Reklama

Niedziela Legnicka

Centralna Uroczystość Bożego Ciała w Legnicy

Bartosz Bigaj

Tegoroczna uroczystość Bożego Ciała, przypadająca 8 czerwca, zgromadziła uczestników na Eucharystii w katedrze, aby po niej, wyruszyć ulicami miasta do tradycyjnych 4 ołtarzy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Za chwilę, po zakończonej liturgii, ruszymy w eucharystycznej procesji, przypominającej pielgrzymkę. Procesja jest swoistym symbolem chrześcijańskiego życia – mówił podczas uroczystości biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.

A skoro mowa o pielgrzymce, to nie może na niej zabraknąć pielgrzymów, którzy wiedzą gdzie idą i po co.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Pielgrzym wie co jest celem jego wędrówki, kto czuwa nad jego drogą, zna kres swojej chrześcijańskiej wędrówki. Tak wygląda całe chrześcijańskie życie. Można więc powiedzieć że w dzisiejszej procesji, przypomnimy sobie co to znaczy być chrześcijaninem – mówił w homilii bp Andrzej Siemieniewski

Nawiązując do czytania ze Starego Testamentu, zwrócił uwagę że tak jak kiedyś Bóg wyprowadził Naród Wybrany z Niewoli Egipskiej, tak i dzisiaj towarzyszy chrześcijaninowi od chwili chrztu świętego, dając mu swoje drogowskazy jakimi są Boże Przykazania.

- Przypomniały nam to dzisiaj już słowa I czytania ze Starego Testamentu: „Nie zapominaj o Bogu który cię wywiódł z Ziemi Egipskiej, z domu niewoli”. Tak więc, jak przed wiekami Naród Wybrany wędrował z niewoli do Ziemi Obiecanej, tak i dzisiaj chrześcijanin wie że jest zbawiony czyli ocalony, wyzwolony. Wie że może wyjść z krainy mroku, ciemności, bezsensu, rozpaczy, grzechu, może wyjść z tej krainy. W tej wędrówce mamy też drogowskazy. Są nimi Boże przykazania

Biskup legnicki, zwrócił też uwagę na ostateczny cel, ziemskiego pielgrzymowania - Dziś, w naszym pielgrzymowaniu ulicami, placami Legnicy, przypominamy sobie: ja chrześcijanin jestem pielgrzymem. Ja chrześcijanin jestem wędrowcem, bo przez chrzest zostałem wezwany do wędrówki, a Najświętszy Sakrament napełnia moje serce swą mocą i siłą. Przypominamy sobie że „Pan zstąpił z nieba, pod postacią chleba”. Nie jesteśmy zbłąkanymi podróżnikami, my wiemy jaki jest cel naszej życiowej pielgrzymki, jakim jest niezwykłe sanktuarium które nam przygotował. Bo mówi: „kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki”.

Reklama

Przygotowujmy więc nasze serca na wędrówkę i dzisiaj i na wędrówkę całego życia, która przypomina, że ostatecznie przez życiowe wędrowanie przygotowujemy się do spotkania z Bogiem, w sanktuarium życia wiecznego, w Domu Ojca - mówił biskup Andrzej.

W gronie kilkuset wiernych, procesja przeszła ulicami Legnicy od katedry, do sanktuarium św. Jacka, które jest miejscem Wydarzenia Eucharystycznego. Przy poszczególnych ołtarzach, słowo głosili proboszczowie parafii, przez które przechodziła procesja. Parafii: katedralnej, franciszkańskiej św. Jana Chrzciciela, Świętej Trójcy i Św. Jacka.


  

Zobacz zdjęcia: Boże Ciało Legnica 2023

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-06-08 17:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Mokrzycki: przy ołtarzu eucharystycznym jest miejsce dla każdego

T. Wąsik BTF

O tym, że przy ołtarzu eucharystycznym jest miejsce dla każdego, dla grzesznika i dla świętego - mówił abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski obrządku łacińskiego, przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy, w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Płocku.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Wielkopolskie lekcje pokory

2024-05-05 13:08

Archiwum TK Niedziela

Jeżdżąc teraz intensywnie po Wielkopolsce zawsze znajduję czas, aby choć na chwilę w różnych miejscowościach znaleźć się tam, gdzie czas płynie inaczej, bo w rytmie wieczności. Katolickie świątynie: niektóre jeszcze z zachowanymi elementami architektury romańskiej czy gotyckiej, inne pamiętające czasy baroku, wreszcie niektóre budowane w wieku XIX i później.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...