Reklama

Kościół

Pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Prymasa Wyszyńskiego na Jasnej Górze

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Prymasa Tysiąclecia przeżywane będzie bardzo uroczyście. W najbliższą sobotę, 28 maja do Kaplicy Matki Bożej wprowadzony zostanie nowy relikwiarz z krwią błogosławionego, o godz. 14.30 odprawiona zostanie uroczysta Msza św., odbędą się specjalne koncerty. Paulini przypominają o niezwykłych związkach kard. Stefana Wyszyńskiego z tym miejscem. On sam 33 lata swego prymasowskiego posługiwania nazwał służbą u Jasnogórskiej Pani. Z Jasnej Góry uczynił parafię całej Polski, swoją główną placówkę duszpasterską. Przekształcił Częstochowę w duchową stolicę Narodu, wyznaczając jej w polskim Kościele rolę twierdzy, mającej zatrzymać zaprogramowaną przez komunistów ateizację.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Kaplicy Matki Bożej o godz. 14.00 wprowadzone zostaną relikwie krwi bł. Prymasa Tysiąclecia. Specjalny nowy relikwiarz przygotowywany był od kilku miesięcy i jest już gotowy. Zostanie umieszczony tuż przy Cudownym Obrazie Matki Bożej, obok znajdującego już tam w srebrnej tubie Milenijnego Aktu, którego Prymas Wyszyński był inicjatorem. W ołtarzu Matki Bożej jest także srebrna plakieta wotywna podarowana przez kard. Wyszyńskiego tuż po wyjściu z niewoli po ponad trzech latach internowania przez władze komunistyczne. Są na niej wyryte nazwy miejsc, gdzie Prymas przebywał w tzw. odosobnieniu. 28 X 1956 r. kard. wrócił do Domu Arcybiskupów Warszawskich. Już 2 listopada przybył na Jasną Górę, gdzie wyraził wdzięczność za wszystkie modlitwy paulinów i wiernych w czasie jego więzienia.

W sobotę, 28 maja w Sali Papieskiej o godz. 10.00 zabrzmi oratorium „Jak Ojciec i Syn” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Utwór dedykowany jest dwóm wielkim Polakom: bł. kard. Wyszyńskiemu i św. Janowi Pawłowi II - tak bardzo związanych z Jasną Górą. Jego premiera odbyła się już wcześniej także tutaj.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O godz. 17.00 w Bazylice zabrzmi oratorium do słów bł. Prymasa Wyszyńskiego „Dla nas po Bogu, największa miłość to Polska!” autorstwa Wincentego z Krakowa w wykonaniu krakowskiego zespołu kameralnego „Audivi” Cracow Vocal Quartet.

Na godz. 11.30 zaplanowano na Wałach Drogę Krzyżową z bł. Prymasem „Moje życie było Wielkim Piątkiem i za to Bogu dziękuję”, którą poprowadzi ks. Ryszard Umański, asystent oddziału w Częstochowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które tego dnia przeżywać będzie ogólnopolską pielgrzymkę i którego patronem jest kard. Stefan Wyszyński.

Liturgiczne wspomnienie poprzedzi nocna modlitwa „Z błogosławionym Prymasem czuwamy w Domu Matki” podejmowana tradycyjnie z 27 na 28 dzień miesiąca. Tym razem poprowadzą ją przedstawicielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Reklama

Modlitwa z 27 na 28 dzień miesiąca to nawiązanie do trwających tu niemal nieprzerwanie od 40 lat czuwań prowadzonych przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego z prośbą o beatyfikację tego wielkiego kapłana i Polaka.

Teraz, przez cały rok, w Kaplicy Matki Bożej gromadzą się przedstawiciele różnych ruchów i wspólnot.

Nocne czuwania mają konkretny program oparty na słowach „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” Błogosławionego. Dziesięć punktów Krucjaty to zdaniem świadków jego życia i posługi prymasowski testament na XXI wiek. Podczas najbliższego czuwania podjęty zostanie czwarty punkt Krucjaty czyli: „Rozmawiaj z każdym językiem miłości. Nie podnoś głosu. Nie przeklinaj. Nie rób przykrości. Nie wyciskaj łez. Uspakajaj i okazuj dobroć”.

Każde nocne czuwanie z bł. Prymasem Wyszyńskim w Domu Matki (z 27 na 28 dzień miesiąca) inauguruje Apel Jasnogórski, w czasie którego odmawiana jest specjalna modlitwa za wstawiennictwem bł. Stefana kard. Wyszyńskiego przygotowana przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego.

Po Apelu o godz. 22.00 rozpoczyna się konferencja formacyjna głoszona przez świadków życia błogosławionego i specjalistów zajmujących się opracowywaniem jego teksów, zwłaszcza dotyczących nauki społecznej i jego maryjności. Po konferencji przewidziano wspólną modlitwę różańcową z rozważaniami kard. Wyszyńskiego przygotowanymi przez Jasnogórską Rodzinę Różańcową. O północy celebrowana będzie Msza św. dziękczynna za bł. Prymasa, który sam nazwał siebie Prymasem Jasnogórskim.

Organizatorami modlitwy dziękczynnej są: Jasna Góra - Jasnogórski Instytut Maryjny, Instytut Prymasa Wyszyńskiego i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Partnerem medialnym jest Radio Jasna Góra, które nocną modlitwę transmituje.

Liturgiczne wspomnienie bł. kard. Wyszyńskiego przypada w rocznicę jego śmierci. W tę datę, 28 maja, od ponad 40 lat wpisuje się ogólnopolska pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które w 2013 r. oficjalnie przyjęło Prymasa Tysiąclecia za patrona. Swoją obecność na modlitwie zapowiedziało już kilkaset osób.

Podziel się:

Oceń:

2022-05-26 10:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: bp Sobiło z Ukrainy dziękuje Polakom za wielką hojność

Jasna Góra/Facebook

Z modlitwą o pokój na ziemi ukraińskiej na Jasną Górę przybył bp Jan Sobiło z diec. charkowsko-zaporoskiej. Wyraził wdzięczność Polakom za wielką hojność w pomaganiu Ukraińcom dotkniętym okrucieństwem wojny. - Przyjdzie jeszcze taki dzień, że przyjedziemy tu podziękować Matce Bożej za koniec wojny - mówił z nadzieją.

Więcej ...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Więcej ...

Wstrząs w KWK Mysłowice-Wesoła; nie żyje dwóch górników

2024-05-14 10:59

PAP/Kasia Zaremba

Nie żyje dwóch górników, którzy zostali poszkodowani we wstrząsie w KWK Mysłowice-Wesoła. Wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej Rajmund Horst przekazał, że lekarz potwierdził zgon dwóch mężczyzn, których ciała przetransportowano na powierzchnię.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania