Reklama

Głos z Torunia

Archiwa jako źródło wiedzy o Karolu Wojtyle

Agata Mieczkowska

W dniu 45. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową – 16 października w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa „Karol Wojtyła w świetle archiwów kościelnych i państwowych".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zobacz zdjęcia: Archiwa jako źródło wiedzy o Karolu Wojtyle

-Dzisiejsza konferencja ma za zadanie przedstawić najważniejsze i najciekawsze polskie archiwa, w których zasobach znajdują się dokumenty opowiadające o życiu, działalności i posłudze biskupiej Karola Wojtyły. – zaznaczył organizator.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następnie głos zabrał wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Sosnowski, który podkreślił, że miejscem obrad jest urząd, który za swojego patrona obrał osobę św. Jana Pawła II.

-To dobrze, że właśnie dzisiaj w 45. rocznicę powołania Karola Wojtyły na papieża jesteśmy tu razem, aby więcej dowiedzieć się o dokumentach państwowych i kościelnych, z których możemy wyczytać jak trudną drogę przebył Karol Wojtyła dochodząc do funkcji papieża.

„Dlaczego warto badać biografię Karola Wojtyły?” to temat pierwszej prelekcji, którą wygłosił ksiądz prof. Robert Skrzypczak z Akademii Katolickiej w Warszawie. Referent w swoim wystąpieniu podkreślił wyjątkowość pontyfikatu św. Jana Pawła II nazywając go pontyfikatem rekordowym.

- Zadając pytanie dlaczego warto badać biografię Karola Wojtyły należy zwrócić uwagę, że zajmujemy się pontyfikatem, który ma wymiar rekordowy. Wystarczyłoby przywołać tutaj kilka faktów: długość pontyfikatu, w sumie 9665 dni. Ponadto trudno znaleźć takie miejsce, w którym wcześniej nie postawił stopy św. Jan Paweł II. Około 80 tysięcy stron tekstu napisanego przez Karola Wojtyłę i Jana Pawła II cały czas jest przedmiotem badań i naszej lektury. Ilość błogosławionych i świętych pozostawionych kościołowi katolickiemu. Na koniec należy podkreślić, że zaledwie dziewięć lat po Jego śmierci świat świętował jego kanonizację, a wśród tłumu zgromadzonego w Rzymie słychać było spontaniczne Santo Subito – Święty Natychmiast – podkreślił prelegent.

Ksiądz prof. Skrzypczak wiele miejsca w swoim wystąpieniu przeznaczył na przypomnienie biografii świętego, podając najważniejsze fakty z jego życia i działalności. Na koniec ukazał, że życie Karola Wojtyły było przepełnione całkowitym oddaniem się Bogu.

Reklama

- Pontyfikat Jana Pawła II był naprawdę Drogą Krzyżową. Należy tu uwzględnić wszelkie próby ataków, skutki zamachu, inne choroby oraz powolne wyniszczanie się jako skutek całkowitego oddania się Bogu i Kościołowi. Widywano Wojtyłę wyciągniętego na posadzce z rękami wyciągniętymi na znak krzyża. Widywano go także odbywającego Drogę Krzyżową w Kalwarii Zebrzydowskiej na kolanach. Kierowca Karola Wojtyły Pan Józef Mucha opowiadał, że wracał do samochodu po czterech bądź pięciu godzinach chodzenia po dróżkach kalwaryjskich z obłoconą sutanną i wejrzeniem pogodnym. – mówił ksiądz Robert Skrzypczak.

Jako drugi głos zabrał współorganizator konferencji prof. Michał Białkowski, który wygłosił prelekcję „Znaczenie zasobów Archiwum Kurii Metropolitalnego w Krakowie dla badań nad biografią Karola Wojtyły.”

Na wstępie mówca zwrócił uwagę słuchaczy na historię samego archiwum, która sięga XV wieku. Następnie po zapoznaniu się z jego dziejami prof. Białkowski przedstawił dokumenty z życia Jana Pawła II, które znajdują się w Krakowie. Wśród nich były między innymi: świadectwo chrztu Karola Wojtyły, świadectwo dojrzałości z państwowego gimnazjum w Wadowicach, protokół egzaminu kończącego I rok studiów na polonistyce, prośba o pozwolenie przyjęcia święceń kapłańskich, opinie z praktyk duszpasterskich czy świadectwo moralności, które pokazuje świadectwo świętości Karola Wojtyły jako młodego kapłana. Ponadto w archiwum znajduję się bardzo ważny dokument ogłoszenia Karola Wojtyły metropolitą krakowskim.

- Akta kardynała Karola Wojtyły to właściwie podstawowy i największy zespół archiwaliów, który jest fundamentalny do pochylenia się nad biografią świętego. Między innymi są to akta personalne. Jest również dział drugi, mianowicie korespondencja prywatna. Oprócz tej korespondencji, w archiwum znajduje się także korespondencja urzędowa Karola Wojtyły. – podkreślił prelegent.

Reklama

Próbę ukazania ważnych informacji związanych z Karolem Wojtyłą podjął także prof. Paweł Skibiński z Uniwersytetu Warszawskiego, którego temat wystąpienia brzmiał: „Karol Wojtyła w materiałach Archiwum Archidiecezjalnego Warszawskiego.” Prelegent zwrócił uwagę na ukazanie zasobów, które znajdują się w archiwum, a które dotyczą spraw związanych z Episkopatem Polski, korespondencją pomiędzy prymasem, a diecezją krakowską, czy także kwestie dotyczące samej relacji prymasa Polski z Karolem Wojtyłą.

Na koniec swojego wystąpienia prelegent zwrócił się do słuchaczy jednocześnie zaznaczając jak ważne jest dbanie o pamięć i dziedzictwo Jana Pawła II.

-Przede wszystkim powinniśmy to robić, ponieważ to jesteśmy winni św. Janowi Pawłowi II. Pamiętajmy, że jesteśmy też winni sobie ten wysiłek, ponieważ zmarnowanie takiego skarbu jakim jest dziedzictwo Karola Wojtyły i Jana Pawła II, jeśli nastąpi to w wyniku naszych zaniedbań będziemy z tego bardzo mocno rozliczani – zaznaczył mówca.

Ksiądz prof. Bogdan Giemza to kolejny z prelegentów, który wygłosił referat „Karol Wojtyła w świetle archiwów salwatoriańskich w Polsce.” Na wstępie zgromadzeni goście mogli zapoznać się z informacjami dotyczącymi struktury archiwów zakonnych. W swoim wystąpieniu prelegent dbając o szczegóły, przedstawił treść dokumentów znajdujących się w archiwach salwatoriańskich. Warto zwrócić uwagę między innymi na kroniki domowe w Zakopanem, przy których prelegent opowiadał o wspólnych wędrówkach bądź jeździe na nartach Karola Wojtyły i Stanisława Dziwisza.

Podczas konferencji pochylono się nad działalnością, a także zasobami Archiwum Akt Nowych. Prelekcję wygłosił dr Edgar Sukiennik reprezentujący Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę słuchaczy między innymi na to w jakich zasobach szukać informacji o Karolu Wojtyle. Edgar Sukiennik podkreślił także, że temat ten nie został jeszcze do końca wyczerpany.

Reklama

-Najbardziej ciekawym zespołem dotyczącym Karola Wojtyły może być ten opatrzony tytułem wydział wyznania rzymskokatolickiego, w którym znajdują się między innymi kwestie dotyczące parafii, obiektów sakralnych, działalności księży i zakonników, nauczania religii, a także obchodzenia uroczystości kościelnych. Na koniec chciałbym powiedzieć, że jest to temat rzeka. Przyjdzie mi zapewne jeszcze spędzić tygodnie, jak nie miesiące w tym archiwum – mówił prelegent.

Ciekawym spostrzeżeniem było ukazanie informacji o Karolu Wojtyle w świetle dokumentacji komunistycznego aparatu bezpieczeństwa z zasobu Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Prelekcję wygłosiła prof. Łucja Marek, która także w sposób szczegółowy przedstawiła treść dokumentów. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę na kwestię działalności Karola Wojtyły jako wykładowcy na uczelni. Dokumenty te ukazywały, że ważne dla niego były relacje z młodzieżą, w szczególności tą akademicką. Prelegentka na koniec swojego wystąpienia zawarła także krótkie podsumowanie.

-Badając działalność Karola Wojtyły musimy mierzyć się z trudnościami. Pierwsze to rozproszenie dokumentów i znajdowanie potrzebnych i ciekawych informacji spośród tego zasobu. – podkreślała przedstawicielka Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

Jako ostatni głos zabrał prof. Jarosław Durka z Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, którego temat wystąpienia brzmiał „Pielgrzymki arcybiskupa Karola Wojtyły do Częstochowy i Piekar Śląskich w dokumentach Służby Bezpieczeństwa z zasobów Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach”. Profesor zwrócił uwagę na to w jaki sposób przebiegały uroczystości kościelne w tamtym czasie, kładąc jednocześnie akcent na relację władz do tych wydarzeń.

Reklama

-Dzisiaj wydaje się to nielogiczne, ale w tamtym czasie tak właśnie rządzący postrzegali uroczystości religijne, jako swoje zagrożenie, konkurencję polityczną – mówił prelegent.

W swoim wystąpieniu prof. Jarosław Durka mówił o postrzeganiu Karola Wojtyły przez Służby Bezpieczeństwa. Zwrócił także uwagę na ciekawy wątek relacji pomiędzy Stefanem Wyszyńskim, a Karolem Wojtyłą.

- Pracownicy aparatu bezpieczeństwa bezskutecznie doszukiwali się konfliktu lub niechęci prymasa Wyszyńskiego i Kardynała Wojtyły.

Po wygłoszeniu wszystkich prelekcji miała miejsce dyskusja, podsumowanie obrad i zakończenie konferencji. Należy podkreślić, że całość transmitowana była na kanale YouTube Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Konferencja Episkopatu Polski, Biskup toruński Wiesław Śmigiel oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-10-17 09:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Odkryć nieznane

Fotografie ludzi są ważnym elementem wystawy w muzeum podróżników

Ewa Melerska

Fotografie ludzi są ważnym elementem wystawy w muzeum podróżników

Muzea kojarzą się z miejscami, które odwiedzamy w czasie wycieczek szkolnych, są tam eksponaty, o których opowiada przewodnik, oglądamy wszystko zza szyby i ogólnie nuda. Są miejsca, gdzie jest inaczej.

Więcej ...

Bp Stułkowski: pomnik może być kartką wyrwaną z podręcznika historii

2024-05-06 16:48
Bp Szymon Stułkowski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Szymon Stułkowski

O tym, że pomnik, na którym uwiecznia się bohaterów z polskiej historii, może być „kartką wyrwaną z podręcznika” i że trzeba troszczyć się o swoje korzenie - powiedział bp Szymon Stułkowski podczas Mszy św. w katedrze w intencji powstańców z 1863 roku. Po Mszy św. poświęcił obelisk dedykowany dowódcom Powstania Styczniowego na ziemi płockiej. Powstał on przy katedrze z inicjatywy Stowarzyszenia Historycznego im. 11. Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych.

Więcej ...

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

2024-05-06 20:10
Jacek Zieliński

Autorstwa Mariusz Kubik - Praca własna, commons.wikimedia.org

Jacek Zieliński

W poniedziałek zmarł Jacek Zieliński - wieloletni członek krakowskiej grupy Skaldowie - podała w mediach społecznościowych Piwnica pod Baranami. Miał 77 lat.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?