Reklama

Kościół

Przywódca Rycerzy Kolumba z pomocą dla Ukrainy

Rycerze Kolumba

Patrick Kelly, Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba, w dniach 4-6 grudnia przebywał z wizytą we Lwowie, w czasie której odwiedził najważniejsze ośrodki świadczenia pomocy humanitarnej dla uchodźców prowadzone lub wspierane przez Rycerzy Kolumba, a także doglądał postępów w realizacji inicjatyw pomocowych. Ta licząca ponad 2 miliony członków największa międzynarodowa organizacja świeckich katolików jest od pierwszych dni wojny silnie zaangażowana w działania pomocowe dla poszkodowanych w wyniku rosyjskiej inwazji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oprócz spotkań z lokalnymi liderami wspólnot Kościoła, z abpem Mieczysławem Mokrzyckim i Arcybiskupem Większym Światosławem Szewczukiem, a także przywódcami Rycerzy Kolumba w Ukrainie, Patrick Kelly odwiedził uchodźców wewnętrznych, którymi opiekuje się Kościół we Lwowie, a także inne miejsca, m.in. magazyn, w którym koordynowane są dostawy żywności i przygotowanych przez polskich Rycerzy paczek z pomocą dla ukraińskich rodzin. Od początku wojny przez magazyn przeszło ponad 1700 ton produktów, które dzięki Rycerzom dotarły do potrzebujących w ponad 50 miastach w całej Ukrainie.

„Moje przesłanie do Was brzmi: nie jesteście sami” – powiedział Patrick Kelly do Ukraińców. „Robicie tak wiele, a my chcemy iść z Wami ramię w ramię. Wasi Bracia modlą się za Was i ofiarują swoje pieniądze, by wspomóc Waszą pracę. Piszecie kolejny rozdział historii Rycerzy Kolumba i niesiecie świadectwo wobec Kościoła i świata” – dodał, zwracając się do Rycerzy angażujących się w pracę nad rozwojem wspólnoty w Ukrainie, a także nad dystrybucją rycerskiej pomocy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Najwyższy Rycerz przekazał również sprzęt medyczny regionalnemu szpitalowi dziecięcemu Okhmatdyt, dzięki któremu ratowanie życia przedstawicieli młodego pokolenia, które przeżywa swoje dzieciństwo w czasie wojny, będzie łatwiejsze.

„Chciałbym powiedzieć (...), że jesteśmy szczęśliwi, że możemy tu być i ofiarować Wam ten sprzęt” – powiedział Patrick Kelly. „Rycerze Kolumba zostali założeni przez amerykańskiego kapłana i ich misją jest pomagać kobietom i dzieciom. (...) Właśnie po to zostaliśmy założeni, aby być z potrzebującymi”.

Przywódca Rycerzy Kolumba spotkał się z uchodźcami wewnętrznymi, którzy uciekli ze wschodniej Ukrainy, a także u braci albertynów. W greckokatolickim seminarium Rycerze zorganizowali również wspólną kolację z okazji św. Mikołaja.

„Wiem, że to muszą być dla Was bardzo trudne święta. Z reguły Boże Narodzenie to czas oczekiwania na Chrystusa, czas świętowania, ale wiem, że dziś dla wielu z Was jest to czas niepokoju i smutku” – powiedział Patrick Kelly. „Lecz święta te mają jeszcze głębsze znaczenie, które mówi o tym, że Chrystus przychodzi, by dać nam nadzieję. Jest tak wiele rzeczy, które zobaczyłem w Ukrainie i w Polsce, a które dają mi tę nadzieję” – dodał.

Reklama

Rycerze Kolumba w Ukrainie rozpoczynają również nowy specjalny projekt, który ma na celu pomóc potrzebującym.

Dotyczy on oczyszczania terenów rolniczych z min przeciwpiechotnych oraz niewybuchów na odzyskanych ziemiach. Rycerze chcą pomóc mieszkańcom bezpiecznie wrócić do swoich domów. Projekt ten będą realizować we współpracy ze specjalistycznymi organizacjami, a w jego sfinansowaniu ma pomóc m.in. jeden z europejskich rządów. Nie jest to pierwszy taki projekt w historii Rycerzy Kolumba. Podobną inicjatywę przeprowadzili oni kilka lat temu na Bliskim Wschodzie po klęsce ISIS.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył bł. ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. W Polsce obecni są od 16 lat i liczą ponad 7 tysięcy członków działających w blisko 300 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym przywódcą, Delegatem Stanowym jest Krzysztof Zuba, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym jest Metropolita Częstochowski, abp Wacław Depo. W Ukrainie Rycerze Kolumba działają od 10 lat i jest ich ponad 2 tysiące. Posługują w kilkudziesięciu parafiach obrządku łacińskiego i greckokatolickiego.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-12-08 15:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Toruńscy rycerze Kolumba u św. Wojciecha

Adrianna Szczeblewska

Więcej ...

Do Maryi po wysłuchanie Jej dobrych rad

2024-05-01 19:10

Wiktor Cyran

Przyszliśmy do Matki Dobrej Rady aby wysłuchać Jej dobrych rad na temat nas samych, Kościoła, tego wszystkiego co się w nas dzieje. Myślę, że każdy kto chciał posłuchać Matki to dzisiaj usłyszał Jej dobry głos, usłyszał Jej dobrych rad - mówi ks. Tomasz Płukarski.

Więcej ...

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst