Reklama

Aspekty

Młodzi poznają miejsca św. Jana Pawła II

Jolanta Kłos

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Trzebiczu po raz kolejny poznawali miejsca związane z Papieżem-Polakiem. W maju wraz z opiekunami i ks. prob. Tadeuszem Wołoszynem pojechali na wycieczkę śladami Świętego Papieża – tym razem na Dolny Śląsk.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przypomnijmy, 16 października 2020 roku, w rocznicę wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, Szkole Podstawowej w Trzebiczu uroczyście nadano imię Papieża Polaka. Tego dnia szkoła otrzymała też własny sztandar. Świętowano wówczas 75-lecie istnienia placówki, a także otwarto nową salę gimnastyczną. Jednak zwyczaj poznawania przez uczniów tych miejsc w Polsce, które są poświęcone św. Janowi Pawłowi II albo należą do tych, które odwiedzał w czasie zwiedzania Ojczyzny, powstał dużo wcześniej - przed nadaniem szkole imienia Papieża Polaka.

- Od początku, kiedy zostałem proboszczem w parafii w Trzebiczu (to już czternaście lat), realizuję dla młodych coroczne wyjazdy śladami św. Jana Pawła II. Na taką wycieczkę połączoną z pielgrzymowaniem rokrocznie jadą uczniowie naszej szkoły, z których wielu należy jednocześnie do Szkolnego Koła Caritas czy Liturgicznej Służby Ołtarza – mówi ksiądz proboszcz, który jest też katechetą w miejscowej szkole.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Młodzi w tym roku odwiedzili Wałbrzych, Jelenią Górę, Karpacz. Byli też w Skalnym Mieście w Czechach. Podróż rozpoczęli, jak zwykle, od modlitwy o bezpieczną i szczęśliwą podróż oraz zdrowie dla wszystkich uczestników wycieczki. Polecili się wstawiennictwu Patrona szkoły – św. Jana Pawła II.

Najważniejszym punktem wycieczki było zdobycie szczytu górskiego „Śnieżka”. - Chociaż zdobycie szczytu nie było łatwe i wymagało dobrej kondycji, to jednak udało się nam. W czasie wędrówki szlakiem zastanawialiśmy się, ile razy wędrował tędy Patron naszej szkoły. Mieliśmy w pamięci, że zawsze dawał radę. Postawa św. Jan Paweł II motywowała nas do wejścia na sam szczyt, dodając siły i wytrwałości – mówi nauczycielka Jolanta Kłos.

Oprócz wędrówki górskiej było też zwiedzanie zabytków. Młodzi mogli zobaczyć majestatyczny Zamek Książ w Wałbrzychu i w zamkowych komnatach wysłuchać historii związanych z jego dawnymi mieszkańcami. W starej kopalni poznali trud pracy górnika, próbując samemu załadować węgiel na wózek. - Piękno i kruchość, a także precyzja wykonania eksponatów w Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, skłoniła nas do refleksji nad naszym „życiem w biegu” – dodaje pani Jolanta. Była też wizyta w palmiarni.

Reklama

Podczas wizyty w Skalnym Mieście uczniowie pływali łodziami po górskim jeziorku i wzięli udział w „pływającym festiwalu”. Polegało to na tym, że pasażerowie każdej łodzi prezentowali swoją piosenkę. - Nasi uczniowie wykonali oczywiście lubianą przez św. Jana Pawła II pieśń „Barka”.

Poza zwiedzaniem i atrakcjami był też czas na modlitwę i Eucharystię, którą odprawiał ks. prob. Tadeusz Wołoszyn. Młodzi mogli integrować się jako społeczność szkoły noszącej imię Papieża Polaka, spędzając wieczory przy ognisku i na różnych zabawach w Domu św. Stefana w Jeleniej Górze, gdzie nocowali. Tak niejednokrotnie jednoczył młodzież św. Jan Paweł II, już wtedy, kiedy był młodym księdzem, a potem przez wiele lat posługi biskupiej oraz pontyfikatu.

Podziel się:

Oceń:

2023-05-22 13:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Słona cena migracji

2024-05-14 13:38

Niedziela Ogólnopolska 20/2024, str. 30-31

Adobe Stock

Większe bezpieczeństwo i perspektywy rozwoju zawodowego, możliwość szybszego dorobienia się, stabilna sytuacja finansowa oraz różnorodne programy rozwojowe dla młodych ludzi z dziećmi – to najczęstsze przyczyny emigracji zarobkowej. Migracja ma jednak także negatywne konsekwencje – zwłaszcza dla najmłodszych, bo ma znaczący wpływ na ich funkcjonowanie, wychowanie i poczucie bezpieczeństwa.

Więcej ...

O ducha służby, miłosierdzia - rozpoczęły się rekolekcje pracowników Służby Zdrowia

2024-05-17 20:52

BPJG

O ducha służby, miłosierdzia, cierpliwości i pokoju modlą się na Jasnej Górze w przededniu Pięćdziesiątnicy, czyli uroczystości Zesłania Ducha Świętego, uczestnicy dwudniowych rekolekcji środowiska medycznego. Odbywają się one po raz 44., zostały zapoczątkowane przez bł. ks. Jerzego Popiełuszko. - Uczył nas, nawet swoją postawą, jak mieć serce dla człowieka - mówią pielęgniarki, które pamiętają pielgrzymki z bł. ks. Jerzym.

Więcej ...

Wszystko zaczęło się przy chrzcielnicy

2024-05-18 12:51

Małgorzata Rokoszewska

18 maja 1920 roku w Wadowicach przyszedł na świat Karol Wojtyła. 33 dni później, 20 czerwca przyszły Papież został ochrzczony. Rodzice – Emilia z Kaczorowskich i Karol senior Wojtyła nadali mu imiona Karol Józef. W tym roku przypada 104. rocznica jego urodzin i chrztu, który otworzył mu drzwi do Boga i Jego Kościoła.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów