Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Ryś: Nie myślimy już dzisiaj o sobie jako wrogach czy obcych, ale jako przyjaciołach i braciach

ks. Łukasz Burchard

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Pozostaje wyzwanie edukacyjne, aby to, co jest wypowiedziane i zapisane przez Kościół, stało się powszechne, żeby takie było myślenie chrześcijan w ogóle, a nie tylko u tych, których dialog chrześcijańsko – żydowski interesuje sam w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś podczas konferencji prasowej przed Dniem Judaizmu.

W Warszawie odbyła się konferencja prasowa przed XXVI Dniem Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, podczas której obecny był abp Grzegorz Ryś, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita łódzki powiedział m.in. o relacji chrześcijańsko – żydowskiej w Polsce oraz o programie centralnych obchodów Dnia Judaizmu, które odbędą się 17 stycznia w Siedlcach. Odniósł się do dokumentu Soboru Watykańskiego II „Nostra aetate” z 1965 roku, który zawiera kluczowe tezy dotyczące nauczania Kościoła o judaizmie. Pierwsza nawiązuje do tego, że Żydzi ciągle są narodem wybranym. Druga dotyczy odpowiedzialności za śmierć Chrystusa. – Jest podkreślone, że nie wolno tą odpowiedzialnością obciążać ani Żydów historycznych, żyjących współcześnie z Jezusem ani Żydów w ogóle. Przez wieki nazywano ich bratobójcami, kiedy podkreślano żydowskość Jezusa – wyjaśniał abp Ryś. Trzecim istotnym aspektem jest potępianie różnego rodzaju przejawów antysemityzmu. – Ten dokument jest tak ważny, że podsumowując go po 50 latach, papież Franciszek na audiencji środowej powiedział, że w wyniku „Nostra aetate” przeżyliśmy w Kościele przewrót w relacji z Żydami. Nie myślimy już dzisiaj o sobie jako wrogach czy obcych, ale jako przyjaciołach i braciach. Myślę, że to jest syntetyczne podsumowanie tego wszystkiego, co „Nostra aetate” zapoczątkowało w Kościele katolickim – powiedział przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem.

Reklama

Duchowny wspomniał również o ważnych instytucjach w Polsce związanych z Żydami, które zajmują się dialogiem chrześcijańsko – żydowskim: Polsce Chrześcijan i Żydów oraz Klubie Chrześcijan i Żydów „Przymierze”. Ponadto abp Ryś stwierdził, że obecnym wyzwanie jest edukacja w zakresie oficjalnego nauczania Kościoła katolickiego w kwestii Żydów. - Pozostaje wyzwanie edukacyjne, aby to, co jest wypowiedziane i zapisane przez Kościół, stało się powszechne, żeby takie było myślenie chrześcijan w ogóle, a nie tylko u tych, których dialog chrześcijańsko – żydowski interesuje sam w sobie – podsumował łódzki pasterz.

W drugiej części wypowiedzi nawiązał do 3 ważnych punktów programu podczas obchodów Dnia Judaizmu. Pierwszym będzie modlitwa w miejscu dokumentującym obecność Żydów – w Siedlcach będzie to miejsce spalonej przez Niemców synagogi. Następnie, odbędzie się krótka konferencja o charakterze historycznym, której celem jest upamiętnienie historii Żydów. – To, co historycy wypracują swoją refleksją, może stać się pamięcią ludzi. Pamięć a historia to są dwie różne sprawy. Można mieć najlepiej opisaną historię, ale jej nie pamiętać – wyjaśniał abp Ryś. Istotnym momentem będzie także spotkanie rabina Boaza Pasha z księżmi, klerykami i katechetami w Wyższym Seminarium Duchownym, aby wskazać na ważne sprawy, o których mówi współczesny Izrael, a które ważne są dla chrześcijańskiego przesłania w Polsce i na świecie. Zakończeniem XXVI Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce będzie liturgia słowa w siedleckiej katedrze.

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2023-01-10 16:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Zakon Rycerski Świętego Jerzego w gotowości

Marek Kamiński

Więcej ...

Wadowice: 25-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy

2024-06-16 23:24

Archidiecezja Krakowska

Byśmy zawsze trzymali się - jak Dzieciątko Jezus - dłoni Maryi i żeby to trzymanie się Jej dłoni było centrum naszego życia, najważniejszym motywem naszego codziennego postępowania - niezależnie co się stanie, wracać do Matki i trzymać się Jej rąk ciągle na nowo - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach z okazji 25-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której dokonał papież Jan Paweł II.

Więcej ...

Kard. Ryś: czy królestwo Boże rośnie w Tobie?

2024-06-16 19:08

Archidiecezja Łódzka

W Ksawerowie k. Łodzi, w parafii pw. MB Częstochowskiej odbyły się dziś uroczystości związane z jubileuszem 25-lecia przedszkola prowadzonego przez Siostry Karmelitanki. W dziękczynieniu, któremu przewodniczył kard. Grzegorz Ryś uczestniczyły dzieci wraz ze swoimi rodzicami, absolwenci przedszkola oraz cała ksawerowska wspólnota parafialna.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...