Reklama

Wiadomości

Ucieczka z miasta: Wycieczki z Częstochowy do Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Hotel Arche

Choć wielu kojarzy Częstochowę przede wszystkim z duchowym centrum kraju –  Jasną Górą, ta malownicza miejscowość jest także idealnym punktem wyjścia do odkrycia naturalnych skarbów Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ten unikatowy region Polski zachwyca nie tylko krajobrazami, ale także bogactwem flory i fauny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jura skrywa tajemnicze jaskinie, majestatyczne skały wapienne oraz zamki i fortyfikacje, które można podziwiać, podążając Szlakiem Orlich Gniazd. Każda pora roku odsłania przed nami inny obraz tej krainy –  od soczyście zielonych lasów latem po mistycznie spowite mgłą doliny jesienią.

Częstochowa, będąc sercem tego regionu, oferuje również liczne atrakcje kulturalne i historyczne, co czyni ją doskonałą bazą wypadową dla tych, którzy chcą połączyć duchowe przeżycia z aktywnym wypoczynkiem na łonie natury. Warto zatem zatrzymać się tu na dłużej i pozwolić sobie na odkrycie wszystkich zakamarków tej wyjątkowej części Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szlak Orlich Gniazd – perła Śląska

Szlak Orlich Gniazd to nie tylko skarbnica historyczna Polski, ale również prawdziwa uczta dla oka. Składający się z zamków i twierdz, szlak ten kryje w sobie wiele tajemnic i opowieści sprzed wieków. Właśnie tutaj możemy podziwiać perły polskiej architektury obronnej, takie jak imponujący Zamek w Pieskowej Skale czy tajemniczy Zamek Ogrodzieniec.

Poza architekturą region ten oferuje także liczne atrakcje naturalne. Wspinaczki skałkowe, piesze wędrówki po malowniczych szlakach czy rowerowe przejażdżki wśród wapiennych ostańców to tylko niektóre z propozycji aktywnego spędzenia czasu. Tak kompleksowe podejście do odkrywania uroków Szlaku Orlich Gniazd sprawia, że każda wizyta w tym miejscu staje się niezapomnianą przygodą.

Zamek Bobolice

Hotel Arche

Reklama

Zamek Bobolice

Propozycja trasy –  wyprawa Szlakiem Orlich Gniazd z finiszem w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Reklama

Odkrywanie uroków Jury Krakowsko-Częstochowskiej na dwóch kółkach to nie lada gratka dla każdego miłośnika przyrody i aktywnego spędzania czasu. Rower to doskonały środek transportu, by z bliska poznać malownicze zakątki tego regionu i poczuć jego unikalny klimat. Oto propozycja trasy, która umożliwi Ci wykorzystać ten potencjał i przeżyć niezapomniane chwile na Szlaku Orlich Gniazd.

• Sanktuarium NMP na Jasnej Górze w Częstochowie

• Zamek Olsztyn

• Dolina Wiercicy –  Złoty Potok

• Strażnica obronna w Przewodziszowicach

• Zamek Mirów

• Zamek Bobolice

• Zamek Bąkowiec Zawiercie-Skarżyce

• Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

• Zamek Bydlin 

• Jura Krakowsko-Częstochowska

Proponowana trasa mierzy około 130 km i jej pokonanie rowerem może zająć około siedmiu godzin, nie licząc czasu na zwiedzanie. Z tego powodu cała wyprawa może zająć prawie cały dzień. Jeśli chcesz zobaczyć wszystko i wrócić do Częstochowy w ciągu dnia, może to być wyzwanie. Jeśli jednak preferujesz jednodniową eskapadę, polecamy skorzystanie z samochodu lub kombinowaną wyprawę podróż pociągiem z Częstochowy do Zawiercia, a stamtąd dalsza trasa rowerem na odcinku Zawiercie-Skarżyce - Jura Krakowsko-Częstochowska.

Hotel Arche

Reklama

Arche Hotel Częstochowa – Twój komfortowy punkt startowy

Reklama

Arche Hotel Częstochowa , usytuowany w strategicznym punkcie Częstochowy, stanowi idealne miejsce nie tylko dla pielgrzymów, ale także dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku. Zaledwie kilka minut spacerem dzieli go od słynnego klasztoru na Jasnej Górze, a jednocześnie położenie niedaleko Jury Krakowsko-Częstochowskiej otwiera przed gośćmi drzwi do świata malowniczych krajobrazów, wapiennych skał i zabytkowych zamków.

Twoja przygoda zaczyna się tu

Arche Hotel Częstochowa jest nie tylko idealnym miejscem wypoczynku, ale także bramą do odkrywania skarbów Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Dzięki dogodnej lokalizacji, w ciągu krótkiego czasu możesz znaleźć się w sercu Szlaku Orlich Gniazd, podziwiając monumentalne zamki i fortece, które przez wieki strzegły tych ziem. A jeśli jesteś miłośnikiem przyrody, okoliczne parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody oferują niezliczone szlaki piesze oraz rowerowe, wiodące przez malownicze doliny, jaskinie i wapienne ostańce. Odkryj pełen magii świat, który czeka na Śląsku.

Podziel się:

Oceń:

2023-08-23 12:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jurajska Padwa odnowiona

Marian Florek/TV Niedziela

Była to podniosła uroczystość – powiedziała w rozmowie z „Niedzielą” pani Czesława Chechelska, członkini Koła Gospodyń Wiejskich – i ważna dla mieszkańców Koziegłówek oraz okolicznych wiosek, którzy dla swojej parafii robią wiele, nie tylko wspomagając ją materialnie, ale i czynnie angażując się w uświetnianie każdej parafialnej uroczystości.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

Komunikat Rady Stałej KEP po obradach o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-05-02 20:07

Episkopat Flickr

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady