Reklama

Jasna Góra

Na Jasnej Górze trwa nowenna do Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika

Karol Porwich/Niedziela

Śpiewajcie, synowie Ducha Pawłowego! - na Jasnej Górze trwa nowenna do Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika. Paulini i wierni gromadzą się codziennie o godz. 18.00 w Kaplicy Patriarchy Zakonu i przy jego relikwiach śpiewają na przemian hymny mówiące nie tylko o życiu świętego, ale przede wszystkim jego wierności Bogu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Św. Paweł udał się na pustynię, aby zachować wiarę i ratować swoją duszę, a więc wypełnił słowo Chrystusa: „…Cóż przyjdzie człowiekowi choćby cały świat zyskał, a na duszy swej szkodę poniósł…”. Na pustyni przeżył całe życie wielbiąc Boga i to zostało później opisane w hymnach, które powstały w XVII w języku łacińskim - powiedział o. Nikodem Kilnar, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych.

Dodał, że dopiero na przełomie XIX i XX wieku zostały przetłumaczone na język polski, ale zachowały dawną melodię. W Kaplicy Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika można ich wysłuchać w oprawie jasnogórskiej orkiestry dętej. To opracowanie zostało sporządzone przez jasnogórskiego kompozytora Karola Wopaleńskiego w 1932 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na Jasnej Górze hymny śpiewane są naprzemiennie przez ojców i braci paulinów oraz wiernych. Jest wersja uroczysta, a także chorałowa. Cała ich struktura opiera się na biogramie, czyli życiorysie św. Pawła, ale też ma wymiar pochwalny za jego wiarę i męstwo.

Jak zauważył o. Kilnar struktura hymnów w swej tekstowej narracji pokazuje św. Pawła w taki sposób, by stał się wzorem do naśladowania w dążeniu do świętości i by nie iść na kompromis ze światem, ale szukać Boga w ciszy i samotności: „Obyśmy jak skała trwali w służbie Bożej i byli nieugięci w dążeniu za Chrystusem”.

Reklama

- Same hymny mają bardzo prostą strukturę tekstową, ponieważ są komponowane dla najmłodszych, a św. Paweł jest właśnie patronem dzieci. Wiele cudów dokonało się przy jego ołtarzach, w kościołach paulińskich są kroniki „ukazujące” modlitwę matek, które wyprosiły dar potomstwa, dlatego utwory mają formę ballady, która w bardzo prosty sposób ukazuje jego życie na pustyni, aby były zrozumiałe dla wszystkich - opowiadał Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych.

Reklama

Paulin zaprosił najmłodszych i kobiety w stanie błogosławionym na nabożeństwo do św. Pawła Pierwszego Pustelnika, które będzie odprawione w niedzielę, po liturgicznym wspomnieniu Pustelnika z Teb, 21 stycznia. Wtedy udzielone im będzie specjalne błogosławieństwo, a najmłodsi dostaną małe upominki.

Podziel się cytatem

Jak zaznaczył zakonnik, nowenna do św. Pawła Pierwszego Pustelnika to dla niego czas dziękczynienia Bogu za powołanie. - Miałem 12 lat jak odkryłem swoje powołanie tutaj na Jasnej Górze, a 16 lat jak wstąpiłem do Zakonu. Św. Paweł jest dla mnie wzorem, jak bez kompromisu podążać za Chrystusem. On jest uosobieniem pokory i skromności - podkreślił.

O. Nikodem Kilnar zachęcał, aby każdy zadał sobie pytanie czy w dzisiejszym zabieganym świecie i medialnym chaosie potrafi usłyszeć głos Boga. Jak wyjaśniał Paulin, Chrystus daje każdemu z nas rozwiązanie: „Mówi wejdź do swojej izdebki, zamknij drzwi i módl się, aby pokazać się Bogu, a nie światu”.

Maria Bareła-Gawenda @JasnaGóraNews

Podziel się:

Oceń:

2024-01-12 13:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Pawełki” ze Scholą liturgiczną „Domine Jesu”

Archiwum Scholi liturgicznej „Domine Jesu”

Za nami uroczystości odpustowe ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów. Ich zwieńczeniem była suma odpustowa, której w niedzielę 17 stycznia w bazylice jasnogórskiej przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. W modlitwę podczas Mszy św. odpustowej gościnnie włączyła się Schola liturgiczna „Domine Jesu” z Częstochowy pod przewodnictwem ks. Mateusza Ociepki – jej pomysłodawcy i założyciela.

Więcej ...

Mam w sobie jeszcze to pragnienie by usłyszeć, by móc zobaczyć?

Adobe.Stock

Rozważanie do Ewangelii Mt 13, 10-17

Więcej ...

24 lipca Policja obchodzi swoje święto; kim jest statystyczny funkcjonariusz?

2025-07-24 07:16

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce służy ponad 97 tys. funkcjonariuszy, z czego większość to mężczyźni w wieku 31–40 lat. Mimo ogłoszonego przez szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka wzrostu zainteresowania służbą w policji, Polska wciąż znajduje się poniżej średniej unijnej pod względem liczby funkcjonariuszy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Watykan: bł. Carlo Acutis jest wiarygodnym wzorem do...

Kościół

Watykan: bł. Carlo Acutis jest wiarygodnym wzorem do...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Bp Sławomir Oder dla

Kościół

Bp Sławomir Oder dla "Niedzieli": Niczego nie zamiotę pod...

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Watykan

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...