Reklama

Polska

Nowy Prymas z młodymi na Lednicy

Magdalena Niebudek

Prymas Polski abp Wojciech Polak rozpocznie swoją arcybiskupią i prymasowską posługę od spotkania z młodzieżą. Rankiem w dniu ingresu, 7 czerwca, będzie towarzyszyć młodym podczas Jutrzni Lednickiej w Gnieźnie, a wieczorem odprawi dla nich Mszę św. na Polach Lednickich.

Jutrznia Lednicka organizowana jest w Gnieźnie od kilku lat z myślą o młodych ludziach zdążających na Lednicę i zatrzymujących się rokrocznie u grobu i relikwii św. Wojciecha. W tym roku nabożeństwo będzie miało szczególny wymiar i to nie tylko ze względu na obecność nowego Prymasa Polski, który lednickiej młodzieży jest doskonale znany. Tego dnia w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie obecne będą także symbole Światowych Dni Młodzieży 2016. Krzyż ŚDM i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani przywiezione zostaną do Gniezna prosto z Rzymu.

Jutrznia Lednicka rozpocznie się w katedrze gnieźnieńskiej o godzinie 9.00. Po jej zakończeniu symbole ŚDM, wraz z relikwiami św. Wojciecha, przewiezione zostaną na Pola Lednickie, gdzie wieczorem odbędzie się osiemnasty apel młodych pod hasłem „W Imię Syna”.

Reklama

W południe abp Wojciech Polak odbędzie ingres do katedry gnieźnieńskiej. Nowy arcybiskup metropolita gnieźnieński przejdzie w uroczystej procesji do bazyliki prymasowskiej, gdzie przy historycznych Drzwiach Gnieźnieńskich zostanie powitany przez Kapitułę Prymasowską. Następnie odprawi Mszę św. u grobu i relikwii św. Wojciecha.

Wieczorem Prymas Wojciech Polak uda się na Pola Lednickie, gdzie będzie przewodniczyć Mszy św. dla modlących się tam młodych ludzi. Będzie to jego kolejne spotkanie z młodymi pod Bramą Rybą. Towarzyszył im niemal co roku i zwykle do samego końca.

Dokładnie 10 lat temu, w czasie ósmego spotkania „Daj się złowić w sieć miłości”, podczas „Nabożeństwa Dobrego Pasterza” na własnych rękach wniósł czarną owieczkę, a następnie pobłogosławił laski pasterskie w kształcie krzyża procesyjnego, które otrzymali uczestniczący w apelu księża.

2014-05-21 11:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przeżyjmy Wielki Post na kolanach

MONIKA RYBCZYŃSKA/BP KEP

O wielkiej sile modlitwy, porządkującej mocy postu i błogosławieństwie jałmużny mówi Prymas Polski abp Wojciech Polak w filmie opublikowanym na kanale YouTube i stronie internetowej archidiecezji gnieźnieńskiej. „Chciejmy przeżyć czas Wielkiego Postu na kolanach przed Bogiem” – zachęca Prymas.

Więcej ...

Tokio: Anita Włodarczyk z trzecim złotem, brąz Kopron w rzucie młotem

2021-08-03 15:32

PAP/Leszek Szymański

Anita Włodarczyk rzuciła młotem 78,48 i została po raz trzeci w historii mistrzynią olimpijską. W Tokio brązowy medal wywalczyła Malwina Kopron - 75,49, a siódme miejsce zajęła Joanna Fiodorow - 73,83. Srebro zdobyła Chinka Zheng Wang - 77,03.

Więcej ...

Pan chce przez młodych szerzyć swoje światło i nadzieję

2021-08-03 20:37

Karol Porwich/Niedziela

Pan chce, abyście wy, młodzi ludzie, byli środkiem, za pomocą którego będzie szerzył swoje światło i nadzieję, chce bowiem liczyć na wasze męstwo, na waszą dobroć i na wasz entuzjazm – powiedział metropolita gdański abp Tadeusz Wojda w Medziugoriu. 2 sierpnia przed południem wygłosił on katechezę do uczestników rozpoczętego dzień wcześniej w tej hercegowińskiej wiosce 32. Międzynarodowego Spotkania Młodych Mladifest. Biorą w nim udział młodzi ludzie z 54 krajów, w tym także z Polski. Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Co dobrego mam czynić?" (Mt 19, 16).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do...

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do...

Abp Gądecki: Synod ogłoszony przez papieża Franciszka...

Kościół

Abp Gądecki: Synod ogłoszony przez papieża Franciszka...

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Franciszek na Jasnej Górze

Franciszek

Franciszek na Jasnej Górze

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Polska

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

Kościół

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów