Reklama

Niedziela Częstochowska

Wprowadzenie relikwii bł. m. Elżbiety Róży Czackiej do parafii św. Mikołaja w Truskolasach

Maciej Orman/Niedziela

– Można dużo widzieć, a nic nie widzieć – powiedział bp Andrzej Przybylski. W kościele św. Mikołaja w Truskolasach – sanktuarium Matki Bożej Truskolaskiej, podczas wizytacji kanonicznej, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 22 października uroczystej Mszy św., podczas której wprowadzone zostały relikwie bł. m. Elżbiety Róży Czackiej w 147. rocznicę jej urodzin.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Relikwie wniósł niewidomy Michał Będuch. Eucharystię koncelebrowali ks. Łukasz Dyktyński, proboszcz parafii, i ks. Michał Biedak, diecezjalny duszpasterz osób niewidomych i niedowidzących archidiecezji częstochowskiej. W modlitwie uczestniczyli jego podopieczni z duszpasterstwa.

W homilii bp Przybylski przypomniał życiorys bł. m. Elżbiety Róży Czackiej, która straciła wzrok w wieku 22 lat. Podkreślił, że przeżyła z tego powodu kryzys, jednak nie zamknęła się w swoim cierpieniu i ofiarowała swoje życie w służbie niewidomym. Po latach rozpoczęła drogę życia zakonnego i założyła Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża oraz ośrodek szkolno-wychowawczy dla niewidomych, a także dom rekolekcyjny w Laskach k. Warszawy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Wprowadzenie relikwii bł. m. Elżbiety Róży Czackiej do parafii św. Mikołaja w Truskolasach

– Przesłanie, które daje nam bł. m. Elżbieta Róża Czacka brzmi: nie poddaj się kryzysom! Nieszczęście, choroba, problem – to wcale nie musi być koniec. To może być twoje powołanie, twoje największe zadanie, mimo że po ludzku wydaje ci się ono niesprawnością – przekonywał bp Przybylski.

– Niech m. Elżbieta Czacka w sytuacjach, gdy przeżywamy różne ciemne noce, trudne chwile i wątpliwości, będzie dla nas nauczycielką tego, że czasem kryzys może być początkiem nowego widzenia i lepszego życia. Niech poza tym uczy nas, że nie wystarczy mieć zdrowe oczy, bo można dużo widzieć, a nic nie widzieć. Można widzieć, ale mieć oczy zaślepione bogactwem tego świata i egoizmem. Ona tracąc ten fizyczny wzrok, zyskała wzrok duchowy, skierowała swój wzrok głębiej, w swoje serce. Bo na pieniądzach są różne wizerunki władców tego świata, a kiedy człowiek spojrzy głęboko w swoje serce, zobaczy oblicze Jezusa – kochające, serdeczne i wzywające do pomocy innym – zaznaczył celebrans.

Maciej Orman/Niedziela

Hierarcha prosił błogosławioną, aby pomogła nam widzieć piękno Boga i piękno życia według Ewangelii.

– Chyba czujemy, że do życia parafialnego wpadła kolejna iskierka, jakieś podniesienie na duchu, jakaś radość. Niech będzie Bóg uwielbiony – powiedział na zakończenie ks. Łukasz Dyktyński, proboszcz parafii w Truskolasach.

Reklama

Relikwie zostaną umieszczone przy bocznym ołtarzu, w kaplicy Świętego Krzyża.

Uroczystość poprzedziła wigilia w sobotę 21 października, na którą złożyły się: Różaniec z bł. m. Elżbietą Różą Czacką, Apel Jasnogórski, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz sakrament pokuty i pojednania.

Maciej Orman/Niedziela

Uroczyste przekazanie relikwii błogosławionej miało miejsce 17 czerwca w Laskach. Relikwie przekazała s. Angelika ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, a w imieniu parafii odebrał je proboszcz ks. Łukasz Dyktyński.

W każdą trzecią niedzielę miesiąca w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Częstochowie przy ul. Bohaterów Katynia 40/42 (w dolnym kościele), o godz. 13 sprawowana jest Msza św. dla osób z dysfunkcją wzroku.

Więcej w nr. 44 „Niedzieli Częstochowskiej” z datą 29 października.

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2023-10-22 16:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Głogów: obraz św. Józef Kaliskiego w parafii św. Mikołaja

Ks. kan. Stanisław Brasse i parafianie w trakcie powitania obrazu

G. Cypko

Ks. kan. Stanisław Brasse i parafianie w trakcie powitania obrazu

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu 11 i 12 marca nawiedził parafię św. Mikołaja w Głogowie. Powitania obrazu dokonali proboszcz parafii ks.kan. Stanisław Brasse i parafianie.

Więcej ...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

2024-05-04 17:05
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Archiwum ks. Wojciecha Węgrzyniaka

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama