Reklama

Jasna Góra

Koncert Górecki – in memoriam

Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum”

BPJG

Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum”

Pieśnią „Totus tuus” noszącą tytuł jak papieskie zawołanie, skomponowaną dla Jana Pawła II w 1987 r., rozpoczął się na Jasnej Górze koncert dedykowany Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu, którego 90. rocznica urodzin przypada w tym roku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Bazylice utwory tego znakomitego polskiego kompozytora współczesnej muzyki poważnej i religijnej zaprezentował Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum” przygotowany przez Janusza Siadlaka, pod dyrekcją Włodzimierza Siedlika.

H.M. Górecki dla Matki Bożej Jasnogórskiej skomponował w 1985 r. utwór „O Domina Nostra. Medytacje o Jasnogórskiej Pani Naszej” na sopran i organy. Był to osobisty wyraz podziękowania Jasnogórskiej Bogurodzicy za uratowanie życia w związku z chorobą. Zgodnie z tytułem utwór jest niezwykle spokojną modlitewną medytacją. To najwyższej artystycznej próby sakralne dzieło Góreckiego i zarazem jego osobisty wyraz całkowitego zawierzenia życia opiece Boga i Jego Matki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak podkreślił Janusz Siadlak, dyrygent chóru wielu wspaniałych muzyków naszej Ojczyzny, wśród których jest też prof. Górecki, miało związek z Jasną Górą, zwłaszcza, gdy komponowali muzykę sakralną. W Sanktuarium były prezentowane liczne prawykonania tego kompozytora, głównie podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater. - To miejsce jest więc najbardziej uprawnione, najwłaściwsze, może jedyne godne do prezentacji takiej muzyki - dodał chórmistrz. Wyraził przekonanie, że odbiorcy koncertu - zarówno melomani doceniający twórczość wielkiego kompozytora, jak i ci, którzy nie mieli okazji jej poznać, po tych „muzycznych rekolekcjach” nie pozostaną obojętni.

Chórem dyrygował Włodzimierz Siedlik, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie. Zauważył on, że kompozycje Henryka Mikołaja Góreckiego w większości, bo aż w ok. 75% to pieśni religijne. Ten wybitny muzyk nie bał się też pisać utworów patriotycznych, za co poniósł konsekwencje (wyrzucenie z Akademii Muzycznej w Katowicach za dzieło „Beatus Vir”). - Wiele pieśni autorstwa Góreckiego śpiewamy w naszych kościołach podczas nabożeństw. Nie da się wobec nich być obojętnym - podkreślił dyrygent. Zauważył, że godnym zauważenia jest też fakt, że artysta nie wstydził się swojej wiary, wspominał o niej podczas różnych wykładów na całym świecie.

Reklama

W koncercie oprócz cyklu pieśni maryjnych zabrzmiały też inne dzieła sakralne: „Totus tuus” czy „Pieśń Rodzin Katyńskich”, która była ostatnim utworem na chór mieszany a capella skomponowanym przez wybitnego muzyka.

Henryk Mikołaj Górecki obchodziłby w tym roku 90. urodziny. Kompozytor wyjątkową popularność zdobył na początku lat 90., gdy nagranie jego „III Symfonii Pieśni żałosnych op. 36” znalazło się na czołowych miejscach angielskich i amerykańskich list przebojów.

Był jednym z najważniejszych nowatorów świata muzycznego XX w. Stworzył całkiem nowe, dokładnie usystematyzowane techniki komponowania pięknych struktur muzycznych, które były w stanie utrzymać uwagę słuchaczy przez długi czas, co było kontrastem w odniesieniu do innych europejskich twórców awangardowych.

Prof. Górecki został wyróżniony m.in. Orderem św. Grzegorza Wielkiego - najwyższym odznaczeniem papieskim, jakie może otrzymać osoba świecka, za szczególne zasługi dla Kościoła. Otrzymał też najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego.

Izabela Tyras @JasnaGóraNews

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-03-16 20:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Z Tomaszowa na Jasną Górę

Łukasz Głowacki

Więcej ...

W trosce o Ojczyznę - wdowy konsekrowane na Jasnej Górze

2024-05-02 10:49

BP Jasnej Góry

Choć mają rodziny i normalne życie to ich zadaniem jest dawać świadectwo życia oddanego Bogu. Na Jasnej Górze trwa trzydniowe spotkanie wdów konsekrowanych. Swoją służbę realizują przede wszystkim modląc się za Ojczyznę i to ją zawierzają Królowej Polski.

Więcej ...

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...