Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Polsko-ukraiński piknik z udziałem biskupa ze Lwowa

Piknik integrował różne pokolenia.

Piotr Strycharski

Piknik integrował różne pokolenia.

Gość specjalny wydarzenia – biskup Edward Kawa gościł tutaj na parafialnym polsko-ukraińskim pikniku rodzinnym w Harmężach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Radosną zabawę poprzedziła Msza św. dziękczynna z okazji świętowanej w tym dniu rocznicy poświęcenia świątyni w Harmężach. Przewodniczył jej biskup pomocniczy ze Lwowa franciszkanin o. Edward Kawa.

Jest prawdą, że Polska najwięcej pomaga: i na Ukrainie – tylko przez sam Kościół katolicki przeszło pół miliona tirów z żywnością, i w Polsce – przyjmując uchodźców. Mogę to zaświadczyć jako odpowiedzialny za pomoc charytatywną, jaka napływa do nas z różnych stron świata. Świątynia w Harmężach znajduje się w miejscu, gdzie zginęło wielu ludzi, ale wielu się też uświęciło, jak św. Maksymilian. Teraz Ukraina cierpi w podobny sposób, giną ludzie i stała się obozem dla wielu – zauważył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dodał, że Kościół dzisiaj jest taki, jakimi są ludzie: jeśli trwają w grzechach, Kościół też jest grzeszny, jeśli dbają o świętość życia, Kościół jest święty, bo ludzkie życie jest obrazem tego, co jest w Kościele.

Reklama

Po Mszy św. odbył się piknik, który stał się nie tylko okazją do integracji parafian ze sobą, lecz również do rozmów z gośćmi z Ukrainy, którzy znaleźli tutaj schronienie przed wojną. Z tej okazji przygotowali ukraińskie potrawy do degustacji.

Od blisko 3 miesięcy żyją u nas ukraińskie mamy z dziećmi. W sumie przez nasz dom i dom Misjonarek Niepokalanej o. Kolbego przewinęło się 160 osób. W punkcie kulminacyjnym było 90 osób, teraz jest ok. 60. Matki, które są między nami, budują nas swoją macierzyńską troską o swoje dzieci. Dziękuję im za to pięknie świadectwo miłości – mówi proboszcz o. Kazimierz Malinowski.

Prezes zarządu Fundacji Brat Słońce, która wraz z Centrum św. Maksymiliana zorganizowała piknik, o. Arkadiusz Bąk podkreśla, że spotkanie zorganizowali po to, by spędzić radośnie wolny czas w gronie parafialnym, franciszkańskim, ale także w duchu integracji z uchodźcami, którym franciszkanie na co dzień pomagają w Harmężach.

Nie brakowało wspólnego śpiewu z naszym chórem Maksymalni i pięknych występów w wykonaniu uczniów tutejszego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego – zaznacza o. Arkadiusz. Przygotowali także szereg atrakcji dla dzieci i rodzin.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-06-20 20:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Solidarni z Ukrainą

Leszek Wątróbski

Kilka tysięcy Ukraińców, Polaków, Białorusinów, Gruzinów i Mołdawian uczestniczyło w manifestacji solidarności z Ukrainą, która odbyła się w Szczecinie na Placu Solidarności.

Więcej ...

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

Więcej ...

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst