Reklama

Kościół

Wielkie zainteresowanie beatyfikacją rodziny Ulmów w Watykanie

ks. Witold Burda

W tych dniach przebywa w Rzymie abp Adam Szal. Rano, 25 maja Metropolita Przemyski, wraz z abpem Wiktorem Skworcem i abpem Grzegorzem Rysiem, odprawił Mszę św. przy grobie św. Jana Pawła II. Po Eucharystii spotkałem się z abpem Szalem na krótką rozmowę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Niecałe cztery miesiące przed beatyfikacją rodziny Ulmów przybył Arcybiskup do Watykanu. Jaki jest cel tej wizyty?

- To okres intensywnych przygotowań do beatyfikacji, ale zgodnie ze zwyczajem i przepisami kościelnymi trzeba omówić pewne szczegóły liturgiczne, co miało miejsce we wtorek, kiedy w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych spotkaliśmy się z kard. Marcello Semeraro – będzie on reprezentował Ojca Świętego podczas uroczystości beatyfikacyjnych w Markowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Włodzimierz Rędzioch

- Jak beatyfikacja rodziny Ulmów postrzegana jest w Watykanie?

- Gdy spotykaliśmy się z kardynałami w rozmowach uderzało mnie to, że wszyscy kładli akcent na temat rodziny. Łączy się to oczywiście z argumentem świętości życia (byli to rodzice otwarci na życie) oraz na aspekt społeczny życia Ulmów – Józef był społecznikiem, otwartym na drugiego człowieka oraz na nowinki techniczne; był rolnikiem, co ma szczególne znaczenie dziś, kiedy przeżywamy różnorodne trudności w działalności rolniczej. Wszystkich uderza to, że zwyczajna rodzina może żyć w sposób nadzwyczajny.

- A jak odbierano fakt, że beatyfikowane będzie również nienarodzone dziecko?

- Kościół oddaje cześć Niewinnym Młodziankom i w tym kontekście należy patrzyć na beatyfikacje dziecka nienarodzonego. Tak jak w starożytności, tak i dziś dzieci są chrzczone w wierze rodziców, a tutaj mamy do czynienia z chrztem we krwi. Dlatego ta beatyfikacja będzie miała wielkie znaczenie dla tych wszystkich, którzy cierpią z powodu śmierci dzieci, także dzieci nienarodzonych. Chodzi o wydarzenie bezprecedensowe i dla wielu ludzi jest to znak nadziei.

Oczywiście przy okazji spotkań zaprosiliśmy do Markowej kilku przedstawicieli środowiska watykańskiego.

- Czym jest beatyfikacja męczenników z Markowej dla Archidiecezji Przemyskiej?

- U nas, w Archidiecezji trwają intensywne przygotowania. Jestem wdzięczy Bogu, że tak wiele osób włączyło się do pomocy. Osobiście uważam, że beatyfikacja to dar Boży, który przez rodzinę Ulmów chce zwrócić naszą uwagę na wszystkie rodziny. Chcemy, by po beatyfikacji rozpoczął się „czas rodziny” – musimy przywiązywać większą wagę do spraw rodziny i duszpasterstwa rodzin.

Reklama

- W obchody związane z beatyfikacją zaangażowały się równie władze lokalne i państwowe…

- Obserwuje dużą przychylność różnego rodzaju władz. Prezydent powołał komitet organizacyjny obchodów towarzyszących beatyfikacji. Chciałem jednak podkreślić, że chodzi o „obchody towarzyszące”, gdyż sama beatyfikacja jest organizowana przez Archidiecezję Przemyską jako wydarzenie czysto religijne, duchowe - często na to zwracam uwagę.

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2023-05-25 12:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Milewski: Bóg wybrał Ulmów, żeby pokazali, jak żyć Ewangelią

flickr.com/episkopatnews

W diecezji płockiej rozpoczęła się peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów. - Pan Bóg wybrał Ulmów. Oni pokazali, jak żyć Ewangelią, jak w chwili próby pójść śladami Jezusa - powiedział bp Mirosław Milewski w Rypinie. Parafia pw. Świętej Trójcy była pierwszą na diecezjalnej mapie peregrynacji pt. „Otoczmy troską życie”.

Więcej ...

Edyta Stein doktorem Kościoła? Wniosek trafił do Papieża

2024-05-01 14:02
Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Towarzystwo im. Edyty Stein

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Podjęto kolejne kroki w celu nadania św. Edycie Stein tytułu doktora Kościoła. Oficjalny wniosek w tej sprawie złożył Papieżowi generał karmelitów bosych o. Miguel Márquez Calle. Teraz Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych będzie mogła zainicjować oficjalną procedurę.

Więcej ...

„Bóg, Honor, Ojczyzna”-Krajowa Pielgrzymka Bractw Kurkowych RP

2024-05-02 18:28
Bractwa kurkowe RP

BPJG

Bractwa kurkowe RP

Barwy narodowe biel i czerwień są symbolem wolnego i niepodległego państwa polskiego. Na Jasnej Górze od kilkunastu lat biało-czerwona na stałe powiewa na wieży, przypominając, że tutaj jest duchowa stolica polskiego narodu. Do sanktuarium niemal każdego dnia pielgrzymują wierni powierzając Królowej Polski losy Ojczyzny. Dziś szczególnie tę modlitwę zanoszą uczestnicy Krajowej Pielgrzymki Bractw Kurkowych RP z Wielkopolski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst