Reklama

Kościół

Intensywny rok Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej

Włodzimierz Rędzioch

Włodzimierz Rędzioch rozmawia z amb. Adamem Kwiatkowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycyjnie, na początku roku Papież Franciszek spotyka się z korpusem dyplomatycznym akredytowanym przy Stolicy Apostolskiej i wygłasza do dyplomatów doroczne przemówienie, w którym analizuje sytuację na świecie. Tegoroczne przemówienie wygłoszone 8 stycznia było dłuższe niż w roku ubiegłym, co odzwierciedla wagę i złożoność problemów dzisiejszego świata, gdyż „przeżywa on okres coraz większej liczby konfliktów, które powoli przekształcają to, co wielokrotnie nazywałem «trzecią wojną światową w kawałkach», w prawdziwy i w pełnym tego słowa znaczeniu konflikt globalny” – jak podkreślił Papież.

Wśród dyplomatów uczestniczących w spotkaniu z Franciszkiem był również ambasador Adam Kwiatkowski reprezentujący Polskę przy Stolicy Apostolskiej. Audiencja u Papieża stała się dla mnie okazją do rozmowy z ambasadorem o mijającym roku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Ambasadorze, jak minął Panu rok 2023r.?

- Był to czas intensywnej pracy, właściwie od pierwszego dnia mijającego roku, który rozpoczął się od pogrzebu Papieża Benedykta XVI. Pielgrzymki Ojca Świętego, Jego działania na forum międzynarodowym, spotkania międzyreligijne i ekumeniczne, Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie, mianowanie nowych kardynałów i zmiany w Kurii Rzymskiej, wreszcie odbywający się w październiku synod o synodalności - to tylko niektóre wydarzenia, które skupiały naszą uwagę i w których braliśmy udział. W szczególny sposób koncentrowaliśmy się na polityce wschodniej Stolicy Apostolskiej, podejmując liczne działania i inicjatywy, by zaprezentować stanowisko Polski i jej działania podejmowane na rzecz wspierania Ukrainy walczącej z rosyjskim agresorem.

Włodzimierz Rędzioch

- Czy Ambasada zajmowała się także sytuacją u naszego drugiego sąsiada, na Białorusi?

-Oczywiście, w licznych rozmowach z przedstawicielami Sekretariatu Stanu dyplomaci polscy podnosili sprawę łamania praw człowieka na Białorusi, w tym prześladowania działaczy mniejszości polskiej. Wspólnie z ambasadą Litwy przy Stolicy Apostolskiej nasza placówka organizowała projekty na rzecz wspierania opozycji demokratycznej na Białorusi - m.in. w maju Mszę św. w intencji więźniów politycznych na Białorusi w dniu ich święta ustanowionego przez opozycję białoruską, a we wrześniu spotkanie dla korpusu dyplomatycznego i Kurii Watykańskiej z Natalią Pinczuk, żoną laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego, aresztowanego i wiezionego przez reżim Łukaszenki.

Reklama

- Jakie są kontakty Ambasady ze Stolicą Apostolską?

- Mamy stałe kontakty ze Stolicą Apostolską. W Sekretariacie Stanu informowaliśmy o priorytetach polskiej polityki zagranicznej. Pytaliśmy o stanowisko Stolicy Apostolskiej w ważnych dla Polski kwestiach, w szczególności dotyczących kwestii wschodnich.

- Jest Pan nie tylko ambasadorem przy Stolicy Apostolskiej, ale także przy Zakonie Maltańskim. Jakie są stosunki Polski z Zakonem?

- Zakon Maltański w maju ubiegłego roku wybrał na Wielkiego Mistrza: Fra’ John Dunlop. Tym samym można powiedzieć zakończył się etap wyboru władz i wdrożenia w życie nowych regulacji dotyczących Zakonu. Prowadzimy z Zakonem Maltańskim stały dialog. Cieszę się, że w tym roku w Krakowie odbędzie się zjazd szpitalników zakonnych z całego świata, w którym ma wziąć udział Wielki Mistrz. Ma on zostać przyjęty w Warszawie także przez Pana Prezydenta Andrzeja Dudę. To wielkie wyróżnienie dla Związku Polskich Kawalerów Maltańskich i dla Polski. To wyraz uznania dla działań podejmowanych w Polsce w niesieniu pomocy naszym ukraińskim sąsiadom.

- W mijającym roku do Włoch i Watykanu przyjechało wielu polskich polityków i przedstawicieli instytucji państwowych. Jaka jest rola Ambasady w czasie wizyt państwowych w Watykanie?

- Ambasada koordynuje i organizuje wizyty polskich delegacji w Watykanie. Wśród nich były trzy wizyty Prezydenta RP (styczeń – wz. z pogrzebem Benedykta XVI, kwiecień – wizyta w Bazylice św. Piotra wz. z rocznicą śmierci św. Jana Pawła II, październik – rocznica wyboru św. Jana Pawła II: Msza św. w Bazylice św. Piotra, koncert zespołu Mazowsze w Bazylice Santa Maria Maggiore oraz ceremonia przekazania odznaczenia byłemu nuncjuszowi w Polsce abp. Pennacchio). Natomiast w styczniu placówka zorganizowała wizytę Małżonki Prezydenta RP, w trakcie której Pierwsza Dama spotkała się z polskim duchowieństwem na pierwszym historycznym spotkaniu noworocznym. Kobietom z Watykańskiego korpusu dyplomatycznego mówiła o podejmowanych w Polsce różnych formach wsparcia humanitarnego dla obywateli Ukrainy. We wrześniu, kilka dni po beatyfikacji rodziny Ulmów, współorganizowaliśmy wizytę marszałek Sejmu RP, E. Witek, w jej trakcie organizując pokaz filmu dokumentalnego „Przykazanie miłości. Historia rodziny Umów z Markowej” przeznaczony dla dyplomatów trzech korpusów dyplomatycznych akredytowanych w Rzymie. Ponadto Ambasada była aktywnie zaangażowana w przeprowadzenie wizyt Premiera RP Mateusza Morawieckiego, który brał udział w pogrzebie Papieża Benedykta XVI, oraz wielu ministrów, parlamentarzystów oraz delegacji przedstawicieli różnych instytucji państwowych i samorządowych.

Reklama

- Zauważyłem, że zależy Ambasadorowi na utrzymywaniu ścisłych kontaktów z Polakami mieszkającymi i pracującymi w Watykanie…

-To prawda. Podjąłem konkretne działania mające na celu identyfikację możliwie jak największej liczby Polaków pracujących w strukturach watykańskich m.in. - w kwietniu zorganizowałem spotkanie z Polakami, pracującymi w watykańskiej dyplomacji. Obecni byli Polacy pełniący funkcje dyplomatyczne (zastępców nuncjuszy) w nuncjaturach w ponad 10 państwach oraz ci, którzy pracują w I i II Sekcji Sekretariatu Stanu, łącznie ok. 20 osób. Było to pierwsze tego typu spotkanie w historii. Ambasadę RP odwiedzali Polacy nuncjusze apostolscy oraz pochodzący z Polski i ze wschodu hierarchowie kościelni pracujący na co dzień na całym świecie. Drzwi naszej placówki zawsze były i są otwarte dla Polaków zasiadający w zarządach Zgromadzeń Zakonnych - cieszę się ze jest ich tak wielu. Cieszę się, że w listopadzie polskie duchowieństwo zostało zaproszone na piknik jaki organizowaliśmy z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Domu Generalnym Sióstr Nazaretanek. W dniu 45. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową liczni polscy duchowni wzięli również udział w Mszy św. w Bazylice św. Piotra i koncercie zespołu Mazowsze - świętowaliśmy tą wielką rocznicę z udziałem Pana Prezydenta i Jego Małżonki. Chciałem też podkreślić kontakty Ambasady ze środowiskami akademickimi, w tym m.in. rektorami papieskich uniwersytetów: Uniwersytetu Gregoriańskiego oraz Uniwersytetu św. Krzyża.

Reklama

Włodzimierz Rędzioch

- Dla polskiego Kościoła był to rok szczególny ze względu na beatyfikację rodziny Ulmów, która odbiła się szerokim echem w świecie. Jak ambasada włączyła się w „nagłośnienie” tego wielkiego wydarzenia?

- Nasza placówka podjęła szereg działań związanych z beatyfikacją rodziny Ulmów. Sam brałem udział w uroczystościach beatyfikacyjnych rodziny Ulmów oraz w wydarzeniach związanych z beatyfikacją We wrześniu współorganizowaliśmy wizytę studyjną dziennikarzy akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej, której celem był ich udział w beatyfikacji, poznanie miejsc związanych z Ulmami a zatem zapoznanie dziennikarzy z historią i kulturą Polski oraz przybliżenie relacji polsko-żydowskich. W grudniu nasza placówka zorganizowała również prezentację wystawy i albumu Grzegorza Gałązki na Papieskim Uniwersytecie św. Krzyża poświęconej rodzinie Ulmów i ich beatyfikacji.

- Zdaję sobie sprawę, że w naszej krótkiej rozmowie nie mogliśmy wymienić wszystkich działań i przedsięwzięć Ambasady, ale już te, o których wspomnieliśmy świadczą jak intensywny dla Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej był miniony rok.

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2024-01-15 13:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Niemiec przy grobie bł. Jana Pawła II

MONIKA KSIĄŻEK

Więcej ...

W trosce o Ojczyznę - wdowy konsekrowane na Jasnej Górze

2024-05-02 10:49

BP Jasnej Góry

Choć mają rodziny i normalne życie to ich zadaniem jest dawać świadectwo życia oddanego Bogu. Na Jasnej Górze trwa trzydniowe spotkanie wdów konsekrowanych. Swoją służbę realizują przede wszystkim modląc się za Ojczyznę i to ją zawierzają Królowej Polski.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady