Reklama

Niedziela Przemyska

XVII Przegląd Kolęd i Pastorałek Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych Województwa Podkarpackiego

Laureaci przeglądu

Zdzisław Wójcik

Laureaci przeglądu

18 stycznia 2024 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Radymnie odbył się już XVII Przegląd Kolęd i Pastorałek Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych Województwa Podkarpackiego. Spotkanie wzbudziło ogromne emocje. Były chwile wzruszenia, a w niejednym oku zakręciła się łza.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Celem Przeglądu jest podtrzymywanie oraz rozwijanie w młodym pokoleniu tradycji chrześcijańskich poprzez wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. Ambitni i uzdolnieni młodzi wykonawcy skorzystali z możliwości zaprezentowania swoich zdolności wokalno-muzycznych. Zrobili to przed profesjonalną komisją oceniającą oraz dla wspaniałej, licznie zgromadzonej publiczności” – wyznaje dyrektor Domu pod Lipami i Lipowego Zakątka Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Radymnie Małgorzata Foryś.

Przegląd zgromadził 39 wykonawców z 16, spośród 17 placówek opiekuńczo-wychowawczych z województwa podkarpackiego. Artyści wyśpiewali poszczególne miejsca, przyznane przez jury: w kategorii dzieci w wieku od 6 do 10 lat I miejsce zdobył Jakub Filip z Lipowego. II miejsce zajął Kacper Lubczyński z Domu dla Dzieci „Nasza Chata” w Przemyślu, III miejsce zdobyła Maja Jania, która reprezentowała tą samą placówkę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W kategorii dzieci w wieku od 11 do 15 lat na I pozycji uplasowała się Martyna Sławińska z Domu Dla Dzieci w Lipniku, II pozycję zajęła Aurelia Wojtowicz ze Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej „Wzrastanie” w Radymnie, a III miejsce przyznano Nikoli Fronc także ze Świetlicy Wzrastanie” w Radymnie.

Wśród młodzieży w wieku od 16 do 18 lat komisja nie wyłoniła laureata z I miejscem. Na II miejscu znalazła się Karolina Kiełbasa z Domu Dziecka nr 2 w Strzyżowie, a na III miejscu Kinga Kisyk z Domu Dziecka w Nowej Grobli.

W grupie młodzieży w wieku od 19 do 25 lat najlepsza okazała się Oliwia Kałamarz z Lipowego Zakątka w Radymnie, II miejsce zajęła Roksana Janeczko z Domu pod Lipami w Radymnie.

W V kategorii – duety, najwyższe miejsce na podium wywalczyli: Emilia Nędza i Kacper Jabłoński z placówki Opiekuńczo-Wychowawczej im. Henryka Hanasiewicza w Rzeszowie. Drugie miejsce zajęły Sylwia Jarosz i Julia Jarosz z Domu dla Dzieci i Młodzieży „Nadzieja” w Łące. Trzecie miejsce przyznano Jakubowi Filip i Gracjanowi Hanuli, reprezentantom Lipowego Zakątka w Radymnie.

Reklama

VI kategorię reprezentowali wychowawcy, opiekunowie bądź goście związani z pracą na rzecz dzieci. I tutaj… miła sytuacja. Wszyscy uczestniczy wykazali wielkie zdolności i predyspozycje wokalne, co było widać i słychać na scenie.

Dość napisać, że wszystkie występy były nagradzane przez publiczność gromkimi brawami.

Młodzi artyści odprowadzani byli na scenę przez swoich wychowawców. Niektórzy w różny sposób dokumentowali to, bez wątpienia ważne wydarzenie. Byli też tacy wychowawcy, którzy podczas występu podopiecznego, zajmowali miejsce przed pierwszym rzędem, na… podłodze, aby dodać otuchy i być jak najbliżej. Były to naprawdę wzruszające chwile.

Podczas kilkugodzinnego spotkania publiczność skorzystała z możliwości oddania głosu na najlepszych wykonawców. Nagrodę publiczności otrzymała Elżbieta Kot z placówki Opiekuńczo-Wychowawczej im. Henryka Hanasiewicza w Rzeszowie oraz Oliwia Kałamarz z Lipowego Zakątka Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Radymnie. Niezwykłe występy „Dzieciątku małemu” oceniało jury w składzie: Grażyna Sereda – nauczyciel i dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Jarosławiu, sekcja wiolonczeli; Jadwiga Nowosiad – nauczyciel Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Jarosławiu, chórmistrz; Milena Czarny - pedagog, wokalistka, nauczycielka śpiewu w Szkole Muzyki Rozrywkowej „Muzyczny Świat” w Przeworsku oraz ks. Marek Matwijczak, który ukończył Podstawową Szkołę Muzyczną oraz Instytut Muzyki Sakralnej w Przemyślu, gra na pianinie, gitarze i perkusji. Co prawda oceniający mieli niełatwy „orzech do zgryzienia”, ale doskonale wywiązali się z powierzonego zadania.

Organizatorem tej szlachetnej rywalizacji był Dom pod Lipami i Lipowy Zakątek Placówki Opiekuńczo-Wychowawcze w Radymnie. Współorganizatorem - Miejski Ośrodek Kultury w Radymnie, którego dyrektorem jest Dorota Gunia. Patronat Honorowy nad Przeglądem objął Starosta Powiatu Jarosławskiego Stanisław Kłopot. Tradycyjnie zmagania prowadziła Zofia Karwańska, a współprowadzącą była Barbara Wilk. Obie panie nie szczędziły gardeł. Prowadziły spotkanie bardzo taktownie, a zarazem z pewną dozą humoru. To z kolei przekładało się na niepowtarzalną atmosferę. Na przykład pani Zofia, podczas prac jury po występie młodych artystów, rozpoczynała kolędę i z wielką serdecznością przekazywała mikrofon poszczególnym osobom spośród publiczności. Wszyscy doskonale się bawili.

Reklama

„Warty odnotowania jest fakt, że publiczność miała możliwość wysłuchania wielu nowych kolęd i pastorałek. Przykładem jest pastorałka „Znowu przyszedł dziś na świat”, którą zaśpiewała Elżbieta Kot z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczych im. Henryka Hanasiewicza w Rzeszowie. Utworem tym młoda artystka wywalczyła wyróżnienie oraz otrzymała nagrodę publiczności” - zaznacza Maria Malik pedagog placówek w Radymnie.

Na zakończenie Przeglądu dyrektor Domu pod Lipami i Lipowego Zakątka Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Radymnie Małgorzata Foryś wyraziła ogromną wdzięczność osobom oraz instytucjom, które środkami finansowymi wsparły organizowany Przegląd. Są wśród nich: Zakłady Mięsne Sokołów S. A. Oddział w Jarosławiu, Firma Handlowo-Usługowa „Marotex” Roman Piziurny w Radymnie, „WOJTEK” Wojciech Starosolski.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-01-26 09:11

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

Matko Serdeczna, módl się za nami...

2024-05-02 20:37

Karol Porwich/Niedziela

Zasłuchani w „Polską litanię” ks. Jana Twardowskiego zatrzymamy się w stolicy diecezji sandomierskiej ze świadomością, że na jej terenie jest jeszcze kilka innych sanktuariów maryjnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...