Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: wigilia Caritas

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Poślijcie z serca choćby jedną dobrą myśl do waszych bliskich - jak mówi to czytanie – do waszych rodziców, dzieci, sióstr i braci. Obyśmy nie wchodzi w te święta w jakimś wewnętrznym sporze, w jakiejś wewnętrznej nienawiści, w jakimś wewnętrznej niezgodzie z ludźmi – mówił abp Grzegorz Ryś.

Już po raz kolejny w przeddzień świąt Bożego Narodzenia w sali gimnastycznej Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się wigilia Caritas. W tym roku przy wigilijnych stołach zasiadło blisko 400 podopiecznych Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Na dzisiejszą wigilię zaprosiliśmy naszych podopiecznych: dzieci ze świetlicy środowiskowej, seniorów z domu dziennego pobytu, podopiecznych z punktu pomocy charytatywnej oraz osoby niepełnosprawne z ośrodków aktywizacji zawodowej – tłumaczy Tomasz Korytowski – rzecznik prasowy łódzkiej Caritas.

– Dla wielu z nich, to jedyny taki stół przy którym usiądą w te święta, więc chodzi nie tyle o te potrawy czy prezenty, ale o bliskość drugiego człowieka, która jest sensem tego spotkania – dodaje.

Na wigilii obecny był abp Grzegorz Ryś, który o godz. 12:00 celebrował Eucharystię w łódzkiej katedrze, pobłogosławił opłatki, którymi następnie przełamał się składając życzenia podopiecznym Caritas. O przezywaniu świąt Bożego Narodzenia jako szansy na pojednanie nawet z tymi, którzy są gdzieś daleko, albo odeszli już do wieczności mówił abp Grzegorz Ryś. - Wszyscy opowiadają, że święta Bożego Narodzenia są świętami rodzinnymi, że są to święta rodzinne – ta rodzinność tych świąt różnym ludziom różnie się kojarzy. Różnie się też nam układają losy rodzin z których pochodzimy, które założyliśmy, w których żyjemy. Czasami jesteśmy bardzo szczekliwi w naszym życiu rodzinnym, czasami przeżywamy je bardzo dramatycznie, czasami jest dla nas bardzo trudne. Mamy wiele pięknych wspomnień, wiele trudnych wspomnień. To nie chodzi o to, że Boże narodzenie może w jednej chwili wszystko zmienić, że jest możliwa magia świąt – nie będzie żadnej magii! – tłumaczył metropolita łódzki.

Reklama

- Dziś Słowo Boże mówi – popatrz, co masz w sercu? Może nie uda ci się spotkać, może spotkanie w ogóle nie jest możliwe i nie ma szans, by nawet zatelefonować, może spotkanie z ludźmi, którzy naturalnie są nam najbliżsi jest nie możliwe, może dziś jest dla nas za trudne, ale Ewangelia mówi dziś – popatrz na swoje serce! Przebacz w sercu! Wyrzuć z serca nie-przebaczenie, nie-pojednanie, pamięć o tym, co złe. Wyrzuć to przynajmniej ze swego serca. Znajdź moment, by przez minutę, przez chwilę pomodlić za bliskich - może za tych, których nie widziałeś ich całe lata. Może musiałeś odejść z domu, bo nie było dla ciebie tam miejsca. Czy pomodliłeś się za tych, którzy w tym domu zostali- z takim właśnie słowem – przebaczam, proszę o przebaczenie, niech wam Bóg błogosławi! Poślijcie z serca choćby jedną dobrą myśl do waszych bliskich - jak mówi to czytanie – do waszych rodziców, dzieci, sióstr i braci. Obyśmy nie wchodzi w te święta w jakimś wewnętrznym sporze, w jakiejś wewnętrznej nienawiści, w jakimś wewnętrznej niezgodzie z ludźmi – apelował duchowny.

W tym roku na wigilii Caritas - która odbyła się zaraz po Eucharystii - obecni byli również goście z Ukrainy wraz ze swoim duszpasterzem ks. Vasylem Berkytą – proboszczem łódzkiej parafii Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego.

 Na stołach pojawiły się tradycyjnie wigilijne potrawy jak czerwony barszcz, pierogi, kapusta z grochem i pieczony karp, a przygotowaniem całej uroczystości i pomocą w jej przebiegu zajęli się pracownicy łódzkiej Caritas. Na zakończenie wigilii przyszedł także święty Mikołaj, który obdarował najmłodszych uczestników świątecznego spotkania słodkimi prezentami.

Podziel się:

Oceń:

2022-12-24 10:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Uczniowska integracja

Archiwum Szkoły

Więcej ...

Jasna Góra: 87. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców

2024-07-02 18:11

Jasna Góra/Facebook

Na Jasnej Górze odbyła się 87. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców. Uczestniczą w niej nie tylko pedagodzy, ale także pracownicy szkół i systemu oświaty. Tegoroczne spotkanie przebiega pod hasłem: „Nauczycielu, co mam czynić?”.

Więcej ...

Apel do prezydenta ws. o. Maksymiliana Kolbego i rodziny Ulmów

2024-07-02 16:48

Karol Porwich/Niedziela

Z zażenowaniem i prawdziwym zaskoczeniem przyjęliśmy sekwencję wydarzeń związanych z usunięciem ze stałej wystawy w Muzeum II wojny światowej w Gdańsku obiektów upamiętniających św. Maksymiliana Marię Kolbego, Błogosławioną rodzinę Ulmów oraz rotmistrza Witolda Pileckiego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Matka Boża Licheńska - Bolesna Królowa Polski

Wiara

Matka Boża Licheńska - Bolesna Królowa Polski

Czemu bojaźliwi jesteście, małej wiary?

Wiara

Czemu bojaźliwi jesteście, małej wiary?

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...