Reklama

Europa

Abp Szewczuk: Nasi duchowni wzięli na siebie główny ciężar tej wojny

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) Światosław Szewczuk

BP KEP

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) Światosław Szewczuk

Nasi duchowni wzięli na siebie główny ciężar tej wojny, służąc tam, gdzie są największe potrzeby. Dziś szczególnie dziękuję naszym księżom na terytoriach okupowanych, którzy wraz ze swoim ludem znajdują się w ogniskach działań wojennych. Dziękuję zwłaszcza za posługę naszym kapelanom wojskowym, którzy są blisko naszego wojska i dzień po dniu głoszą słowo Boże tam, gdzie rozgrywa się dramat wojny – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) Światosław Szewczuk w wideoprzesłaniu 21 kwietnia, w 57. dniu wojny Rosji z Ukrainą.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Dziś Ukraina przeżywa Wielki Czwartek. W tym dniu wspominamy ustanowienie Najświętszego Sakramentu Eucharystii, Ciała i Krwi naszego Zbawiciela, którym karmi On człowieka, a także obchodzimy dzień ustanowienia Najświętszego Sakramentu Kapłaństwa Nowego Testamentu” – powiedział zwierzchnik UKGK.

Zaznaczył, że nabożeństwa w Wielki Czwartek są wyjątkowe. „Przecież w katedrze patriarchalnej dzisiaj zostaną konsekrowane antyminsy [kładziona na ołtarz jedwabna chusta z relikwiami przedstawiająca ciało Chrystusa w grobie, odpowiednik korporału w Kościele katolickim – KAI], które służą jako trony, aby sakrament Eucharystii był na nich sprawowany, a także będziemy konsekrować świętą i wielką myrrę [święty olej krzyżma – KAI], która będzie podróżowała z Kijowa, serca naszego Kościoła, do wszystkich zakątków Ukrainy i świata, aby nieść ze sobą łaskę Ducha Świętego, uświęcającą moc duchową, która ożywia Kościół każdego dnia z roku na rok” – powiedział mówca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przypomniał także o specjalnym nabożeństwie kościelnym, które odbywa się w Wielki Czwartek: obmyciu nóg kapłanom. „Biskup czyni to za przykładem Chrystusa, który tym gestem ukazał sens i sposób świętej posługi Boga wobec człowieka. Bóg klęka przed człowiekiem jako sługa i umywa mu nogi, zmywając jego grzechy i uzdrawiając jego rany” – wyjaśnił zwierzchnik UKGK.

„W ten święty Wielki Czwartek pragnę szczególnie podziękować za posługę, za gorliwą odpowiedź na powołanie do kapłaństwa naszym biskupom, kapłanom, mnichom, diakonom i klerykom, którzy przygotowują się do kapłaństwa” – mówił dalej abp Szewczuk. Zwrócił uwagę na szczególną wartość posługi kapłańskiej, zwłaszcza w czasach wojny, gdzie – jak zaznaczył – „kapłan Chrystusa jest pierwszym, który ratuje ludzkie życie, pochyla się nad ranami współczesnego człowieka, nad ranami Ukrainy”.

Reklama

„Dzisiaj pragnę prosić wszystkich naszych świeckich i zakonników: dziękujcie waszym kapłanom za ich posługę. Powiedzcie im dobre słowo, złóżcie im życzenia w tym dniu, gdyż muszą czuć, że ludzie ich kochają. Są oni gotowi oddać życie za swoje owce. Księża czynią to z gorliwą pracą dzień po dniu” – podkreślił abp Szewczuk.

„Niech Bóg błogosławi Ukrainę! Pobłogosław naszą ukraińską armię! Boże, ocal nasze miasta i wsie od płonących Charkowa, Donbasu, Mariupola, Chersonia, Mikołajowa po wszystkie miasta i wsie, które czekają na Twoją obecność. Boże, poślij kapłanów, tych robotników na swoje wielkie żniwo, które przygotowałeś dzisiaj w tym trudnym czasie! Niech Bóg błogosławi Ukrainę!” – zakończył swe przesłanie zwierzchnik UKGK.

Podziel się:

Oceń:

2022-04-21 17:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Szewczuk: Modlitwą i postem wypędźmy z Ukrainy złego ducha wojny i wszystkich, którzy są jej nosicielami

Abp Światosław Szewczuk

Artur Stelmasiak

Abp Światosław Szewczuk

„Zachęcam wszystkich do modlitwy i postu, aby wypędzić z Ukrainy złego ducha wojny i wszystkich, którzy są jej nosicielami” - powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), w codziennym wideoprzesłaniu w dziewiętnastym dniu krwawej wojny Rosji z Ukrainą.

Więcej ...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

Karol Porwich/Niedziela

- Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Więcej ...

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu przekonań

2024-05-17 15:54
Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu ludzi z przekonań i poglądów - powiedział w piątek kard. Grzegorz Ryś, odnosząc się do informacji, że Warszawa eliminuje symbole religijne w urzędach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli