Reklama

Polska

Minister Czarnek na Światowym Kongresie Kopernikańskim: nauka to odkrywanie prawdy

PAP/Tytus Żmijewski

Nauka to odkrywanie prawdy; tej prawdy potrzebujemy jak nigdy wcześniej w dobie wojen, szalejących ideologii, zniekształcających rzeczywistość człowieka, w dobie kłótni i wielu konfliktów - powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek podczas inauguracji Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Minister edukacji i nauki wziął w niedzielę w Toruniu udział w inauguracji Światowego Kongresu Kopernikańskiego, organizowanego przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut historii Nauki Polskiej Akademii Nauk.

W swoim wystąpieniu przypomniał, że 550 lat temu, w jednej z kamienic Torunia, urodził się "najwybitniejszy polski naukowiec, człowiek wielu talentów, który rozwijał te talenty dla Polski, Europy i świata". "Mikołaj Kopernik to człowiek, który badał rzeczywistość na każdej jej płaszczyźnie. Fides et ratio (wiara i rozum - łac.), które tu wielokrotnie było przywoływane, jest tego najlepszym dowodem. On zgłębiał prawdę o Bogu, o człowieku, o świecie, łącząc całą rzeczywistość życia człowieka i całą rzeczywistość świata. Mikołaj Kopernik jest patronem polskiej i światowej nauki" - mówił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czarnek przypomniał, że przed dwoma laty spotkał się z rektorami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. "Uzgodniliśmy, że rząd RP będzie finansował Światowy Kongres Kopernikański. Ta współpraca spowodowała, że dziś wszyscy tu jesteśmy i cieszymy się obecnością tak wybitnych osobistości z całego świata" - podkreślił.

Dodał, że rok temu prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o Akademii Kopernikańskiej, która - zdaniem Czarnka - nie jest konkurencją dla jakiejkolwiek uczelni, ale jest "płaszczyzną debaty, wymiany doświadczeń i współpracy naukowców z całego świata". "Dzięki temu Światowy Kongres Kopernikański wydłuża się do trzech dni i dzięki temu przez te trzy dni będziemy gościć tu, w Toruniu, wybitnych naukowców, profesorów i noblistów z całego świata - z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Francji, Włoch, Japonii i wielu innych krajów" - stwierdził.

Według szefa MEiN, nauka to odkrywanie prawdy. "Tej prawdy potrzebujemy być może jak nigdy wcześniej, w dobie wojen - tej dramatycznej wojny na Ukrainie, dosłownie kilkaset kilometrów stąd - w dobie szalejących ideologii, zniekształcających rzeczywistość człowieka, w dobie kłótni i wielu konfliktów. Życzę państwu, aby Światowy Kongres Kopernikański (...) był okazją do odkrywania na nowo i od nowa pełnej prawdy o Bogu, człowieku i świecie w każdym wymiarze rzeczywistości nas otaczającej" - zaznaczył.

Reklama

List od prezydent RP Andrzeja Dudy odczytała szefowa jego kancelarii Grażyna Ignaczak-Bandych. Prezydent Duda zwrócił uwagę, że 550. rocznica urodzin Kopernika jest wyjątkową okazją do uhonorowania jednej z najważniejszych postaci w historii ludzkości. "Warto, aby ten, który +wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię+ był stale obecny w świadomości Polaków, jako człowiek, który swoją inwencją, odwagą i wytrwałą pracą osiągnął rzeczy wielkie" - napisał prezydent Duda.

Sferę nauki i szkolnictwa akademickiego uznał za taką, która winna cieszyć się szczególnym wsparciem państwa i ogółu obywateli.

"Wyrazem tej troski jest utworzenie Akademii Kopernikańskiej. Cieszę się, że moja inicjatywa ustawodawcza dotycząca jej powołania, przygotowana we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, już wkrótce stanie się faktem. Realizując Narodowy Program Kopernikański, Akademia będzie inicjować i intensyfikować krajową oraz międzynarodową współpracę miedzy uczonymi na polu astronomii, matematyki i fizyki i innych nauk przyrodniczych, medycyny, ekonomii i zarządzania, nauk prawnych, filozofii i teologii" - wskazał Duda.

W jego ocenie, posłuży to podniesieniu poziomu naukowego prowadzonych badań. "Akademia Kopernikańska będzie służyć następnym pokoleniom i to jest wielkie zobowiązanie, które będą państwo nieśli. Życząc satysfakcji z udziału w dziele skierowania polskiej nauki na tory nowego, dynamicznego rozwoju, proszę wszystkich państwa o przyjęcie serdecznych pozdrowień" - zakończył prezydent RP.

Reklama

Swój list do uczestników inauguracji ŚKK skierował także premier Mateusz Morawiecki. Odczytał go wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

"Mikołaj Kopernik był człowiekiem wielu talentów. (...) Chociaż w jego niezwykle pracowitym życiu astronomia nie była zajęciem jedynym, to właśnie osiągnięcia z nią związane rozsławiły jego imię, trwale zmieniając obowiązujący wówczas model wszechświata. (...) Stawiając Słońce w centrum systemu stawiał on jednocześnie Ziemię na równi z innymi planetami. Dziś trudno chyba w pełni wyobrazić sobie skalę i konsekwencje, rozmiary i zasięg rewolucji, jaką niosła za sobą ta zmiana paradygmatu" - napisał premier Morawiecki.

W ocenie szefa rządu, ta rewolucja otwierała jednocześnie drogę rozwoju nauki i filozofii, redefiniowała obowiązującą od stuleci przestrzeń mentalną, kładła podwaliny współczesnego świata.

Obrady kongresu uroczyście zainaugurowali rektorzy UMK, UJ i UWM, a także minister Czarnek, szefowa prezydenckiej kancelarii Ignaczak-Bandych oraz przedstawiciel Akademii Kopernikańskiej prof. Grzegorz Górski.

Akademia ukonstytuuje się podczas popołudniowej sesji obrad w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. Kongres potrwa do 21 lutego. (PAP)

Autorzy: Tomasz Więcławski, Jerzy Rausz

iżu/ twi/ rau/ mrr/

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-02-19 21:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Premier: Mikołaj Kopernik patronuje nam w szukaniu prawdziwej, głębokiej wiedzy

PAP/Tytus Żmijewski

Mikołaj Kopernik, który był jednym z absolutnie wyjątkowych odkrywców dzisiaj patronuje nam w tym, żeby szukać prawdziwej, głębokiej wiedzy, która ma nam dawać poszerzenie granic prawdy, granic poznania, ale także lepsze życie - budować lepszy świat - powiedział w Toruniu premier Mateusz Morawiecki.

Więcej ...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Archiwum OSP Kurów

Więcej ...

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22
Kościół w Zwanowicach

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania