Reklama

Włochy

Zainaugurowano Taras Jana Pawła II na pamiątkę jego historycznej wizyty w porcie Civitavecchia

Port Civitavecchia

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Port Civitavecchia

„Wasze miasto powstało pod nazwą Centocelle (dosłownie ‘Sto cel’) ze względu na liczne naturalne zatoki rozrzucone wzdłuż skalistego wybrzeża, gdzie rzymskie łodzie znajdowały bezpieczne miejsce do lądowania, po czym przekształciło się powoli w port Rzymu, dzięki pracy słynnych budowniczych z czasów Trajana.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W następnych stuleciach port został przekształcony w fortecę, przy budowie której pracowało wielu wielkich architektów Renesansu. Miasto otwarte, a jednocześnie solidne, jak wszystkie miasta nadmorskie, ale właśnie z tego powodu narażone też z biegiem czasu na napady tych, którzy próbowali je podbić, idąc na Rzym. historia Civitavecchii obfitowała w okresy tragiczne i heroiczne. U schyłku Cesarstwa Rzymskiego miasto było oblegane przez Gotów; w średniowieczu, pomimo zaciekłego oporu, doświadczyło zniszczeń ze strony Saracenów; w czasie ostatniej wojny światowej zostało zbombardowane z powietrza 3 sierpnia 1943 r. – zginęło wówczas dwa tysiące ludzi a zniszczenia były ogromne. Miasto wycierpiało, ale umiało cierpieć z godnością.

W tym historycznym kontekście istotne miejsce zajmowała wiara chrześcijańska, która jaśnieje szczególnym blaskiem. Przyjęto ją tutaj od początku Ewangelii i zawsze była dla waszych ojców źródłem siły, nadziei i odrodzenia. W okresie prześladowań rzymskich za tę wiarę zginęło wielu waszych współobywateli, którzy na przestrzeni wieków byli wzorem dla waszych przodków i ich orędownikami”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W ten sposób Jan Paweł II przypomniał historię portu Civitavecchia, „tego starożytnego i drogiego miasta”, podczas swojej pamiętnej wizyty 19 marca 1987 r.

W swoim pierwszym przemówieniu do obywateli Papież przedstawił się w następujący sposób: „Jestem tu jako następca Piotra, rybaka z Galilei, uczynionego przez boskiego Mistrza Głową Apostołów. Z całego serca pragnę utwierdzić was w wierze, którą sam Syn Boży przyniósł na ziemię, i powiedzieć wam, że prawdy Boże są prawdami niezbędnymi dla każdego człowieka, który chce na nowo odkryć siebie i bez ryzyka budować własną przyszłość”.

Włodzimierz Rędzioch

Wizyta Jana Pawła II była poświęcona przede wszystkim „światu pracy, ale chcę objąć całą diecezję, wiele żywych sił, które tu działają”. Papież robotnik, również w Civitavecchii, chciał spotkać się z robotnikami: najpierw z dokerami i rybakami, potem z pracownikami centrali energetycznej ENEL i innych firm w mieście. Podczas swojego pobytu Papież spotykał się także z kapłanami, zakonnikami i zakonnicami, członkami ruchów świeckich, więźniami i młodzieżą.

Reklama

Pamiętna wizyta Jana Pawła II zapisała się w historii miasta, ale także w sercach i pamięci jego mieszkańców. Na znak tej żywej pamięci taras, znany do tej pory jako taras Guglielmich (od nazwiska właścicieli), został nazwany imieniem Jana Pawła II. Jest to jedno z najbardziej sugestywnych miejsc w mieście, naprzeciwko Fortu Michelangelo, dawnego portu i nadmorskiej alei. 1 czerwca odnowiony taras został ponownie otwarty pod nową nazwą - Taras Jana Pawła II. W uroczystości inauguracyjnej uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich z burmistrzem Ernesto Tedesco, radnymi Daniele Perello i Dimitri Vitali oraz biskup miasta bp Gianrico Ruzza – przecięli ono wstęgę i odsłonił tablicę. "Ten ważny zakątek historii naszego miasta wreszcie znów zostaje oddany do użytku" - powiedział burmistrz, podkreślając, że to miejsce jest poświęcone "osobie o nieskończonej głębi". Natomiast bp Gianrico Ruzza wyraził życzenie, aby „taras był miejscem wspólnoty, przestrzenią ponownego spotkania po okresie odosobnienia, jakim był okres pandemii”.

Od wielu lat w mieście działa stowarzyszenie Civitavecchia 2000 kierowane przez Alessandro Scotto, które angażuje się w podtrzymywanie pamięci o Janie Pawle II, Papieżu, który pozostawił niezatarte ślady w historii świata, Włoch, a także Civitavecchii.

Dla upamiętnienia ludzi, którzy podarowali taras miastu, rodziny Guglielmich, na ścianie tarasu umieszczono tablicę z napisem: Taras podarowany miastu przez rodzinę Guglielmich z woli markiza Giacinto Guglielmi.

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2023-06-05 17:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II wspiera z wysoka naród ukraiński w jego walce o wolność i godność

Karol Porwich

Papież uczył nas dojrzałej wiary i brania odpowiedzialności za Kościół, za przekazywanie wiary nowemu pokoleniu w coraz bardziej trudnym świecie, często obojętnym wobec Jezusa Chrystusa i Jego Ewangelii – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas XIV Międzynarodowego Forum Górskiego w Zakopanem. Dwudniowe spotkanie poświęcone jest 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II na Podhalu.

Więcej ...

Portugalia: do Fatimy zmierzają największe od wybuchu pandemii grupy pielgrzymów

2024-05-06 19:15

Graziako

Do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie udają się tysiące pielgrzymów, największe od czasu wybuchu w 2020 r. pandemii Covid-19 grupy pątników z całego kraju, podają portugalskie media na bazie informacji służb policyjnych. Według szacunków funkcjonariuszy portugalskiej drogówki, większość zmierzających do Fatimy pielgrzymów dotrze do sanktuarium w sobotę.

Więcej ...

Miejsce Słowa - Ewangelia w VR w każdym zakątku Polski!

2024-05-07 09:46

Mat.prasowy

Nie musisz przyjeżdżać do Poznania, aby doświadczyć Ostatniej Wieczerzy w VR. Miejsce Słowa przyjedzie do Ciebie!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do...

Kościół

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?