Reklama

Europa

Patriarcha Bartłomiej w Warszawie: przybyłem do Polski by wesprzeć Ukraińców

PAP/Radek Pietruszka

Patriarcha Bartłomiej odwiedził prawosławną cerkiew św. Sofii - Mądrości Bożej na warszawskim Ursynowie, gdzie modlił się z wiernymi o pokój w Ukrainie. „Ta wojna jest niesprawiedliwa, niespodziewana i nieuzasadniona” - stwierdził hierarcha zapewniając, że przybył do Polski, by okazać wsparcie uchodźcom z Ukrainy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„O ile każda wojna jest godna potępienia, o tyle wojna prowadzona pomiędzy prawosławnymi jest absolutnie nie do zaakceptowania” - mówił hierarcha. Bartłomiej wyraził ubolewanie że prawosławie przeżywa obecnie kryzys jedności. Jednocześnie wyraził nadzieję, że uda się ten kryzys pokonać, zaś prawosławni będą mogli „wspólnie wyznawać wiarę i przystępować do jednego kielicha”.

82-letni patriarcha Konstantynopola wyznał, iż przybył do Polski, by udzielić słowa wsparcia i pocieszenia ludziom, którzy uciekają z ogarniętej wojną Ukrainy i są tu przyjmowani z otwartymi ramionami. Wyraził ubolewanie, że tak wielu Ukraińców zostało zmuszonych do ucieczki z kraju i zbliżające się święta Wielkanocne spędzi na obczyźnie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspominając swoje dzisiejsze spotkanie z polską Parą Prezydencką, patriarcha Bartłomiej podziękował wszystkim, którzy pomagają Ukrainie. „Modlimy się, by ta wojna jak najszybciej się skończyła, a ludzie mogli powrócić do swoich domów” - powiedział prawosławny patriarcha do zgromadzonych, wśród których byli także ukraińscy uchodźcy.

W spotkaniu z patriarchą Konstantynopola uczestniczyli m.in. abp Sawa - prawosławny metropolita warszawski i całej Polski oraz przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

Spotkanie odbyło się w cerkwi św. Sofii - Mądrości Bożej. W grudniu 2015 r. podczas wizyty w Polsce patriarcha Bartłomiej poświęcił kamień węgielny pod budowę tej świątyni.

Świątynia pw. św. Sofii to pierwsza budowana po przeszło 100 latach wolnostojąca świątynia prawosławna w Warszawie. Stanowi wotum za dar 25–lecia demokratycznych przemian w Polsce i 90. rocznicę uzyskania autokefalii przez polski Kościół prawosławny. Świątynia, wybudowana przy ul. Puławskiej 568 jest trzecią cerkwią prawosławną w stolicy.

Patriarcha przybył do Polski na zaproszenie prezydenta RP i przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich w naszym kraju.

Reklama

Wczoraj w stołecznym Centrum Kultury Prawosławnej Bartłomiej spotkał się z mieszkającymi tam uchodźcami z Ukrainy. Zapewnił ich o swojej duchowej bliskości i solidarności.

Dziś rano patriarcha Konstantynopola odwiedził w Warszawie grób metropolity Dionizego Waledyńskiego, który w 1924 r. otrzymał on dla Polskiego Kościoła Prawosławnego tomos o autokefalii, czyli dokument niezależności. Grób metropolity Dionizego znajduje się na cmentarzu przy cerkwi św. Jana Klimaka na warszawskiej Woli.

W południe Bartłomiej spotkał się w Belwederze z prezydentem RP. Jutro spotka się z abp. Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Następnie w programie jest wspólna modlitwa o pokój na świecie.

Patriarcha Bartłomiej zakończy wizytę w Polsce środę.

Prawosławny patriarcha Konstantynopola jako następca św. Andrzeja Apostoła nosi tytuł „patriarchy ekumenicznego”, co czyni go honorowym zwierzchnikiem światowego prawosławia, liczącego około 300 milionów wiernych na całym świecie. Siedziba Patriarchy – Fanar – znajduje się w Stambule.

Podziel się:

Oceń:

+4 -1
2022-03-28 19:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bahrajn: papież spotkał się z ekumenicznym patriarchą Bartłomiejem

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

Przebywający z wizytą w Bahrajnie papież Franciszek spotkał się w południe 4 listopada z patriarchą Bartłomiejem I. Spotkanie w Awali przebiegło „w atmosferze braterstwa i sympatii”.

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

Wyjątkowa wystawa w Rzymie

2024-05-14 17:21

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Obok krucyfiksu św. Marcelego wystawiono „Chrystusa Ukrzyżowanego” Salvatora Dalì i szkic św. Jana od Krzyża.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Św. Maciej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Maciej Apostoł

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania