Reklama

Kościół

Rzym: 150-letni pomnik Mikołaja Kopernika odnowiony

Karol Porwich/Niedziela

Znajdująca się w Rzymie figura Mikołaja Kopernika dłuta Tomasza Oskara Sosnowskiego została odnowiona.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W poniedziałek 2 października w stolicy Włoch odbyło się uroczyste zakończenie prac konserwatorskich.

W uroczystości wzięła z udział ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders, włoska konserwator Susanna Sarmati, a także przedstawiciele Instytutu Polonika, duchowni oraz reprezentanci polskiej i włoskiej młodzieży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rzeźba przedstawiająca Mikołaja Kopernika, znajdująca się na dziedzińcu Domu Generalnego Zgromadzenia Zmartwychwstania Pańskiego w Rzymie, wyszła spod dłuta Tomasza Oskara Sosnowskiego, pochodzącego z Wołynia polskiego rzeźbiarza, uczestnika powstania listopadowego, który od 1848 r. aż do końca swojego życia w 1886 r. pozostał w Rzymie.

Prace konserwatorskie i restauratorskie pomnika prowadził od połowy lipca br. zespół specjalistów pod kierunkiem włoskiej konserwator Susanny Sarmati. Zakres prac uwzględniał oczyszczanie figury, wzmocnienie kamienia a także rekonstrukcję palców oraz astrolabium. Dodatkowo uczytelnione zostały inskrypcje.

Pomnik Mikołaja Kopernika wykonany został w 1873 r. z okazji 400. rocznicy urodzin astronoma. Do jego wykonania użyto marmuru kararyjskiego. Monument o wymiarach 210x95x70 cm jest sygnowany. Na pomniku możemy odczytać trzy łacińskie inskrypcje: jedna na ściance frontowej podstawy: NICOLAVS COPERNICVS POLONVS/NATVS AN. MCCCCLXXIII TORVNI CASIMIRO IV JAGELLONIDE REGNANTE OBIIT AN. MDXLIII, druga na książce spoczywającej na filarze: DE REVOLVTIONIBVS ORBITVM COELESTIVM 1543 oraz trzecia na zwisającym z filara rulonie: SOL STAT TERRA MOVETVR.

Pomnik pozostał w pracowni Tomasza Oskara Sosnowskiego do 1883 r. Następnie, po wystawieniu na Międzynarodowej Wystawie Sztuk Pięknych w Rzymie, został podarowany księżom zmartwychwstańcom i umieszczony przez nich w kościele Papieskiego Kolegium Polskiego przy via dei Maroniti. Po wybudowaniu w latach 1887-1889 nowego kościoła i klasztoru dla zgromadzenia przy via S. Sebastianello, pomnik stanął na dziedzińcu przed elewacją frontową kościoła i głównym wejściem do klasztoru i znajduje się tam do dziś.

Reklama

- Najważniejsze było oczyszczenie pomnika, który od ponad 150 lat nie był odświeżany - mówi Piotr Ługowski, szef Programu Ochrona w Instytucie Polonika. - To pierwsza poważna konserwacja figury. Ważnym elementem prac była również częściowa rekonstrukcja prawej ręki astronoma. Ze względu na dobry stan zachowania rzeźby, główne prace udało nam się zakończyć w planowanym terminie. Cieszy nas to, tym bardziej że rok 2023 został ustanowiony przez Senat RP rokiem Mikołaja Kopernika - dodał.

Prace finansował Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”.

Instytut Polonika obecnie przygotowuje publikację naukową poświęconą twórczości i życiu Tomasza Oskara Sosnowskiego. Książka autorstwa prof. Lechosława Lameńskiego ukaże się na przełomie 2024/2025 roku w serii wydawniczej „Studia i Materiały”.

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika" jest wyspecjalizowaną państwową instytucją kultury powołaną w 2017 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego. Instytut prowadzi projekty o charakterze konserwatorskim, naukowo-badawczym, edukacyjnym i popularyzatorskim. Dzięki nim zachowywane są materialne świadectwa naszych dziejów i przywracana jest pamięć o ważnych dla współczesnych Polaków osobach oraz istotnych faktach historycznych.

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2023-10-02 20:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dom Polski w Rzymie ma 40 lat

Włodzimierz Rędzioch

W Rzymie obchodzono rocznicę poświęcenia Domu, który nosi imię Jana Pawła II.

Więcej ...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...