Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do hutników: bez mówienia prawdy nie będzie jedności między ludźmi

Beata Pieczykura

W intencji Ojczyzny, pracowników huty oraz bezrobotnych modlił się dziś przy kapliczce Matki Bożej Częstochowskiej na terenie Stalowni ISD Huty Częstochowa abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski podczas Mszy dziękował Bogu za „wszystkich, którzy walczą o ocalenie sensu pracy a przez to również o wartość wspólnot rodzinnych i zakładowych”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii abp Depo wskazał na św. Jana Pawła II, który „mówił do nas i za nas, który służył prawdzie”.- Św. Jan Paweł II uczył nas, że nie wolno nam zwątpić w sens swojego życia, sens pracy i zmagań. Nie wolno zwątpić przede wszystkim w sens walki o prawdę. – mówił abp Depo. Jak stwierdził w kazaniu „dzisiaj jesteśmy uczestnikami spektaklu społecznego i politycznego, w którym odmawia się nam zmagania o prawdę”.

Metropolita częstochowski przypomniał słowa, które Jan Paweł II wypowiedział w Nowej Hucie, że „Chrystus po to położył się na swoim krzyżu, żeby sprzeciwić się każdej degradacji człowieka przez kłamstwo, przez nie mówienie prawdy, przez jakiekolwiek zło, ale również i poprzez pracę.”- Praca, która ma dźwigać człowieka, nadawać sens jego wysiłkom dla wspólnoty rodzinnej i ludzkiej nieraz może być pracą niewolniczą, degradującą człowieka. – mówił metropolita częstochowski i przypominał, że „Chrystus sprzeciwia się każdej degradacji człowieka”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Arcybiskup wskazywał też na znaczenie prawdy w życiu człowieka. - Bez mówienia sobie prawdy nie będzie jedności między ludźmi. Jakakolwiek jedność, wzajemność, wspólnota musi być budowana na prawdzie – mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski za św. Janem Pawłem II podkreślił również, że „Kościół nie może odstąpić człowieka, którego narodziny, los, życie, powołanie, cierpienie i śmierć łączą się z losem Syna Człowieczego, Jezusem Chrystusem.”- hociażby człowiek nie zdawał sobie z tego sprawy jego życie jest złączone z Bogiem. Nie ma takiego czasu, nie ma takiego miejsca, które by nie było odkupione przez krew Chrystusa. – mówił abp Depo.

„Módlmy się o miejsca pracy, o sens pracy i o naszą przyszłość dla rodzin, dla tego miasta, regionu i narodu. Módlmy się o pokój w sercach ludzi, także na Ukrainie. Trzeba wrócić do podstawowego źródła pokoju jakim jest ludzkie sumienie”- wołał metropolita częstochowski.

Reklama

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrował m.in. ks. Ryszard Umański, kapelan częstochowskiej „Solidarności”. Obecne były władze i pracownicy huty, poczty sztandarowe związków zawodowych, w tym „Solidarności”.

Huta Częstochowa (wówczas Huta im. B. Bieruta), w dzielnicy Raków w latach 80. ubiegłego stulecia była jednym z najważniejszych ośrodków częstochowskiej „Solidarności”. 29 sierpnia 1980 r. pracownicy Konstrukcji Stalowych i Koksowni w Hucie im. Bolesława Bieruta w Częstochowie na zebraniach poparli strajkujących robotników Wybrzeża. Już u początków III RP 23 kwietnia 1990 r. biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej Miłosław Kołodziejczyk poświęcił obraz Matki Bożej Częstochowskiej w Stalowni Huty „Częstochowa”, a 31 sierpnia 1992 r. abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, dokonał poświęcenia kapliczki na terenie Wydziału Koksowni Huty „Częstochowa”.

Podziel się:

Oceń:

2014-05-13 18:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież podczas Mszy św. w Domu św. Marty: być niewygodnymi jak św. Paweł

Grzegorz Gałązka

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Ania Broda: pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury

2024-05-14 15:52

Magdalena Pijewska/Niedziela

Pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury ze względu na piękno języka, słownictwo i oryginalne melodie - mówi KAI Ania Broda. Pieśni biblijne i apokryficzne, balladowe i legendy, pogrzebowe i weselne, pielgrzymkowe czy mądrościowe - to pobożnościowe, ale i kulturowe bogactwo tradycyjnej muzyki, jaką Polacy przez pokolenia oddawali cześć Maryi. O dawnych polskich pieśniach maryjnych - ich znaczeniu, źródłach, rodzajach i bogactwie - opowiada wokalistka, cymbalistka, kompozytorka i popularyzatorka dawnych polskich pieśni. Wydała m. in. z Kapelą Brodów płytę "Pieśni maryjne".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Św. Maciej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Maciej Apostoł

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania