Reklama

Kościół

Chrześcijanie są najbardziej prześladowaną religią na świecie

Karol Porwich/Niedziela

Chrześcijanie są najbardziej prześladowaną religią na świecie. W 70 proc. krajów sytuacja pogorszyła się w ostatnich dwóch latach – powiedział w studiu PAP.pl dyrektor polskiej sekcji papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemar Cisło.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. prof. Waldemar Cisło w studiu PAP.pl powiedział, że "chrześcijanie są najbardziej prześladowaną religią na świecie". "W 70 proc. krajów, które monitorujemy, niestety sytuacja się pogorszyła w ostatnich dwóch latach" – podkreślił duchowny.

Dodał, że szczególnie niepokojąca jest sytuacja w Nigerii, gdzie zagrożeniem jest organizacja ekstremistyczna Boko Haram.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Mamy ciągle porwania kobiet, wysadzanie ludzi modlących się w kościołach, porwania księży, niszczenie struktur. Niestety rząd zdominowany przez wyznawców islamu nie podejmuje żadnych działań albo bardzo mizerne, żeby ograniczyć działania tej terrorystycznej grupy" – powiedział ks. prof. Cisło.

Podziel się cytatem

Reklama

Wspomniał, że trudna sytuacja jest także na Bliskim Wschodzie. "W Syrii łudziliśmy się, że wojna potrwa krótko, a mamy już 11. rok. Sytuacja jest dramatyczna, może te działania wojenne nie są tak intensywne jak do tej pory, ale zniszczenia kraju po wojnie spowodowały, że 80 proc. ludności jest poniżej granicy ubóstwa" – wskazał.

Reklama

Ks. prof. Cisło, pytany z kolei, jak wygląda sytuacja chrześcijan w Betlejem, zwrócił uwagę, że ich głównym źródłem utrzymania jest ruch pielgrzymkowy.

Podziel się cytatem

Reklama

Przypomniał o akcji SOS dla Ziemi Świętej, która ma wesprzeć lokalnych mieszkańców przez kupienie od nich rękodzieł, dewocjonaliów czy innych artykułów religijnych. Wśród produktów można znaleźć te wykonane np. z drewna oliwnego – różańce, krzyże, figurki Świętej Rodziny, ozdoby bożonarodzeniowe na choinkę.

Odnosząc się do sytuacji w Ukrainie, duchowny mówił o trudnej sytuacji jej mieszkańców i o pomocy świadczonej na ich rzecz. "Tam jest poziom okrucieństwa niespotykany. Dla nas jest to też przestroga. (...) Jak kiedyś mówiliśmy na różnych konferencjach o Bliskim Wchodzie, o Afryce, to tłumaczyliśmy, że tam jest taka mentalność, tam się zawsze ludzie zabijali, a my w Europie jesteśmy bardziej cywilizowani. W kontekście tego co widzimy w Ukrainie, trudno się tej cywilizacji doszukać" – powiedział ks. prof. Cisło.

Reklama

Wskazał również na działania kościelnych organizacji w miejscach, gdzie pomoc jest najbardziej potrzebna. Podkreślił, że 80 proc. pomocy humanitarnej przychodzi z organizacji kościelnych.

Podziel się cytatem

Reklama

"To jest ta piękna twarz Kościoła, którą jesteśmy w stanie pokazywać. I o niej trzeba mówić, aby ludzie wierzący byli też dumni, że to jest ta prawdziwa twarz Kościoła" – zaznaczył.

Ks. prof. Cisło z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia życzył pokoju w sercach, rodzinach i w społeczeństwie.

"Jesteśmy bardzo podzieleni, a to jest naprawdę niepotrzebne. Niech Boża Dziecina błogosławi, a nade wszystko zachowa, jak się śpiewa, ojczyznę miłą w pokoju, bo z perspektywy Ukrainy i przez Ukrainę widzimy, jak ważną rzeczą jest pokój zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym" – zaznaczył.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2022-12-23 15:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Chrześcijanie najbardziej prześladowani na świecie

Na co najmniej 250 mln ludzi ocenia się dziś liczbę chrześcijan różnych wyznań, prześladowanych za wiarę na całym świecie. W niedzielę, 9 listopada w całym kraju będzie obchodzony VI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Jego hasłem jest: "Ocalmy chrześcijan w Syrii". W ramach modlitwy w intencji syryjskich chrześcijan, zorganizowana zostanie też zbiórka pieniędzy na rzecz Fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Więcej ...

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

2024-05-05 21:33

Mat.prasowy

Co nam mówi o Maryi Jan pod krzyżem Jezusa? Czy muszę się martwić, jeśli jestem w czymś najsłabszy? I czego uczy mnie Maryja, jeśli chodzi o towarzyszenie bliskim w ważnych momentach? Zapraszamy na szósty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że warto być z Nią, gdy się jest z innymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...