okazji obchodzonego dziś święta Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, bp Andrzej Siemieniewski skierował list do kapłanów diecezji legnickiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele