Reklama

Niedziela Łódzka

Dyskusja na temat trudnej pamięci chrześcijan i Żydów – łódzkie obchody Dnia Judaizmu 2023

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- To jest książka, która toruje drogę do nowego myślenia o dziedzictwie chrześcijańskim, i o spotkaniu miedzy żydami, a chrześcijanami – mówił prof. Śpiewak o książce pt.: "Chrześcijanie wobec Żydów" abp. Grzegorza Rysia.

W Teatrze Nowym - dawnym Teatrze Żydowskimi - odbyła się dyskusja wokół książki arcybiskupa Grzegorza Rysia - Chrześcijanie wobec Żydów. W rozmowie panelowej wzięli udział prof. Paweł Śpiewak i red. Janusz Poniewierski, a spotkanie poprowadził red. Marek Zając.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

We wprowadzeniu do dyskusji red. Zając zauważył, że - to jest książka ważna z historycznego punktu widzenia i przynosząca wiele ważnych spostrzeżeń i wniosków. To jest książka arcyważna jako głos arcybiskupa metropolity łódzkiego. Jednej sfery ważności nie sposób oddzielić od drugiej, gdyż te sfery się przenikają. Ta książka, choć jest dziełem historycznym, a nie publicystycznym jest na pewno historią nocy- opowieścią o tym, jak nieufność i niechęć zamieniają się w nienawiść, jak raniące słowa zamieniają się w przemoc. To jest trudna lektura – mówił prowadzący.

- To jest książka niezwykle uczciwa – mówił prof. Paweł Śpiewak. – To jest książka napisana rzetelnie i bez żadnych ogródek i samousprawiedliwienia oraz żadnych prób naginania teologicznych przekonań. Autor mówi wprost – co jest tutaj najważniejsze – że ta teologia, teologia niechęci do żydów zaczynająca się od zabrania im tytułu wybrania, że ta teologia, która oznaczała eliminację ze świata Żydów i odseparowywania od reszty chrześcijan przygotowała grunt pod antysemityzm nowoczesny. To jest coś niewiarygodnie ważnego, że nie można rozdzielić tej historii, która jest historią sprzed 500 czy 1000 lat nie można jej oddzielić od historii nowoczesnej – od holokaustu. To jest książka, która toruje drogę do nowego myślenia o dziedzictwie chrześcijańskim, i o spotkaniu miedzy żydami, a chrześcijanami – zauważył panelista.

Reklama

Odpowiadając na jedno z pytań, redaktor Poniewierski zwrócił uwagę słuchaczy na to, że – ikonografia katolicka przedstawia synagogę jako kobietę z zamkniętymi oczami. Ja po lekturze książki księdza arcybiskupa zacząłem uświadamiać sobie, że i o Kościele można powiedzieć to samo. Co to znaczy? To znaczy, że Kościół przez wieki, przez tysiąclecia, miał na oczach opaskę nie widział prawdy, nie rozumiał Ewangelii, był jak ślepiec – tłumaczył redaktor.

Kończąc panel, metropolita łódzki podzielił się swoim doświadczeniem w przygotowaniu omawianej publikacji – Panu Bogu jestem wdzięczny, że w moim życiu miałem profesora, który nie nauczył nie bać się studiować i pisać o trudnej historii. Tym profesorem był ks. prof. Kracik. On zawsze mówił takie proste zdanie: prawda sama się obroni. Każda manipulacja, każde kłamstwo się nie obroni, natomiast historia jeśli jest – obiektywna – to taka historia nie dzieli, choć może być strasznie bolesna – zauważył autor książki.

Spotkanie w łódzkim Teatrze Nowym było pierwszym akordem łódzkich obchodów Dnia Judaizmu w Kościele Rzymskokatolickim. Drugim punktem łódzkich obchodów było nabożeństwo Słowa Bożego, które – podobnie jak w latach ubiegłych - odbyło się namiocie ustawionym w miejscu dawnej synagogi przy ul. Wolborskiej.

Podziel się:

Oceń:

2023-01-17 08:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: idźcie, ogłoście i zaświadczcie, że Jezus Chrystus powstał z martwych!

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Hiszpania: Dopuszczono możliwość aborcji u 16-latek bez zgody rodziców lub opiekunów

2024-06-25 07:21

Adobe.Stock

Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii dopuścił możliwość przerywania ciąży u dziewcząt powyżej 16. roku życia na ich żądanie, a także bez zgody ich rodziców lub opiekunów prawnych. Tym samym poparł znowelizowane w 2023 roku przepisy dotyczące aborcji.

Więcej ...

UE/ Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą

2024-06-25 18:41

Adobe Stock

Unia Europejska we wtorek w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To kamień milowy w naszych stosunkach" - zadeklarowała w imieniu UE szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib. "Potwierdzamy przystąpienie do rozmów akcesyjnych" - powiedziała wicepremierka Olha Stefaniszyna reprezentująca Ukrainę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?