Reklama

Polska

Jasna Góra: z bł. Prymasem Wyszyńskim modlitwa za Ojczyznę i pokój

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze trwają obchody pierwszego wspomnienia liturgicznego bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Uroczystości rozpoczęły się muzycznie - koncertem poświęconym dwóm wielkim synom polskiej ziemi bł. Prymasowi Wyszyńskiemu i św. Janowi Pawłowi II. Z modlitwą za Ojczyznę, o pokój na świecie i z rozważaniami Prymasa Wyszyńskiego uczestnicy Pielgrzymki Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” odprawili Drogę Krzyżową.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do Kaplicy Matki Bożej wprowadzone zostaną wyjątkowe relikwie Prymasa, które znajdą swoje miejsce obok częstochowskiego Wizerunku. Za jego heroiczne i wierne Bogu życie wierni dziękować będą podczas Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem przełożonego generalnego Zakonu Paulinów o. Arnolda Chrapkowskiego. O godz. 17.00 w Bazylice zabrzmi oratorium do słów bł. kard. Stefana Wyszyńskiego "Dla nas po Bogu, największa miłość to Polska!" autorstwa Wincentego z Krakowa.

W świętowanie pierwszego liturgicznego wspomnienia wpisało się już rano oratorium „Jak Ojciec i Syn” z muzyką Włodzimierza Krawczyńskiego do tekstu Tadeusza Szymy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Utwór dedykowany jest dwóm wielkim Polakom: bł. kard. Wyszyńskiemu i św. Janowi Pawłowi II, związanym z Jasną Górą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Piotr Hankus, długoletni solista zespołu, zauważył, że oratorium charakteryzuje się przepiękną muzyką, nastrajającym tekstem, który pobudza do refleksji. Wyraził nadzieję, że koncert dostarczył wspaniałych artystycznych wrażeń i nastroił pozytywnie, co jest ważne szczególnie w tych trudnych czasach. Prawykonanie oratorium "Jak Ojciec i Syn" odbyło się w ub, roku w jasnogórskiej Bazylice w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża i wówczas wpisało się w trwające dziękczynienie za kard. Wyszyńskiego.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny to instytucja kultury o szerokiej działalności artystycznej, kultywująca tradycje narodowego dziedzictwa oraz promująca polską twórczość ludową i narodową. Za rok Zespół będzie świętował jubileusz 70-lecia istnienia.

Z modlitwą za Ojczyznę, o pokój na świecie i z rozważaniami Prymasa Wyszyńskiego „Moje życie było Wielkim Piątkiem i za to Bogu dziękuję” uczestnicy Pielgrzymki Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” odprawili Drogę Krzyżową.

Jasnogórskie pielgrzymowanie „Civitas Christiana” związane jest od początku z przypadająca 28 maja rocznicą śmierci kard. Wyszyńskiego i połączone z rozważaniem Jego nauczania i społecznej nauki Kościoła, dziękczynieniem za jego życie oraz służbę Kościołowi i narodowi. - Dla nas bardzo istotna jest ta droga nauczania Prymasa, to wychowywanie narodu, które opiera się na dążeniach do budowania ładu społecznego w naszej Ojczyźnie. Ten ład kard. Wyszyński rozumiał jako gotowość, kształcenie, wychowywanie do poszanowania praw i obowiązków, ale również do pielęgnowania zarówno w sobie jak i w swoich środowiskach i w naszej organizacji „Civitas Christiana” tego, co niesie ze sobą porządek moralny oraz prawdę, dobro i piękno – wyjaśnił Maciej Szepietowski, prezes Zarządu Stowarzyszenia.

Reklama

Od maja 2013r. Stowarzyszenie oficjalnie przyjęło za patrona kard. Stefana Wyszyńskiego, podejmując zadanie upowszechniania jego dziedzictwa i popularyzowanie jego nauczania w aktualnym kontekście religijnym i społecznym. Członkowie stowarzyszenia pogłębiają swoja formację duchową, intelektualną i społeczną oparta o nauczanie patrona, starając się nabyte doświadczenie wcielać w życie lokalnych społeczności.

Stowarzyszenie realizuje swój program służby człowiekowi w jego naturalnych warunkach społecznych, przede wszystkim: w rodzinach , narodowej i obywatelskiej. Kreuje także różne formy aktywności obywatelskiej urzeczywistniając zasady: dobra wspólnego, pomocniczości, solidarności i sprawiedliwości, dbając jednocześnie o umacnianie patriotyzmu i kultury ojczystej.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-05-28 15:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: dotarła piesza pielgrzymka z modlitwą „O Polskę od zbóż złotą”

Bożena Sztajner/Niedziela

Dziękowali za chleb i prosili, by go nigdy nie zabrakło. Jedyna piesza pielgrzymka organizowana po raz 36. przez duszpasterstwo rolników dotarła dziś na Jasną Górę z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Pątnicy w ciągu 11 dni przemierzyli ponad 350 km i modlili się przede wszystkim za polską wieś. Pielgrzymka odbywała się pod hasłem: „O Polskę od zbóż złotą”.

Więcej ...

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22
Kościół w Zwanowicach

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”

Więcej ...

Ludzie o wielkim sercu

2024-05-04 15:21

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Z okazji wspomnienia św. Floriana w Sandomierzu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...