Reklama

Kościół

Kard. Pizzaballa poświęcił Ziemię Świętą Niepokalanemu Sercu Maryi: Niech powróci pokój!

Karol Porwich/Niedziela

"Matko Boża i Matko nasza (...) kiedyś chodziłaś drogami naszej ziemi; prowadź nas teraz ścieżkami pokoju". To słowa z Aktu Poświęcenia Ziemi Świętej Niepokalanemu Sercu Maryi, wypowiedziane wczoraj, 29 października, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Palestyny, przez łacińskiego patriarchę Jerozolimy kard. Pierbattistę Pizzaballę. Kardynał odprawił Mszę św. w sanktuarium Deir Rafat, po której odbyła się tradycyjna procesja z ikoną Matki Bożej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Twojemu Niepokalanemu Sercu uroczyście powierzamy i poświęcamy nas samych, nasz Kościół, całą ludzkość, narody Bliskiego Wschodu, a przede wszystkim lud Ziemi Świętej, który należy do Ciebie, ponieważ upiększyłaś go swoimi narodzinami, cnotami i boleściami, i stamtąd dałaś światu Odkupiciela. Spraw, aby wojna się skończyła i aby pokój rozprzestrzenił się na nasze miasta i wioski" - - powiedział kard. Pizzaballa w modlitwie skierowanej do Matki Bożej.

Patriarcha zaznaczył: „W tym czasie próby zwracamy się do Ciebie, ponieważ nas kochasz i znasz - ludzkość zboczyła ze ścieżki pokoju. Zapomniała o lekcjach wyciągniętych z tragedii niedawnej przeszłości, z ofiar milionów poległych w wojnach. „Pośród tajemnicy nieprawości, jaką jest zło i wojna - kontynuował - prowadź światowych przywódców i tych, którzy decydują o losie narodów, aby podejmowali decyzje zgodnie ze sprawiedliwością i prawdą oraz pracowali na rzecz wspólnego dobra".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kard. Pizzaballa prosił Matkę Bożą, aby wskazała "mieszkańcom Twojej ojczyzny drogę braterstwa": "Pośród grzmotu broni przemień nasze myśli w pokój, a nasze miecze w lemiesze. Niech Twój matczyny dotyk ukoi tych, którzy cierpią i uciekają przed rakietami i bombami. Niech Twój matczyny uścisk pocieszy tych, którzy są ranni lub zmuszeni do opuszczenia swoich domów, tych, którzy stracili członków rodziny, zaginionych i uwięzionych" – powiedział patriarcha.

Reklama

W ostatniej prośbie stwierdził: "W tej godzinie, gdy ludy Ziemi Świętej zwracają się do Ciebie, Twoje serce bije współczuciem dla nich i dla wszystkich ludów zdziesiątkowanych przez wojnę, głód, niesprawiedliwość i ubóstwo. Niech dzięki Twojemu wstawiennictwu Boże miłosierdzie rozleje się na ziemi i niech łagodny rytm pokoju powróci, by naznaczyć nasze dni" - zakończył łaciński patriarcha Jerozolimy.

Sanktuarium NMP Królowej Palestyny znajduje się w Deir Rafat, położonym między Jerozolimą i Tel Awiwem. Klasztor założył w 1927 roku ówczesny łaciński patriarcha Jerozolimy abp Luigi Barlassina. W kompleksie sanktuarium znajduje się klasztor z kościołem, szkoła z internatem oraz dom sierot. Obiekt zaprojektował architekt i benedyktyn o. Mauritius Gisler (1855-1940).

Fasadę kościoła zdobi łaciński napis „Reginæ Palæstinæ” – Królowa Palestyny, a na dachu jest ustawiona sześciometrowej wysokości figura Matki Bożej. Od 2009 roku klasztorem opiekują się siostry z betlejemskiej wspólnoty monastycznej. Każdego roku w ostatnią niedzielę października

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2023-10-30 11:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Handel historią

Prezydent Andrzej Duda celowo nie jedzie do Izraela na uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Okazuje się, że jest to kolejna prowokacja ludzi Władimira Putina.

Więcej ...

O Świętogórska Panno z Gostynia, módl się za nami...

2024-05-04 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Piąty dzień naszego majowego pielgrzymowania pozwala nam stanąć na gościnnej ziemi Archidiecezji Poznańskiej. Wśród wielu świątyń, znajduje się Świętogórskie Sanktuarium, którego sercem i duszą jest umieszczony w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni.

Więcej ...

Wielkopolskie lekcje pokory

2024-05-05 13:08

Archiwum TK Niedziela

Jeżdżąc teraz intensywnie po Wielkopolsce zawsze znajduję czas, aby choć na chwilę w różnych miejscowościach znaleźć się tam, gdzie czas płynie inaczej, bo w rytmie wieczności. Katolickie świątynie: niektóre jeszcze z zachowanymi elementami architektury romańskiej czy gotyckiej, inne pamiętające czasy baroku, wreszcie niektóre budowane w wieku XIX i później.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Sport

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...