Reklama

Świat

Biskupi z Legnicy o wizycie ad limina Apostolorum

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Stefan Cichy, biskup legnicki

Jestem po raz drugi z wizytą ad limina Apostolorum. Pierwsza wizyta miała miejsce w roku 2005, w listopadzie. więc było to spotkanie z papieżem Benedyktem XVI. Wtedy byłem nowym biskupem legnickim. Były spotkania, Msze Święte w Bazylikach, spotkania w kongregacjach i spotkania z samym Ojcem Świętym. Były też indywidualne spotkania poszczególnych biskupów w trzech grupach, w różnych terminach. Tym razem wszyscy biskupi polscy przybyli do Rzymu razem, takie było życzenie Stolicy Apostolskiej. Byliśmy razem na Mszy Świętej w Bazylice na Watykanie przy grobie błogosławionego Jana Pawła II, w Bazylice Matki Bożej Większej, następnie św. Jana na Lateranie i na koniec w Bazylice Świętego Pawła za Murami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

To jest wizyta do grobów apostolskich, dlatego przebywamy do Rzymu do różnych miejsc związanych z Apostołami, aby się modlić w intencji diecezji, a także modlić się za Ojca Świętego i jego urzędników. Potem odwiedzaliśmy w grupach poszczególne kongregacje. Spotkania z biskupami były w 5 grupach, z sąsiadujących ze sobą metropolii, zawsze biskup z jednej metropolii przedstawiał całą grupę, później Ojciec Święty witał nas. Były wspólne zdjęcia, także z tymi, którzy towarzyszyli nam, a potem była rozmowa z papieżem. Przedstawiono różne problemy i tak w naszej grupie przedstawiano problemy pracy, problemy związane z przemysłem, który funkcjonuje na Górnym Śląsku i Dolnym Śląsku, problemy rodziny, młodzieży. Dziękowaliśmy Ojcu Świętemu za jego nauczanie, za jasne słowa, które do nas kieruje, zwłaszcza za nauczanie o Bożym miłosierdziu. Ojciec Święty do każdego pytania, do każdego stwierdzenia dodawał swój ciekawy, serdeczny komentarz. Ciekawe było, kiedy była mowa o Bożym miłosierdziu, akurat bp Kaszak z Sosnowca, który był tłumaczem w naszej grupie, został poproszony przez Ojca Świętego, żeby poczęstował się wodą, żeby mu łatwiej było mówić. To było takie miłe, serdeczne. A na koniec, kiedy Ojciec Święty już skończył swoje przemówienie, wszyscy biskupi zaśpiewali mu "Plurimos annos".

Reklama

Później było od razu spotkanie ze wszystkimi biskupami. Tylko abp Michalik przemówił w imieniu Episkopatu, a Ojciec Święty dał swój tekst na piśmie. Ojciec Święty udzielił błogosławieństwa i zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie. Wszystkie spotkania były bardzo miłe i bardzo serdeczne. Szczególnie miło człowiek będzie wspominał właśnie to spotkanie z Ojcem Świętym. Były także różne spotkania indywidualne, w Instytucie polskim, Kolegium polskim, Ambasadzie polskiej przy Stolicy Apostolskiej, były także spotkania ze znajomymi w Rzymie. Umocnieni tym pobytem, wracamy do domu, żeby wdrażać w życie to, co Ojciec Święty nam powiedział.

Bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy legnicki:

W Rzymie dostałem od Opatrzności Bożej wspaniały prezent, bo dokładnie na 5. rocznicę święceń biskupich mogłem odwiedzić progi Świętych Apostołów Piotra i Pawła, spotkać się z Ojcem Świętym, odwiedzić razem z moim biskupem Stefanem wiele kongregacji. To dla mnie bardzo ważne doświadczenie i chcę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem spotkanie z Ojcem Świętym. Ogromna prostota, otwartość, zainteresowanie polskimi problemami a jednocześnie ogromna znajomość specyfiki duszpasterstwa w Polsce.

Podczas audiencji generalnej w środę podchodząc do Ojca Świętego, przedstawiłem się, że odpowiadam za katechetów polskich i poprosiłem o błogosławieństwo dla polskich katechetów. Ojciec Święty się uśmiechnął, mocno mnie uścisnął. Myślę, że jest to też wielkie wsparcie dla tej grupy polskich misjonarzy, którzy na polskim terenie pracują na pierwszej linii frontu. Myślę o katechetach świeckich, duchownych, siostrach zakonnych. To jest grupa, która naprawdę nie ma łatwo pracując w szkole. W Rzymie modliłem się też za nich, i prosiłem dla nich o Boże łaski.

Podziel się:

Oceń:

2014-02-09 15:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz przed wizytą ad limina: najważniejsze jest słuchanie, mentalność zmienia się powoli

Kard. Kazimierz Nycz

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz

Najważniejsze jest słuchanie, mentalność zmienia się powoli - mówi kard. Kazimierz Nycz w specjalnym wywiadzie przed wizytą ad limina Apostolorum i inauguracją diecezjalnego etapu synodu biskupów o synodalności.

Więcej ...

28 czerwca: Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956

2024-06-28 07:25
Manifestacja na ul. Armii Czerwonej (obecnie Święty Marcin)

en.wikipedia.pl

Manifestacja na ul. Armii Czerwonej (obecnie Święty Marcin)

28 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP 21 czerwca 2006 i upamiętnia bunt poznańskich robotników z czerwca 1956 r.

Więcej ...

Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Bydgoskiej

2024-06-28 20:40

BPJG

„Bydgoski Józef rowerem na Jasną Górę”, czyli pielgrzymka z diecezji bydgoskiej, dotarła do celu. Uczestnicy przywożą swoje prośby i dziękczynienie za 20. lat istnienia diecezji bydgoskiej. – Trud jest, ale intencje sprawiają, że staje się on lżejszy - mówili cykliści.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024