Reklama

Niedziela Łódzka

Pabianice: Św. Józef jest człowiekiem wielkiego słuchania

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W centrum Pabianic odbyła się miejska wigilia, na którą zaproszono wszystkich mieszkańców miasta, a szczególnie osoby samotne i bezdomne. Podczas spotkania, które odbyło się na placu przed kościołem Księży Misjonarzy nie zabrakło wspólnej modlitwy, życzeń, łamania się opłatkiem oraz wspólnego kolędowania.

Wśród zaproszonych był także abp Grzegorz Ryś oraz bp Jan Cieślar – biskup diecezji warszawskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP. Metropolita łódzki składając zebranym życzenia, powiedział między innymi – życzę wam – wraz księdzem biskupem Janem - żeby Pan Jezus się narodził, i żebyście otworzyli Mu bramy. A tymi najważniejszymi bramami, jakie należy otworzyć Jezusowi to jest ludzkie serce, a najważniejszą bramą do ludzkiego serca jest wolność. Pan Bóg nie chce wchodzić do nas bez naszej zgody. Inna rzecz, że my nie potrafimy otworzyć Mu drzwi bez Jego pomocy i bez Jego łaski. Bardzo wam życzymy, żebyście otwarli drzwi Jezusowi, twe drzwi, które się nazywają wolność i to są drzwi do waszego serca, i żeby Jego wejście do was oznaczało w waszym życiu zmianę! – mówił abp Ryś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po zakończeniu spotkania wigilijnego w świątyni pw. Matki Bożej Różańcowej w Pabianicach celebrowana była Eucharystia, podczas której o św. Józefie człowieku milczącym, słuchającym i realizującym w swoim życiu wolę Boża, a nie swoją, mówił w homilii abp Grzegorz Ryś.

- Józefowi jest trudno pojąć, że kobieta, którą wybrał i pokochał jest w ciąży z kim innym – jak mu się wydaje. Trudno jest Józefowi uciekać do Egiptu z Ziemi Świętej – z Ziemi Obiecanej do ziemi niewoli. Za każdym razem jest mu trudno. Co pozwala mu się zmierzyć z tą trudnością? Z tą trudnością pozwala mu się zmierzyć Słowo Boże, a każda trudność zamienia w szanse – jak mówił Ojciec Święty Franciszek – podkreślił abp Ryś.

- Jaki jest klucz do takiej zmiany? Kluczem jest słuchanie Słowa. Józef nie rozumie co się dzieje z Maryją, ale z pomocą przychodzi mu Słowo, i w tym Słowie jest przestrzeń dla Niego. Kiedy nie rozumie, że ma iść do Egiptu słyszy Słowo z proroctwa Izajasza. Kiedy ma iść na północ, zamiast do ziemi Kanaan, znów przychodzi mu z pomocą Słowo. Słowo odczytuje jego życie. Słowo pokazuje mu sens. Słowo pokazuje mu drogę – zaznaczył duchowny. Duchowny pytał zebranych - To jest pytanie na adwent - na ile jestem człowiekiem Słowa? Na ile pozwalam Bogu czytać moje życie Słowem? Jaki jest sens tego, co przeżywam? Na ile jestem człowiekiem słuchania? Dziś wszyscy mówią, ale jest ogromy deficyt ludzi słuchających. Tak samo może być z nami przed Bogiem – gadam, gadam, gadam i nie pozowałam Bogu wejść w moje życie z Jego Słowem. Nie słyszę Boga, bo ja gadam – tłumaczył hierarcha.

Reklama

Kończąc metropolita łódzki zaapelował - na tej ostatniej prostej do świąt otrzymujemy piękny przykład św. Józefa. Odnajdźmy się w jego towarzystwie i przyjrzyjmy się sobie na ile w nas są – mogą być – takie postawy, jakich on nas uczy. Przynajmniej zapragnijmy tych postaw dla siebie! – zakończył.

Miejska wigilia w Pabianicach była pierwszą tego typu inicjatywą zorganizowaną w okresie świątecznym przez władze miasta dla jego mieszkańców. Jak podkreślali zgodnie organizatorzy – mamy nadzieję, że w przyszłym roku zgromadzi się nas znaczenie więcej, by wspólnie świętować Boże Narodzenie.

Podziel się:

Oceń:

2022-12-19 09:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: Śmiercią jest umieranie w grzechu

Julia Saganiak

Więcej ...

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z siostrzenicą bł. P. G. Frassatiego

Bł. Pier Giorgio Frassati

Luciana Frassati/Wikipedia

Bł. Pier Giorgio Frassati

„Bł. Pier Giorgio żył w świecie na sto procent. Miał wady, był prawdziwym człowiekiem. Ale przy tym był prawdziwym chrześcijaninem. To były jego dwie komplementarne tożsamości i jedna nie zawadzała drugiej. Do tego był bardzo kreatywny, a jednocześnie niesłychanie praktyczny" – mówi Wanda Gawrońska, 95-letnia siostrzenica bł. Pier Giorgia Frassatiego. W Krakowie znajduje się ulica Luciany Frassati-Gawrońskiej, jej matki i ukochanej siostry bł. Pier Giorgia. Jej wujek jest z kolei patronem tegorocznych ŚDM w Lizbonie. Z Wandą Gawrońską rozmawiałam w Rzymie, gdzie mieszka na stałe.

Więcej ...

Rozmowa z Ojcem: Zwiastowanie

2024-07-05 10:53
Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Wiara

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Niedziela Świdnicka

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...