Reklama

Rodzina

Szczecin: w marcu rusza druga edycja Szkoły Dobrych Żon

Krzysztof Kunert

W marcu rusza druga edycja Szkoły Dobrych Żon - czyli cykl wykładów i warsztatów dla kobiet, które pragną twórczo rozwijać się i poprawiać relacje w swoich małżeństwach i rodzinach. Zajęcia, zorganizowane przez szczeciński oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” prowadzą liderki szkoleń prowadzonych przez Fundację Twórcza Kobieta, które są żonami i matkami. Bernarda Korycko, koordynatorka projektu z ramienia Stowarzyszenia mówi KAI, że nie było problemu z naborem kandydatek – około dwadzieścia kobiet regularnie uczęszczało na zajęcia, a ważnym elementem tych szkoleń są „prace domowe” – zdobyta wiedza na wykładach i warsztatach zastosowana w relacjach z mężem.

Szkoła Żon jest odpowiedzią na potrzeby kobiet, które chcą doskonalić swój warsztat pracy „w zawodzie” żona i matka. Zajęcia są przygotowywane przez liderkę, która jest żoną i matką. Cykl kilkunastu spotkań został opracowany w oparciu o książki małżeństwa Ingrid i Waltera Trobischów, autorów licznych publikacji i dostosowany i zaadoptowany do warunków kulturowych z uwzględnieniem doktryny katolickiej, gdyż Trobischowie są protestantami. - Uczestniczki powinny być wierzące, a więc żyć w związku sakramentalnym, gdyż odpowiedzi na wiele problemów poszukujemy w Piśmie Świętym i jest to ważny element naszych szkoleń - wyjaśnia Korycko.

Reklama

Spotkania Szkoły Dobrych Żon obejmie różne tematy m.in.: relacji z mężem, wspierania się wzajemnie w pełnieniu roli żony; dzielenia się doświadczeniami, pomysłami i przykładami rozwiązań sytuacji domowych; poszukiwania rozwiązań w Piśmie Świętym oraz zdobywanie potrzebnych wiadomości z zakresu psychologii, socjologii i pedagogiki. – Szkoła Żon będzie przekazywała wiedzę zgromadzoną w podręcznikach za pomocą prowadzonych dyskusji i proponowanych ćwiczeń. Będziemy zachęcać do dzielenia się doświadczeniami oraz mobilizować do wykonywania prac domowych – mówią organizatorzy i pomysłodawcy spotkań.

Piętnaście spotkań obejmie m.in. rozmowy o tym, jak i dlaczego mężczyzna rani kobietę, a jak robi to kobieta, na czym polega rola męża i żony, informacje o temperamentach i uczuciach między nimi, o mówieniu i słuchaniu, wzorach kobiet, pozytywnej postawie, wspólnej trosce o dom i rodzinę. Przewidziana jest rozmowa pt. "Twórcza kochanka", "Mąż najlepszy przyjaciel" i in. Bernarda Korycko opowiada, że problematyka spotkań "rozwija się", w poprzedniej edycji doszły takie zagadnienia jak profilaktyka chorób kobiecych, profilaktyka uzależnień kobiet, problem wydawania pieniędzy. Uczestniczki - opowiada koordynatorka - zaczęły się stopniowo otwierać. Po każdych zajęciach dostawały zadanie domowe. - Musiały na przykład pochwalić męża i zaobserwować jego reakcje. Okazuje się, że żony bardzo rzadko to robią, wydaje im się wręcz, że to nienaturalne.

Organizatorzy pragną, by powstała też analogiczna Szkoła Mężów i mają nadzieję, że rozmaite świeckie stowarzyszenia zrealizują taka inicjatywę.

Reklama

Grupa licząca do 15-20 kobiet będzie się spotykać, co dwa tygodnie – w II i IV wtorki miesiąca – w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, mieszczącego się przy ul. Kaszubskiej 20/3 w Szczecinie. Zgłoszenia są przyjmowane pod nr. tel.: 91 433-71-33 lub adresem mailowym: prorodzina@wp.pl. Pierwsze spotkanie odbędzie się 11 marca o godz. 18.

Informacje można również uzyskać na stronie internetowj Poradnictwa Rodzinnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej www.poradnictwo.szczecin.pl.

2014-02-19 10:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Śpiewali i grali Dzieciątku Jezus

Ewa Oset

Wielkim Koncertem Finałowym zakończyły się w niedzielę 13 stycznia 2019 r. wieczorem warsztaty liturgiczno-muzyczne. W kościele pw. św. Franciszka z Asyżu wystąpiło 130 wokalistów i instrumentalistów, aby wspólnie kolędować i uwielbiać Pana Boga.

Więcej ...

Ksiądz Jerzy Popiełuszko - globalny święty

Archiwum

Gdy media całego świata informowały w październiku 1984 r., że w Polsce agenci komunistycznej bezpieki zamordowali katolickiego kapłana, nikt nie przypuszczał, że jest to początek niezwykłego fenomenu - obok św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej ks. Jerzy Popiełuszko jest polskim świętym globalnym. Do jego grobu spontanicznie pielgrzymowało ponad 23 mln osób, w tym papieże, prezydenci i premierzy, politycy i ludzie kultury oraz zwyczajni ludzie ze wszystkich kontynentów. Relikwie męczennika czczone są w ponad tysiącu kościołach na całym świecie, w krajach tak odległych jak Uganda, Boliwia, Peru. W sobotę 19 października przypada 35. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Więcej ...

Prezydent dla polskatimes.pl: początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące

2021-09-16 20:20

PAP

Początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące, powiedziałem wtedy, abyśmy go wprowadzili na krótszy czas – mówi w wywiadzie dla polskatimes.pl prezydent Andrzej Duda.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie,...

Franciszek

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie,...

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa...

Kościół

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa...

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku

Sanktuaria

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku