Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Bieg do Pękniętego Serca

Fundacja Życie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kilkunastu biegaczy łódzkich uczciło pamięć Dzieci z Przemysłowej. Bieg odbył się w 80. rocznicę utworzenia obozu nazywanego „Małym Oświęcimiem”.

Bieg rozpoczął się na cmentarzu Kurczaki, gdzie znajdują się groby dzieci zamordowanych przez Niemców w obozie na Przemysłowej. Tam biegacze pomodlili się i zapalili znicze na grobie Jurka Rutkowskiego, który został zamordowany w obozie 16 grudnia 1943 roku oraz Zygmunta Olejniczaka, zamordowanego 29 sierpnia 1944 roku. Biegnąc dalej, zatrzymali się pod bazyliką archikatedralną, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa. Bieg zakończył się pod Pomnikiem Pękniętego Serca, znajdującym się na terenie dawnego „Małego Oświęcimia”. - Z grupą biegaczy postanowiliśmy uczcić pamięć wszystkich dzieci, które zginęły w obozie na Przemysłowej. Biegliśmy ubrani na czarno, w zadumie nad straszną tragedią tych dzieci. Przed startem odwiedziliśmy groby dwóch chłopców, którzy zginęli w obozie. Potem pobiegliśmy do katedry, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa, a stamtąd pod Pomnik Pękniętego Serca, gdzie czekał na nas dr Andrzej Janicki historyk i kustosz z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu. Następnie odbył się krótki spacer po terenie obozu. Bieg zadumy, w milczeniu. Pamiętamy i będziemy pamiętać! – mówi Agnieszka Forzpańczyk, uczestniczka biegu i założycielka grupy „Biegam i zwiedzam Łódź”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Patronem biegu było Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi. ,,Nauczono nas płakać bez łez"...Tak mówiły dzieci z obozu na ulicy Przemysłowej w Łodzi. 1 grudnia minęła 80 - rocznica utworzenia przez Niemcy Prewencyjnego Obozu Policji Bezpieczeństwa dla Młodzieży Polskiej w Łodzi. - To jest naprawdę specyficzny obóz , perfidny w skali świata. Tam więzione były niemowlęta i małe dzieci, które zmuszano do ciężkiej pracy – tłumaczy Michał Owczarski, prezes Fundacji Życie. W maju 1971 roku dla uczczenia pamięci dzieci więzionych i zamordowanych w obozie, w parku im. Szarych Szeregów odsłonięto Pomnik Pękniętego Serca.

Reklama

W najbliższą środę, 7 grudnia, w Teatrze Wielkim w Łodzi odbędzie się premiera filmu „To się nie kończy… Historia dzieci z obozu na Przemysłowej”, opowiadający o trzyletnim piekle działalności obozu.

Patronat nad wydarzeniem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński oraz Marszałek Województw Łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2022-12-03 12:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łodzianie dziękują Bogu za Cud nad Wisłą - Kościół wotum

Kościół pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi

ks. Paweł Kłys

Kościół pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi

Więcej ...

Pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Rodziny Ulmów

2024-07-06 20:34

Karol Porwich/Niedziela

7 lipca po raz pierwszy obchodzimy wspomnienie liturgiczne bł. Rodziny Ulmów. W Markowej - miejscu ich urodzenia i męczeńskiej śmieci - uroczyste obchody związane z tym wydarzeniem rozpoczęły się już wcześniej. W niedzielę Rodzina Ulmów zostanie też ogłoszona patronami województwa podkarpackiego.

Więcej ...

Czy czeka nas aborcyjny armagedon?

2024-07-08 14:29

Adobe.Stock

Komisja Nadzwyczajna zakończyła prace nad tzw. projektem o niekaralności aborcji. Będzie on rozpatrywany przez Sejm już 11 lipca. Przyjęcie tej ustawy będzie oznaczać nie tylko złamanie prawa człowieka do życia, ale też naruszenie fundamentalnych podstaw ustroju państwa polskiego, jak zasada poszanowania godności człowieka oraz równości wszystkich ludzi wobec prawa - pisze w przesłanym KAI artykule Antoni Szymański, b. senator, obecnie współtworzący Pomorską Inicjatywę Pro-life.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Sejmowe głosowanie za aborcją do 9. miesiąca ciąży

Wiadomości

Sejmowe głosowanie za aborcją do 9. miesiąca ciąży

Panie, przymnóż nam wiary

Wiara

Panie, przymnóż nam wiary

Warszawa: Ksiądz z Osiedla otworzył

Kościół

Warszawa: Ksiądz z Osiedla otworzył "Cyrk Motyli" -...

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Kościół

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....