Reklama

Kościół

Założycielki Centrum Nowe Życie: w Polsce od 1,5 do 2 milionów par doświadcza niepłodności

drubig-photo/fotolia.com

„Szacuje się, że w Polsce od 1,5 do 2 milionów par, czyli ok. 20% społeczeństwa w wieku rozrodczym, doświadcza niepłodności. Nie jest ona chorobą samą w sobie” – mówią jego założycielki Carine Stranz i Agnieszka Remus. To jedno z nielicznych miejsc w Polsce, jedyne w regionie kujawsko-pomorskim, w którym troska o płodność obejmuje w sposób holistyczny pary – kobietę i mężczyznę jednocześnie. Centrum Troski o Płodność może pochwalić się narodzinami ponad stu dzieci.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Nasza radość jest ogromna, gdyż większość par trafiających do Centrum Nowe Życie to trudne przypadki, posiadające wieloletnią historię leczenia ginekologicznego, „od lekarza do lekarza”, wiele nieudanych terapii, procedur, gdzie często nie dawano szans na naturalne poczęcie” – dodają Carine Stranz i Agnieszka Remus.

Marcin Jarzembowski, KAI: Płodność jest dzisiaj luksusem? Jeśli tak, to jak go doświadczyć?

Carine Stranz: Szacuje się, że w Polsce od 1,5 do 2 milionów par, czyli ok. 20% społeczeństwa w wieku rozrodczym, doświadcza niepłodności. Nie jest ona chorobą samą w sobie. Jej przyczyna jest najczęściej wieloczynnikowa i wynika z zaburzeń już nie tylko samego układu rozrodczego, ale ogólnego stanu zdrowia człowieka, na który „pracujemy” przez wiele lat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Agnieszka Remus: Dlatego, by przywrócić płodność, nie wystarczy już sam lekarz ginekolog. Konieczny jest cały wielospecjalistyczny zespół, który spojrzy w sposób holistyczny na człowieka, a następnie na parę, obejmując oboje leczeniem.

KAI: Centrum Nowe Życie działa w Bydgoszczy prężnie od 2018 roku. To tutaj, szanując godność każdego człowieka i otaczając troską każde życie, niedawno narodziło się setne dziecko…

Carine Stranz: Nasza radość jest ogromna, gdyż większość par trafiających do Centrum Nowe Życie to „trudne przypadki”, posiadające zazwyczaj wieloletnią historię leczenia ginekologicznego, „od lekarza do lekarza”, wiele nieudanych terapii, procedur, gdzie często nie dawano już szans na naturalne poczęcie. Mimo to, poprzez całościowe spojrzenie naszego wielospecjalistycznego zespołu, objęcie leczeniem obojga małżonków, udaje się przywrócić płodność w przypadku około 40% par, doprowadzając do naturalnego poczęcia i często już nie jednego a wielu, kiedy przyczyna niepłodności zostaje usunięta.

KAI: W czym tkwi tajemnica takiego zespołu, z jakich specjalistów się on składa?

Agnieszka Remus: Zespół Centrum Nowe Życie to lekarze specjaliści – ginekolodzy, endokrynolodzy, androlodzy, naprotechnolodzy – stosujący przyczynowe leczenie niepłodności, sięgający po najnowsze osiągnięcia współczesnej medycyny, po wielomiesięcznych szkoleniach w USA, chirurdzy – naprawczej medycyny prokreacji, a jeśli jest taka konieczność, włączani są lekarze innych specjalności, pracujący w tym samym nurcie medycyny naprawczej. Następnie nieoceniony wkład w całym proces terapeutyczny mają instruktorzy Modelu Creighton – nowoczesnego i ekologicznego narzędzia obserwacji cyklu kobiety, pozwalającego lekarzowi prowadzić celowane leczenie i monitorować dodatkowo w karcie efekty tego leczenia.

Reklama

Carine Stranz: Instruktorzy Modelu Creighton przygotowują parę na pierwszą wizytę u lekarza, informują o czynnikach wpływających na płodność, koordynują proces leczenia, są zawsze wtedy, kiedy para tego potrzebuje. Dodatkowo każda para objęta jest opieką dietetyka klinicznego – specjalizującego się w diecie sprzyjającej płodności, która dostosowana jest do zdiagnozowanych jednostek chorobowych, dobieraniu suplementacji dobrej jakościowo, na podstawie niedoborów zdiagnozowanych badaniami. Ważną rolę odgrywają także fizjoterapeuci dna miednicy – przywracający prawidłowe funkcjonowanie narządu rozrodczego, pomagający zniwelować bóle miesiączkowe (nawet jeśli przyczyna bólu leży gdzie indziej niż w nieprawidłowym napięciu dna miednicy np. w endometriozie), bóle owulacyjne lub pojawiające się w trakcie współżycia, a także przygotować do ciąży i wrócić do „formy” po niej. W procesie leczenia biorą udział również parazytolodzy – gdyż pasożyty są też często przyczyną różnych chorób, niepłodności, w tym endometriozy. Nie jest łatwo je wykryć, trzeba wiedzieć jak i kiedy zrobić badanie, a następnie sam proces usuwania ich z organizmu wymaga też opieki dobrego, doświadczonego specjalisty, który będzie potrafił dostosować terapię pod dany rodzaj pasożyta.

Agnieszka Remus: Dbamy także o psychikę, gdyż przy tak długich staraniach są to pary bardzo poranione, zmęczone zmaganiami. Każda kolejna miesiączka jest wielkim dramatem, kolejną utraconą nadzieją, przepłakaną w ukryciu. Dlatego współpracujemy z psychologami rozumiejącymi niepłodność lub takimi, którzy sami jej doświadczyli. Lista specjalistów ze sobą współpracujących jest długa, ale konieczna, by doprowadzić wspólnymi siłami do sukcesu.

KAI: Wspomniały Panie, że instruktorzy Modelu Creighton informują o czynnikach wpływających na płodność. Co to za czynniki oraz czy należy je koniecznie wyeliminować?

Podziel się:

Oceń:

+2 -1
2023-03-28 18:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na dobre i na złe

Niedziela małopolska 23/2016, str. 7-8

Psycholog dr Maria Ligęza

Małgorzata Cichoń

Psycholog dr Maria Ligęza

„Rodzina darem dla chorego i niepełnosprawnego” to tytuł ogólnopolskiego sympozjum naukowego, zorganizowanego 2 czerwca przez Wydział Nauk Społecznych – Instytut Nauk o Rodzinie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Do grona prelegentów zaproszono dr Marię Ligęzę, psychologa rozwojowego

Więcej ...

Josemaria Escriva de Balaguer

Niedziela Ogólnopolska 1/2002

Josemaria Escriva de Balaguer- założyciel Opus Dei

pl.wikipedia.org

Josemaria Escriva de Balaguer- założyciel Opus Dei

Więcej ...

Paulini zapraszają na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

2024-06-25 19:14

Karol Porwich/niedziela

- Jasna Góra nie ma wakacji - uśmiecha się rzecznik Sanktuarium o. Michał Bortnik i zapewnia, że paulini jak zawsze „z wielką gotowością otwierają drzwi Kaplicy Matki Bożej i bramy Jasnej Góry” przed „pątniczą rzeką”. Zakonnik podkreśla, że „po to tu jesteśmy, by ludzi prowadzić do Matki Najświętszej”. Paulini zapraszają na pielgrzymkowe szlaki, a te wiodą ze wszystkich zakątków Polski. Oprócz tych najbardziej tradycyjnych, sięgających początków istnienia częstochowskiego klasztoru, czyli pieszych, są i te dla rowerzystów, rolkowców czy pielgrzymów na koniach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?