Reklama

Niedziela Częstochowska

Brońmy krzyża przed całym światem

Marian Florek

Pod krzyżem Chrystusa jest miejsce dla wszystkich udręczonych, poniżanych, cierpiących i zabitych przez wieki aż do dzisiaj – mówił w homilii Wielkiego Piątku bp senior Antoni Długosz.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczysta Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek 15 kwietnia w częstochowskiej archikatedrze Świętej Rodziny zgromadziła wiernych, by mogli uczcić krzyż jako znak męki Boga i swojego zbawienia.

Uroczystościom przewodniczył bp senior Antoni Długosz, który w ciszy leżał przez jakiś czas krzyżem na posadzce świątyni, zanim przystąpił do następnych czynności liturgicznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W dalszym ciągu celebracji została odśpiewana Ewangelia wg św. Jana, po której celebrans wygłosił homilię. 

Zobacz zdjęcia: Brońmy krzyża przed całym światem

Reklama

– Spójrzmy na Odkupiciela całego świata (…), torturowanego do końca, by odpokutować wszystkie rodzaje ludzkich grzechów – tym apelem bp Długosz rozpoczął swoje rozważania. Potem przywołał świadka męki Zbawiciela – relikwię Całunu Turyńskiego, którą często nazywa się Piątą Ewangelią pisaną krwią.

Następnie homileta zwrócił uwagę na zasadność częstego rozważania Męki Pańskiej jako miłej Bogu czynności. – Wielkie nabożeństwo do Męki Pańskiej miała św. Faustyna, która niejedną noc spędziła na rozważaniu tajemnic krzyża – wskazywał biskup na autorytet świętej jako argument, by nie unikać rozmyślań dotyczących bolesnych chwil Pana Jezusa. – W Wielki Piątek adorując krzyż, wyznawajmy Jezusowi: Panie, Ty widzisz, krzyża się nie lękam, nie wstydzę się, krzyż Twój całuję i pod nim klękam – tłumaczył wiernym jego znaczenie hierarcha.

W dalszej części przywoływał przykłady walki z symbolem chrześcijaństwa. Opowiedział historię prawosławnego księdza z czasów ZSRR i współczesnej stewardesy, której zabroniono nosić krzyżyk. Na zakończenie homilii bp Długosz uzmysłowił wiernym, że pod krzyżem Chrystusa jest miejsce dla wszystkich udręczonych, poniżanych, cierpiących i zabitych przez wieki aż do dzisiaj. – Każdy wiek ma swój Wielki Piątek – zaznaczył. 

Po homilii odmówiono uroczystą modlitwę powszechną. Wśród intencji pojawiła się modlitwa za boleśnie doświadczaną Ukrainę. Następnie przed ołtarz wniesiono zasłonięty suknem krzyż, a celebrans stopniowo go odsłaniał. Po adoracji krzyża nastąpiła Komunia św.

Wielkopiątkową uroczystość zakończyło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.

Podziel się:

Oceń:

+2 -1
2022-04-15 23:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa w rocznicę śmierci biskupów: Stefana Bareły i Teodora Kubiny

Modlitwa przy sarkofagu bp. Teodora Kubiny

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Modlitwa przy sarkofagu bp. Teodora Kubiny

Pragniemy przywołać w pamięci Kościoła zmarłych pasterzy, bp. Teodora Kubinę i bp. Stefana Barełę, do których w tajemnicy świętych obcowania dołączył dwa miesiące temu abp Stanisław Nowak – mówił w homilii abp Wacław Depo,który wieczorem 12 lutego przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, z okazji 71. rocznicy śmierci pierwszego biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny w latach 1925-1951 i 38. rocznicy śmierci Stefana Bareły trzeciego ordynariusza diecezji częstochowskiej w latach 1964-1984.

Więcej ...

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

Więcej ...

Bytom: Kradzież z włamaniem i profanacja Najświętszego Sakramentu

2024-05-02 12:47

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Policja przekazała w czwartek, że poszukuje sprawców kradzieży z włamaniem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst