Reklama

Niedziela Łódzka

„Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady” – wystawa w katedrze łódzkiej

„Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady” – wystawa w katedrze łódzkiej

Ks. Paweł Kłys/Niedziela

„Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady” – wystawa w katedrze łódzkiej

- Ta wystawa pokazuje różne postawy, nie jest jednowymiarowa. Ta wystawa pokazuje bohaterów. Ta wystawa pokazuje ludzi, którzy swoje człowieczeństwo zdradzili, ale pokazuje także takich, którzy byli bohaterami mimo tego, że myśleli o sobie, że są wrogami dla żydów, ale gdzieś na końcu otrzymali tytuł – sprawiedliwych wśród narodów świata. Bardzo się cieszę, że ta wystawa jest tutaj obecna. – mówił abp Ryś.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady” to tytuł wystawy przygotowanej przez Amerykańskie Muzeum Pamięci Holokaustu, która została dziś uroczyście otwarta w łódzkiej bazylice archikatedralnej.

- W ostatnich czasach nie było nikogo, kto zrobiłby więcej dla dialogu katolicko - żydowskiego niż Jan Paweł II. To on jako pierwszy zwracał się do Żydów jako do starszych braci. – mówił, obecny na otwarciu wystawy, ambasador Izraela w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ambasador zwrócił uwagę na ciągle powtarzające się pytanie o holokaust - dlaczego to się stało? To jest pytanie, które powinniśmy zadawać sobie codziennie. Rola Hitlera i jego współpracowników jest niezaprzeczalna w tych wydarzeniach, a wpływ i zależność tych przestępców na innych ludzi powinniśmy co raz bardziej zgłębić. – podkreślił. Nawiązując do wystawy wskazał na to, że - ta wystawa pokazuje tych, którzy byli bohaterami, którzy nie zdradzili swoich sąsiadów Żydów, którzy wiedzieli, że pochodzimy od tego samego Stwórcy, od jednego Ojca - Adama. – dodał.

Ambasador Liwne podzielił się też osobistą refleksją dotyczącą Łodzi, gdyż to właśnie tutaj przed wojną mieszkała część Jego rodziny, którzy w czasie okupacji niemieckiej zostali przeniesieni do getta łódzkiego.

Podczas otwarcia wystawy głos zabrał również metropolita łódzki, który wskazał na łodzianina – Jana Karskiego, który wypowiedział kiedyś takie znamienne zdanie – Żydów w czasie wojny zawiodły wszystkie rządy świata, ale nie zawiedli ich na szczęście indywidualni ludzie. Ta wystawa pokazuje indywidualne zachowania ludzi w czasie wojny i w czasie Zagłady. Dlatego ta wystawa głęboko nas dotyczy, gdyż każe uczynić nam refleksję osobistą – co mogę ja jako osoba, co mogę ja – jako poszczególny człowiek. Bardzo łatwo jest nam się chować w zbiorowości i usprawiedliwiać swoje zachowania – ale państwa nic nie robią, ale rządy nic nie robą, ale Kościoły nic nie robią. Bardzo ważne jest to, jak się zachowuje człowiek! – podkreślił abp Ryś.

Reklama

Metropolita łódzki przekonywał za Janem Karskim - że trzeba słyszeć i trzeba wiedzieć! Ja jestem wdzięczny, że ta wystawa jest w tym miejscu. Ona musi być także wystawiona w Kościele. Nasze – Kościoła - relacje z Żydami, nasze myślenie o Żydach doznało wielkiego przewrotu podczas Soboru Watykańskiego II, ale wszyscy, którzy tego przewrotu dokonywali mówili, że on był niemożliwy bez wiedzy o Zagładzie. Gdyby w końcu do chrześcijan nie dotarła prawda o tym, co się stało w czasie wojny, to być może Kościół dziś w dalszym ciągu myślałby o swoich relacjach do Żydów – tak, jak myślał przed soborem. Pewnie by się też nie wydarzył Jan Paweł II odwiedzający synagogę i mówiący do Żydów, że są dla nas starszymi braćmi. – zauważył hierarcha.

Na koniec spotkania swój wykład zaprezentował dr Adam Sitarek.

W otwarciu wystawy uczestniczyli: abp Grzegorz Ryś – wybrany przez Konferencję Episkopatu Polski na przewodniczącego Rady ds. Dialogu Religijnego oraz Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem, ekscelencja Jakow Liwne – ambasador Izraela w Polsce, dr Adam Sitarek z Uniwersytetu Łódzkiego, a także Alina Skibińska – przedstawicielka Amerykańskiego Muzeum Pamięci Holokaustu w Polsce.

Wystawa będzie dostępna w katedrze łódzkiej do końca listopada, następnie będzie eksponowana w muzeum Stacja Radegast.

Ks. Paweł Kłys

Podziel się:

Oceń:

2022-11-04 18:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Niemiec w Wieluniu: Chylę czoła przed polskimi ofiarami niemieckiej tyranii i proszę o przebaczenie

Krzysztof Sitkowski/KPRP

Więcej ...

Rycerze Kolumba podsumowali peregrynację ikony św. Józefa i inicjatywę pro-life

2024-04-30 09:21

Rycerze Kolumba

Uroczystą Mszą świętą pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla sprawowaną w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu Rycerze Kolumba podsumowali trwającą niemal dwa lata peregrynację ikon św. Józefa. Inicjatywa ta była jedną z najważniejszych, jaką wspólnota Rycerzy realizowała w Polsce w ostatnim czasie.

Więcej ...

Bolesna Królowa Polski. 174. rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

2024-04-30 20:50

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego