Reklama

Franciszek

Warszawa: Msza w 25. rocznicę odzyskania wolności

Na Mszę św. w archikatedrze przyszło kilkanaście tysięcy osób. Większość wiernych przez całą Eucharystię stała na ul. Świętojańskej i pl. Zamkowym

Artur Stelmasiak

Na Mszę św. w archikatedrze przyszło kilkanaście tysięcy osób. Większość wiernych przez całą Eucharystię stała na ul. Świętojańskej i pl. Zamkowym

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin przewodniczył dziś w katedrze warszawskiej Mszy św. w 25. rocznicę odzyskania wolności przez nasz kraj. W liturgii uczestniczyły władze państwowe z prezydentem Bronisławem Komorowskim, korpus dyplomatyczny, ludzie nauki i kultury.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pragnę przypomnieć Wasz wkład w dziedzictwo europejskie, polegający na eksponowaniu roli moralności w polityce – mówił w homilii kard. Parolin.

Na początku liturgii koncelebrowanej przez kilkunastu hierarchów, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zaprosił zebranych do modlitwy „za całą ojczyznę i całą Europę”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mszę celebrowano wraz z ceremoniałem wojskowym, dlatego tuż przed rozpoczęciem liturgii odegrano hymn państwowy.

Kard. Pietro Parolin przyznając w homilii, że w świadomości wielu mieszkańców Europy Zachodniej przełom roku 1989 kojarzy się jedynie z upadkiem muru berlińskiego, powiedział iż należy przypominać, że początek tych wydarzeń miał miejsce właśnie w Polsce.

Przypominając pierwszą pielgrzymkę papieża Polaka do ojczyzny w czerwcu 1979 roku, watykański sekretarz stanu zwrócił uwagę, że słowa papieża już po roku przyniosły pierwsze owoce przyczyniając się do powstania "Solidarności".

Wspominając represje stanu wojennego watykański gość zaznaczył, że Jan Paweł II cały czas modlił się za Polskę, „upominał się o słuszne prawa człowieka i narodu” i przybywał do Ojczyzny w kolejnych pielgrzymkach. „To wszystko doprowadziło – po ośmiu latach, po częściowo wolnych wyborach, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku – do odzyskania w końcu upragnionej wolności” – powiedział kard. Parolin.

Wskazał też na wkład Polaków w dziedzictwo europejskie, polegający na „eksponowaniu roli moralności w polityce”. Z uznaniem podkreślił, że walcząc o wolność Polacy wybrali metody pokojowe decydując, że odpowiedzią na przemoc fizyczną będzie wyłącznie siła duchową.

„Bezkrwawa polska transformacja była wielkim zwycięstwem odwagi, rozsądku i moralności nad cynizmem poprzedniego systemu” – powiedział kard. Parolin. Dodał, że polski wkład w europejskie dziedzictwo i dążenia wolnościowe „stały się inspiracją i przykładem dla innych zniewolonych narodów Europy Środkowej i Wschodniej, by odważniej podjąć walkę o wolność”.

Reklama

Watykański sekretarz stanu zwrócił uwagę, że w części społeczeństwa osłabł wolnościowy entuzjazm sprzed 25 lat. „Jedni mają bowiem możliwości korzystania z pełnej wolności, inni, choć formalnie cieszą się wolnością, to z powodu swojej sytuacji, zwłaszcza materialnej, realnie nie mogą z niej korzystać” – powiedział kard. Parolin. Dodał, że ten palący problem stanowi wyzwanie, zwłaszcza dla polityków i ekonomistów.

Gość z Watykanu przypomniał też apel skierowany do rodaków przez Jana Pawła II, kiedy to, przemawiając w polskim Sejmie w 1999 roku, wzywał do odpowiedzialnego korzystania z daru odzyskanej wolności.

Kard. Parolin rozpoczął homilię w języku angielskim, a dalszy jej ciąg odczytał w języku polskim biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Józef Górzyński.

Na zakończenie Mszy, kard. Parolin przekazał zgromadzonym pozdrowienia w imieniu papieża Franciszka. "Mając na względzie wiele naglących potrzeb europejskiego kontynentu Ojciec Święty zachęca, by nasze wysiłki były skierowane na pokojową współpracę, promowanie dialogu i szczególną troskę o najbiedniejszych" – powiedział watykański hierarcha. Zapewnił, że papież Franciszek „modli się dziś wraz z nami i wzywa nad nami obfitego błogosławieństwa".

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej cytował też słowa, jakie przed laty w katedrze warszawskiej wypowiedział Jan Paweł II: "Wolność jest dobrem, które nie tylko należy zdobywać i korzystać z niego lecz jest wezwaniem do ponownej odnowy".

Uroczystą liturgię wraz z kard. Parolinem koncelebrowało kilkunastu hierarchów, w tym nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, Prymas Polski abp Wojciech Polak.

W liturgii uczestniczyły najwyższe władze państwowe z prezydentem Bronisławem Komorowskim, Marszałkowie Sejmu i Senatu, wicepremier Janusz Piechociński, b. prezydent Lech Wałęsa, b. premier Hanna Suchocka a także korpus dyplomatyczny, ludzie nauki i kultury.

Obecni byli m.in. król Belgów Filip wraz z królową Matyldą, Wielki Książę Luksemburga Henryk, prezydent Rumunii Traian Basescu, prezydent Malty Marie-Luise Coleiro Peca, prezydent Łotewy Andris Berzin.

Podziel się:

Oceń:

2014-06-04 11:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Migliore w Białymstoku: orędzie Bożego miłosierdzia wyszło z tej ziemi

Sławomir Bączyk

„Orędzie Bożego miłosierdzia, przesłanie Chrystusa Miłosiernego wyszło z tej ziemi, przeszło przez wasze miasto i rozprzestrzeniało się po całym świecie” – powiedział dziś w Białymstoku, nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore.

Więcej ...

Filipiny odwdzięczają się misjonarzom licznymi powołaniami

2024-05-14 18:22

Karol Porwich/Niedziela

W wyspiarskim kraju, jakim są Filipiny liczba pallotyńskich powołań rośnie z roku na rok. O swojej misji opowiadał w Polsce ks. Bineet Kerketta, misjonarz z Indii, rektor pallotyńskiego seminarium na Filipinach.

Więcej ...

Nakładają Europejczykom ciężary nie do uniesienia, których oni sami nie dźwigają

2024-05-15 07:00
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

O co chodzi w nadchodzących wyborach europejskich? Dotyczą głównie dwóch instytucji: Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, które od lat są zdominowane przez jedną stronę europejskiej sceny politycznej, więc sam akt wyborczy teoretycznie powinien wzbudzać raczej nikłe zainteresowanie wyborców, a jednak przynajmniej w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat frekwencja przy eurowyborach wzrosła dwukrotnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto