Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Łódzcy Grekokatolicy zbierają na swoją świątynię!

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od blisko 20 lat w centrum Polski, w Łodzi, wierni Kościoła Greckokatolickiego mogą uczestniczyć w liturgii sprawowanej w języku ukraińskim, korzystać z sakramentów i posług duchownego, który prowadzi pierwszą łódzką parafię i animuje życie duszpasterskie w regionie łódzkim.

Pierwsze liturgie greckokatolickie (od 2003 roku) odprawiane były w kaplicy św. Krzysztofa, mieszczącej się przy parafii księży Jezuitów, gdzie w każdą niedzielę, gromadzili i gromadzą się wierni, by wziąć udział w Boskiej Liturgii, którą sprawowali duchowni, przybywający do Łodzi z Wrocławia, Poznania, Krakowa i Warszawy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W styczniu 2017 roku swoją posługę w Łodzi rozpoczął ks. Vasyl Berkyta, duchowny greckokatolicki, który na stałe rezyduje w Łodzi i posługuje mieszkającym tutaj wiernym. - Do naszej greckokatolickiej parafii w pod wezwaniem Ofiarowania Pańskiego, należą wierni z Polski oraz przebywający na studiach czy pracujący w Polsce, Ukraińcy – mówi ks. Vasyl Berkyta, proboszcz parafii.

Z uwagi na wzrastającą liczbę wiernych – z czasem - powstał drugi ośrodek duszpasterski mieszczący się w dolnym kościele parafii pw. Matki Bożej Bolesnej na os. Teofilów prowadzonej przez oo. Pasjonistów, gdzie również odbywają się liturgie greckokatolickie. Z czasem powstają kolejne ośrodki duszpasterskie w Piotrkowie Trybunalskim i Zgierzu, Skierniewicach, Białej Rawskiej, aktualnie w Głownie, gdzie ks. Vasyl dojeżdża, aby posługiwać swoim wiernym.

- Dojeżdżam tam, gdzie tego potrzebują moi wierni - tłumaczy duchowny. - Dla wielu osób Sakrament Pokuty w obcym języku – jakim jest język polski - jest wielkim wyzwaniem. Będąc z wiernymi w miejscach ich pobytu, staram się maksymalnie objąć ich opieką duchową oraz pomagać w innych ich potrzebach – poszukiwania pracy, czy miejsca zamieszkania – dodaje ks. Vasyl.

Trwająca od blisko roku wojna na Ukrainie doprowadziła do kilkukrotnego powiększenia się wspólnoty greckokatolickiej w Łodzi. Dotychczasowe miejsca modlitwy nie dają zbyt wielu możliwości pracy duszpasterskiej. Wiele osób potrzebuje duchowej rozmowy, spowiedzi, przygotowania przedmałżeńskiego, pracy z dziećmi, wsparcia w pomocy rodzinie w Ukrainie. To wszystko wymaga czasu oraz stałego miejsca. Dlatego właśnie rozpoczęły się poszukiwania własnego miejsca, w którym nie tylko byłaby celebrowana Boska Liturgia, ale i tętniłoby życie duszpastersko – kulturalne przybywających i mieszkających w centrum Polski Ukraińców. Świątynia jest sercem wspólnoty. Jest to miejsce naszego rozwoju duchowego, wzrastania duchowego naszych dzieci i następnych pokoleń, miejsce, w którym powstaje nasza przyszłość – mówi proboszcz łódzkiej parafii greckokatolickiej.

Reklama

Poszukując dogodnego miejsca na mapie Łodzi, pojawiła się propozycja zaadoptowania na potrzeby parafii budynku dawnej kaplicy Kościoła ewangelicko-augsburskiego, znajdującej się w centrum Łodzi przy ul. Sierakowskiego 3. Budynek został wybudowany w 1926 roku z przeznaczeniem do kultu Bożego, który był tam sprawowany do 1948 roku. Następnie, przeszedł w prywatne ręce, a w 2017 roku niszczejąca świątynia została poddana generalnej rewitalizacji zachowując pierwotny kształt bryły budynku oraz wszystkie oryginalne elementy. Wartość świątyni i budynków zaplecza gospodarczego została wyceniona przez właścicieli na sumę około 4 mln zł.

Jak podkreśla proboszcz parafii greckokatolickiej - aby zakup był możliwy, w ciągu najbliższych trzech miesięcy powinniśmy zebrać większą część wartości budynku. Jeżeli uzbieranych w tym okresie środków nie wystarczy, zostaną one przeznaczone na podjęcie kolejnych działań w celu nabycia własnej kaplicy – dodaje ks. Berkyta.

Każdy z nas może wspomóc zakup świątyni dla łódzkiej Wspólnoty Greckokatolickiej i dołożyć swoją cegiełkę do tego, by Ci, którzy zostawili wszystko – dom, pracę, własną rodzinę, najbliższych, przyjaciół i przybyli do Polski mieli miejsce, gdzie będą mogli się spotkać ze sobą i modlić się w swoim ojczystym języku.

Reklama

- Z błogosławieństwem naszego arcybiskupa Eugeniusza Popowicza uruchamiamy zbiórkę na zakup tego budynku. Jeśli możesz pomóc dołóż i swój – choćby grosz – do tego dzieła https://zrzutka.pl/wcg8aw Mamy świadomość, że po ludzku – to dzieło - będzie bardzo trudne do zrealizowania, ale… dla Boga nie ma rzeczy nie możliwych, dlatego też prosimy o Waszą pomoc. Liczymy na zrozumienie, a za każdy dar serca już bardzo dziękujemy – dodaje ks. Vasyl.

Kościół Greckokatolicki ma swoją liturgię, prawo, hierarchię i administrację kościelną, pozostając jednocześnie w pełnej jedności z Kościołem Rzymskim, uznając pryzmat (zwierzchnictwo) Ojca Świętego. W Polsce podzielony jest na 3 diecezje wchodzące w skład metropolii przemysko- warszawskiej. Podział wygląda następująco: archieparchia przemysko-warszawska z arcybiskupem Eugeniuszem Popowiczem, eparchia wrocławsko – koszalińską z biskupem Włodzimierzem Juszczakiem oraz eparchia olsztyńsko-gdańska z biskupem Arkadiuszem Trochanowskim. Diecezje podzielone są na dekanaty. Łódź, należy do earchiparchi przemysko-warszawskiej, która swoim terytorium obejmuje łacińskie metropolie: przemyską, krakowską, lubelską, łódzką, warszawską (oprócz diecezji płockiej) oraz diecezję radomską (wchodzącą w skład metropolii częstochowskiej).

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2023-01-03 17:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: najmocniejszym i ostatnim słowem Papieża Benedykta jest jego 10 lat milczenia!

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59
Abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...