Reklama

Niedziela w Warszawie

Sukces UKSW

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Minister Edukacji i Nauki przyznał kategorie naukowe 21 dyscyplinom, w których prowadzone są badania na uczelni. Od czasu poprzedniej oceny UKSW znacznie podniosło poziom prowadzonej działalności naukowej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Moja radość jako rektora UKSW, ale i jako prorektora odpowiedzialnego w ostatnich latach za działalność naukową, jest ogromna. Wszyscy poddaliśmy się żmudnemu procesowi ewaluacji. Wszyscy ponieśliśmy odpowiedzialność za nasz uniwersytet i bardzo za to dziękuję. Nasze wyniki są wyśmienite, możemy być z siebie dumni. Dziękuję wszystkim pracownikom, doktorantom i osobom, które przedstawiły swój dorobek naukowy do oceny ewaluacyjnej. Nie bez znaczenia jest także pomoc kadry administracyjnej, która obsługiwała wszystkie systemy i wspierała ten proces. Stajemy dziś przez wielkim wyzwaniem, aby nie tylko ten wysoki poziom utrzymywać, ale dążyć do jeszcze większej doskonałości – mówi ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.

Uniwersytet uzyskał jedną ocenę A+ w dyscyplinie prawo kanoniczne, 5 dyscyplin otrzymało kategorię A, są to: nauki teologiczne, historia, literaturoznawstwo, nauki o sztuce i psychologia. Kategorię B+ otrzymało łącznie 12 dyscyplin: archeologia, filozofia, językoznawstwo, nauki o kulturze i religii, informatyka techniczna i telekomunikacja, nauki o polityce i administracji, nauki socjologiczne, pedagogika, matematyka, nauki chemiczne, nauki fizyczne oraz nauki prawne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po uprawomocnieniu się decyzji UKSW uzyska 18 uprawnień do nadawania stopnia doktora i 18 uprawnień do nadawania stopnia doktora habilitowanego w dyscyplinach, które w ewaluacji działalności naukowej otrzymały co najmniej kategorię B+. Łącznie będzie to 36 uprawnień do nadawania stopni naukowych. Dotychczas UKSW posiadało 14 uprawnień do nadawania stopnia doktora oraz 10 uprawnień do nadawania stopnia doktora habilitowanego.

Nowe uprawnienia w zakresie doktoratów obejmują dyscypliny: językoznawstwo, nauki o kulturze i religii, informatykę techniczną i telekomunikację oraz nauki o sztuce. Habilitacje w UKSW będzie można uzyskać w następujących nowych dyscyplinach: językoznawstwo, nauki o kulturze i religii, informatyka techniczna i telekomunikacja, nauki o sztuce, archeologia, matematyka, nauki chemiczne, nauki fizyczne.

Reklama

Ewaluacja jakości działalności naukowej to, od wejścia w życie w 2018 roku ustawy, prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, nowy sposób oceny poziomu naukowego prowadzonej działalności badawczej w polskich jednostkach naukowych. W ocenie uwzględniane są indywidualne osiągnięcia wszystkich pracowników prowadzących działalność naukową oraz doktorantów, reprezentujących daną dyscyplinę. Ewaluacja uwzględnia trzy kryteria: poziom naukowy prowadzonej działalności, efekty finansowe badań naukowych lub prac rozwojowych oraz wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki.

– Przyznane kategorie naukowe to ważny sygnał dla naszej społeczności. Po pierwsze ogłaszamy wyniki naszych badań poprzez dobrze punktowane publikacje: monografie oraz artykuły, po drugie otrzymujemy granty finansowane ze źródeł zewnętrznych, a nasza praca oddziałuje na społeczeństwo i gospodarkę. Realizujemy zatem misję prawdziwego, odpowiedzialnego, poszukującego prawdy o Bogu i człowieku oraz otwartego na wszystkich uniwersytetu. Jesteśmy prawdziwym universitas. W tym miejscu trzeba przywołać słowa naszego błogosławionego Patrona, skierowane do Senatu Akademii Teologii Katolickiej, naszej poprzedniczki: „Wasza praca nie jest daremna. Im ta praca będzie rzetelniejsza, im wyższy będzie poziom profesorów, im większe wymagania postawicie młodzieży, tym bardziej pewność utrzymania się tej instytucji i jej rozwoju, jest moim zdaniem, niezachwiana” – dodaje rektor UKSW.

Wyniki ewaluacji jakości działalności naukowej obejmują okres od 2017 do 2021 roku. Uzyskane kategorie wpływają na uprawnienia do prowadzenia studiów, kształcenia w szkołach doktorskich, nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego oraz uzależniają wysokość środków finansowych, które podmiot otrzymuje z budżetu państwa.

Podziel się:

Oceń:

+5 -1
2022-07-29 16:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Mikołów: Dziecko w Oknie Życia

2024-05-01 11:12

Pixabay.com

W Oknie Życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie Borowej Wsi we wtorek 30 kwietnia 2024 r. znaleziono dziewczynkę. Na miejsce, wezwano pogotowie i policję. Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny, który określił, że jest zdrowa. Niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znalazło się w mikołowskim Oknie Życia.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst