Reklama

Wiadomości

Lekarze POZ podpiszą aneksy

Adobe Stock

Trwająca od ponad dwóch miesięcy, wzbudzająca liczne kontrowersje sprawa niepodpisanych przez 1/3 poradni POZ aneksów do umów z NFZ, znalazła swój szczęśliwy finał. W czwartek przedstawiciele Zarządu Federacji Porozumienie Zielonogórskie podjęli decyzję o podpisaniu aneksów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pacjenci korzystający z usług lekarzy rodzinnych mogą odetchnąć z ulgą, bowiem dobiegł końca trwający ponad dwa miesiące impas w zakresie aneksów do umów pomiędzy POZ a NFZ. Aż 1/3 wszystkich poradni POZ nie wyraziła zgody na przesłane przez NFZ warunki zawarte w aneksach do umów, a punktem spornym okazał się jednostronnie zmieniony termin wypowiedzenia. Lekarze odsyłali aneksy z przekreślonym 90-dniowym terminem wypowiedzenia na dotychczas funkcjonujące 45 dni. NFZ nie przyjął takiej formy, w wyniku czego placówkom wstrzymano wypłaty środków na ustawowo zagwarantowane i niewymagające aneksów podwyżki.

Obydwie strony jednak zdecydowały o podjęciu rozmów, czego zwieńczeniem było spotkanie przedstawicieli Zarządu Federacji Porozumienie Zielonogórskie oraz Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. „Federacja PZ reprezentuje 1/3 wszystkich placówek z całej Polski, leczymy 12 milionów Polaków. Ta trudna sytuacja musiała wreszcie dobiec końca, ponieważ dalsze wstrzymanie wypłat groziło zamykaniem placówek, co przy obecnych brakach kadrowych, zwłaszcza na terenie obszarów wiejskich, mogłoby być trudne do odbudowania. Już teraz problem POZ dwóch prędkości jest odczuwalny, eskalacja tej sytuacji przede wszystkim uderzyłaby w pacjentów. Dobrze, że wspólnie znaleźliśmy wyjście z tej sytuacji.” – mówi Jacek Krajewski, Prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Co ustalono podczas spotkania? Przedstawiciele placówek POZ zgodzili się na 90-dniowy termin wypowiedzenia umów, jednakże Oddziały Wojewódzkie NFZ będą miały możliwość indywidualnego skrócenia okresu wypowiedzenia na mocy wytycznych, które otrzymają od Prezesa Funduszu. Płatnik zobowiązał się również do niezwłocznego wypłacenia zaległych świadczeń po stawkach wynikających z zarządzenia nr 96/2022/DSOZ, po podpisaniu przez placówki stosownych aneksów. Istotnym efektem spotkania jest zobowiązanie Prezesa NFZ do przedstawiania zmian zarządzeń w zakresie warunków zawierania i realizacji umów, do opiniowania z wyprzedzeniem tak, aby sytuacja, która właśnie miała miejsce, nigdy więcej się nie powtórzyła, a tym samym nie doszło do zachwiania bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków.

Reklama

„Niedobory personelu, migracja wykwalifikowanych pracowników, nieatrakcyjne warunki pracy i słaby dostęp do możliwości ciągłego rozwoju zawodowego niszczą systemy opieki zdrowotnej” - powiedział dr Hans Henri P. Kluge, dyrektor regionalny WHO na Europę.

Jeśli chodzi o liczbę pracujących lekarzy pielęgniarek i położnych (w przypadku większości krajów dane dotyczą lat 2019-2020) w porównaniu ze średnią regionalną wynoszącą 121 na 10 000 mieszkańców, Polska znajduje się poniżej średniej. Na 53 kraje uplasowaliśmy się na 11 miejscu. Od końca.

W obliczu tych danych, wypracowanie opartej na zaufaniu i szacunku współpracy jest konieczne, aby zapewnić pacjentom bezpieczeństwo. Pogłębiający się kryzys kadrowy w ochronie zdrowia, dotkliwy szczególnie dla pacjentów z obszarów wiejskich, wymaga opracowania takiej formy współpracy pomiędzy środowiskiem a płatnikiem, która zapewni pacjentom bezpieczeństwo. „Musimy myśleć przede wszystkim o pacjentach. Dzisiaj dialog jest niezbędny, do zapewnienia pacjentom najwyższej jakości usług i musimy im to zapewnić. Specjaliści medycyny rodzinnej są pierwszym, podstawowym wyborem pacjenta, w wielu przypadkach niemal częścią rodziny – dodaje Tomasz Zieliński, Wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Na spotkaniu ustalono, że w kolejnych, bardziej zaawansowanych rozmowach udział wezmą już nie tylko przedstawiciele Zarządu obydwu podmiotów, ale całe zespoły negocjacyjne.

Podziel się:

Oceń:

2022-09-16 16:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

XIV Konwencja Stanowa w Polsce - Rycerzy Kolumba

2024-05-19 08:24

Facebook/Rycerze Kolumba w Polsce

Rycerze Kolumba zwołali XIV Konwencję Stanową Zakonu, w tym roku odbywa się ona w Licheniu.

Więcej ...

Jak działa Duch Święty?

Adobe Stock

No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...

Więcej ...

Prof. Tomkiewicz: Jako naród nosimy rany stanowiące część tożsamości

2024-05-20 10:19

Adobe Stock

Skutki doznanych zbrodni wojennych to rany, które w sobie jako naród nosimy, ale które są też częścią naszej tożsamości. One nas tworzą, to doświadczenia naszych przodków - powiedziała portalowi Polskifr.fr prof. Monika Tomkiewicz, badacz z warszawskiego Instytutu Pamięci Narodowej. 20 maja przypada 82. rocznica mało znanej zbrodni w Święcianach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj