Reklama

Jan Paweł II

Górale na powitanie św. Jana Pawła II

Biały Kruk/fotokronika, rok 19/Arturo Mari

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Zakopanem 27 kwietnia w dniu kanonizacji Jana Pawła II pojawi się ponad stu konna banderia. Jeźdźcy przyjadą do sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach, które w 1997 r. nawiedził drogi Góralom papież Polak. Jak mówi burmistrz Zakopanego Janusz Majcher wizyta Jana Pawła II w Zakopanem przyniosła z pewnością bardzo wiele dobrego. - Jej owoce trwają do dziś, także w sercach ludzi żyjących na co dzień u stóp Krzyża na Giewoncie - podkreśla włodarz stolicy polskich Tatr.

Uroczyste obchody kanonizacji Jana Pawła II w Zakopanem rozpoczną się już w najbliższy piątek 11 kwietnia o godz. 17. Urząd Miasta zaprasza na wernisaż wystawy „U stóp Krzyża na Giewoncie” w Parku Miejskim im. J. Piłsudskiego w Zakopanem.

Autorami zdjęć są podhalańscy dziennikarze, m.in. Bożena Gąsienica, Anna Karpiel – Semberecka i Paweł Murzyn, z zamiłowania fotograf, a na co dzień dyrektor techniczny Polskich Kolei Linowych. Wystawę będzie można oglądać do 4 maja.

Reklama

Wystawa „U stóp Krzyża na Giewoncie” przypomina wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem w dniach 4-7 czerwca 1997 r., a także pokazuje dzieła, których podjęli się mieszkańcy wsłuchani w Jego przesłanie. To właśnie w 1997 r. powstało Podhalańskie Stowarzyszenie Śpiewacze „Turliki”. Pierwszy występ 160-osobowego chóru pod dyrekcją Ewy Sterczyńskiej miał miejsce 6 czerwca podczas Mszy św. na stadionie pod Wielką Krokwią w Zakopanem z udziałem papieża Jana Pawła II. Chór nadal działa i koncertuje, zarówno w Polsce jak i zagranicą.Owocem wizyty Jana Pawła II w Zakopanem jest również stworzone i prowadzone przez Annę Węglarz Podhalańskie Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych Hospicjum Jezusa Miłosiernego w Zakopanem, którego wolontariusze niosą pomoc potrzebującym oraz cyklicznie organizują akcję „Pola Nadziei”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obecność Jana Pawła II pod Tatrami upamiętnia również Festiwal Twórczości Chrześcijańskiej „Szukałem Was”. Co roku końcem maja przyjeżdżają do Zakopanego młodzi ludzie z różnych stron Polski, aby w oparciu o naukę i życie Papieża Polaka pogłębiać wiarę, rozwijać swoje talenty plastyczne, muzyczne, literackie i teatralne oraz spędzać czas we wspólnocie.

Na wystawie będzie można zobaczyć również zdjęcia z ważnych wydarzeń, jakim było poświęcenie ołtarza ku czci Ojca Świętego Jana Pawła II w Sanktuarium na Krzeptówkach w dniu beatyfikacji oraz premiera opery „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” przygotowanej przez górali w 2011 r.

Reklama

W ramach obchodów kanonizacyjnych pod Giewontem będzie również otwarta wystawa Arkadiusza Walocha pt. „Sursum Corda”. Regionalny artysta będzie prezentował swoje obrazy na szkle. Z kolei Paweł Murzyn, znany zakopiański fotograf i dyrektor techniczny PKL 23 kwietnia zaprasza na wernisaż wystawy zdjęć pt. „Jan Paweł II wśród nas”. Zdjęcia będzie można oglądać w „Księżówce”. 26 kwietnia „Księżówka” będzie otwarta dla wszystkich chętnych, którzy będą chcieli zobaczyć apartament papieski i nawiedzić tamtejszą kaplicę. Także tam w tym samym dniu odbędzie się wieczór z „Tryptykiem Rzymskim”, który wyrecytują Ewa Czamańska, Jacek Zięba Jasiński z oprawą muzyczną Tatrzańskiego Chóru „Szumny” pod dyrekcją Mirosławy Lubowicz.

Bardzo ciekawie zapowiada się prelekcja dr hab. Jerzego Roszkowskiego pt. „Karol Wojtyła – Ojciec Św. Jan Paweł II i jego związki z Tatrami i góralami”. Zaplanowano ją na 24 kwietnia o godz. 17 w Gmachu Głównym Muzeum Tatrzańskiego przy ul. Krupówki 10. Dzień później, bo 25 kwietnia o godz. 14 w Szkolnej Galerii Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara przy ul. Kościeliskiej 35 o godz. 14 odbędzie się wernisaż prac uczniów i nauczycieli pt. „Ojciec Święty Jan Paweł II”.

W nocy z 26 na 27 kwietnia w zakopiańskich kościołach zaplanowano nocne czuwania przed kanonizacją Jana Pawła II. O północy zostanie odprawiona Msza św. w świątyni Najświętszej Rodziny przy Krupówkach.

Niezwykle uroczyście zapowiada się sam dzień kanonizacji papieża z Polski. Główne uroczystości pod Tatrami odbędą się w sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach, które w 1997 r. nawiedził i poświęcił Jan Paweł II. O godz. 9.30 zaplanowano program poetycko – muzyczny w wykonaniu kapeli góralskich w Parku Fatimskim przy ołtarzu spod Wielkiej Krokwi. Podczas transmisji mszy św. kanonizacyjnej do sanktuarium przyjedzie banderia konna, złożona sponad stu jeźdźców. – To będzie nasze powitanie św. Jana Pawła II – mówi Maciej Zubek z zakopiańskiego Związku Podhalan, który to koordynuje.

Reklama

W dzień kanonizacji o godz. 17. mszę św. dziękczynną za dar kanonizacji w zakopiańskim sanktuarium odprawi bp Damian Muskus z Krakowa. O godz. 20. zaplanowano zaś dziękczynny koncert maryjny w przededniu Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Wystąpią: Witold Zalewski – organy, Jolanta Kowalska Pawlikowska – sopran, Krzysztof Najbor – czytanie.

W dzień kanonizacji Jana Pawła II przypada też uroczystość w Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik na zakopiańskiej Olczy, gdzie odbędzie się uroczysta Msza św. dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II i za 100 lat parafii. W czasie procesji różańcowej będzie miało miejsce odsłonięcie wizerunku św. Jana Pawła II.

Na 27 kwietnia zaplanowano VII Spotkanie Przyjaciół Kasprowego Wierchu na tym znanym szczycie górskim. Jego uczestnicy będą oglądać na górnej stacji kolejki transmisję z mszy św. kanonizacyjnej, a godz. 13. będą sami uczestniczyć w eucharystii. Na zakończenie jak zwykle pamiątkowe zdjęcie i poczęstunek.

W ramach obchodów kanonizacyjnych Jana Pawła II 29 kwietnia o godz. 19 w kościele św. Krzyża odbędzie się koncert dla dzieci w wykonaniu Podhalańskiego Stowarzyszenia Śpiewaczego „Turliki” pt. „Z Janem Pawłem II dookoła świata”.

13 maja Mszy św. dziękczynnej o godz. 19 w sanktuarium maryjnym na Krzeptówkach będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Ostatnim akcentem obchodów kanonizacyjnych Jana Pawła II będą Spotkania Twórczości Chrześcijańskiej „Szukałem Was” w dniach 24-25 maja.

Podziel się:

Oceń:

2014-04-08 18:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jesteś katolikiem, jesteś misjonarzem

Misyjne dzieci w Gorzycach – zdjęcie wspólne

Ks. Adam Stachowicz

Misyjne dzieci w Gorzycach – zdjęcie wspólne

Więcej ...

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze zbrodnią dokonaną przez księdza

2025-07-26 19:01
Abp Adrian Galbas

BP KEP

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z wnioskiem o wymierzenie najwyższej kary przewidzianej w prawie kanonicznym dla duchownego - wydalenia ze stanu kapłańskiego, a we wszystkich kościołach archidiecezji zostanie odprawione nabożeństwo ekspiacyjne - czytamy w przesłanym KAI komunikacie Archidiecezji Warszawskiej.

Więcej ...

Młodzież z diecezji bydgoskiej na Jubileuszu Młodych we Włoszech

2025-07-27 19:11

Diecezja bydgoska

Grupa młodych pielgrzymów z diecezji bydgoskiej wyruszyła w niezwykłą podróż, by wziąć udział w Jubileuszu Młodych we Włoszech - wydarzeniu gromadzącym młodzież z całego świata, by wspólnie modlić się, dzielić wiarą i doświadczać wspólnoty Kościoła. Pielgrzymka rozpoczęła się z wtorku 22 na środę 23 lipca.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze...

Kościół

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze...

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa