Reklama

Niedziela Legnicka

Srebrny jubileusz wizyty św. Jana Pawła II w Legnicy

ks. Piotr Nowosielski

Przed 25 laty, 2 czerwca 1997 r., do Legnicy z wizytą apostolską przybył papież Jan Paweł II. Najpierw został powitany na legnickim lotnisku, i przy ołtarzu polowym, w gronie ponad 300 tys. uczestników sprawował Eucharystię.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po 25 latach, o tej samej porze kiedy św. Jan Paweł II przybył do Legnicy, rozpoczęła się dziękczynna liturgia Mszy św., pod przewodnictwem biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego. Do udziału w niej zostali zaproszeni uczniowie szkół papieskich i katolickich z terenu diecezji, oraz szkoły z terenu miasta. Koncelebransami byli księża katecheci, a także przełożeni seminarium oraz pracownicy instytucji diecezjalnych, w większości będący ćwierć wieku temu uczestnikami spotkania ze św. Janem Pawłem II.

Msza św. sprawowana była w legnickim kościele pw. św. Wojciecha, do którego budowy wykorzystano konstrukcję ołtarza polowego z wizyty papieskiej. W kościele znajduje się także fotel, ambonka i ołtarz przy którym Jan Paweł II sprawował Eucharystię i szereg innych pamiątek po tej wizycie. Przed Mszą św. przypomniano kilka obrazów i słowa papieża wypowiedziane w Legnicy, a w liturgii słowa, wykorzystano teksty sprzed 25 lat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odnosząc się do homilii papieskiej, w której Jan Paweł II mówił m.in. o wspólnocie Kościoła ożywionej obecnością Ducha Świętego: „Dzieje Apostolskie dają świadectwo, że chrześcijanie od początku trwali na modlitwie, na słuchaniu słowa Bożego i na łamaniu chleba, czyli liturgii eucharystycznej (por. Dz 2, 42). W ten sposób codziennie powracali do Wieczernika, do tej chwili, gdy Chrystus ustanowił Eucharystię. Od tego momentu Eucharystia stała się zaczynem nowej budowy”. W nawiązaniu do nich Biskup legnicki mówił: - Dzisiaj też znaleźliśmy się na nowo w Wieczerniku, w Wieczerniku Papieskim. Przypomnieliśmy sobie wydarzenia sprzed 25 laty, ale nie po to by tylko powspominać, ale by zasiać na nowo ziarno, by przynieść plon. I to odnosi się do każdego ucznia, nauczyciela do każdego z nas. Udział w słuchaniu Słowa, łamaniu Chleba, staje się naszym powrotem do Wieczernika, a w ten sposób takie spotkanie jak nasze, staje się zaczynem nowej budowy – mówił bp Siemieniewski.

Reklama

- Wielkie nauczanie św. Jana Pawła II, wielki zasiew ziarna jego słowa, wielkie spełnienie tego, o czym słyszeliśmy dziś z Pisma św.: „Jesteście rolą Bożą” (1 Kor 3,9) Przyjmijcie zasiew ziarna słowa - i tego słowa Apostołów Pana Jezusa i tego słowa św. Jana Pawła II - i wydajcie wszelki plon życia i Bożej sprawiedliwości – zachęcał Biskup legnicki.

Po Mszy św. poczty sztandarowe, uczniowie, delegacje szkół wraz dyrektorami, nauczycielami i katechetami, przeszli ulicami miasta do Centrum Spotkań im. Jana Pawła II. Tu, uczniowie II LO z Lubina, pod kierunkiem dr Małgorzaty Piotrkowskiej-Dańkowskiej, zaprezentowali przedstawienie pt. „Wy jesteście moją nadzieją” w oparciu o słowa św. Jana Pawła II.

- Tego typu spotkanie jest bardzo potrzebne. Teraz, kiedy po okresie pandemii możemy znowu spotkać się osobiście, możemy doświadczyć swojej obecności, podać sobie rękę, jest to bardzo potrzebne i ważne. Wspominamy przecież św. Jana Pawła II, który dla młodego człowieka jest już postacią historyczną, ale chcemy przekazać, że jego dziedzictwo, co nam zostawił, przekazał, jest wciąż aktualne i żywe. Chcemy to jest w nas, w odniesieniu do Jana Pawła II, przekazywać młodemu pokoleniu, by nie była to tylko pamięć, historia, ale żeby to wszystko wypełniało naszą codzienność tu i teraz, kiedy przyszło nam żyć - mówi ks. Jarosław Kowalczyk dyrektor Wydziału Katechetycznego podsumowując to wydarzenie z udziałem młodych ludzi.


  

Zobacz zdjęcia: Papież w Legnicy 2 VI 1997


Podziel się:

Oceń:

2022-06-03 10:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ruini: Jan Paweł II zawsze reagował w sposób przejrzysty

Grzegorz Gałązka

Źródłem mojej nadziei jest ufność, że chrześcijaństwo ma dziś przyszłość, która zrealizuje się za sprawą młodych ludzi. Że ma swoją niezmienną misję uświęcania historii przez głoszenie Zbawienia tak, jak czyni to od 2000 lat – mówi w rozmowie z KAI kard. Camillo Ruini, wieloletni bliski współpracownik Jana Pawła. Z okazji 90. urodzin hierarchy publikujemy pierwszą część rozmowy, przeprowadzonej z dedykacją dla polskiej młodzieży.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...