Reklama

Polska

Abp Gądecki: Na naszych oczach dokonuje się niegodziwe działanie antychrześcijańskie

Karol Porwich/Niedziela

To co dokonuje się na naszych oczach, jest kolejną odsłoną niegodziwego działania antychrześcijańskiego – powiedział w czwartek w Poznaniu przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. W związku z inwazją rosyjską na Ukrainę, potępił działania Rosji i Władimira Putina.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita poznański zaapelował do wszystkich o otwartą postawę wobec potrzebujących schronienia i o pomoc materialną uchodźcom wojennym z Ukrainy.

"Odpowiedzią naszą na tę nową sytuację jest post, modlitwa i dzieła miłosierdzia. To, czym możemy pomóc, to zapewnić Ukraińców o naszej solidarności z nimi, o pomocy materialnej i o gościnności, która jest niezbędna wobec uchodźców wojennych" – powiedział abp Gądecki w trakcie briefingu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"To co dokonuje się na naszych oczach, jest kolejną odsłoną niegodziwego działania antychrześcijańskiego, które nie bierze pod uwagę ani opinii innych ludzi, ani cierpienia innych ludzi, ani też prawa partykularnego i uniwersalnego do niepodległości każdego państwa. To stara polityka kolonialna, która uważa, że mocniejszy może podporządkować sobie słabszego bez oglądania się na jego wolę" – dodał.

Hierarcha podkreślił, że wyrazem powagi sytuacji jest piątkowe spotkanie Rady Stałej KEP, podczas którego wszyscy reprezentanci biskupów i episkopatu Polski mają wyrazić "więź i jedność z Ukrainą".

Zaznaczył, że obecna sytuacja nie dotyczy jedynie Rosji, Ukrainy czy Polski, ale całej Europy.

"W odniesieniu do Rosji możemy powiedzieć, że gdyby to wszystko poszło w takim kierunku jak mówi patriarcha Cyryl, czyli poparcia dla tej agresji, byłoby to duże zdeformowanie sumienia Rosjan. Może im się podobać, że wracają do imperium, ale jednocześnie niszczą swoje sumienia" – podkreślił.

"Gdy idzie o samych Ukraińców, to jest kwestia dotycząca narodu i Kościoła. W odniesieniu do narodu ukraińskiego byłby czas, żeby oni mogli samostanowić o sobie. I żeby nikt im nie narzucał tego, co niesie ze sobą nowożytna demokracja" – powiedział Gądecki.

Przypomniał, że Ukraina od wieków pragnęła odzyskać swoją niepodległość i że "czyniła to nieraz w niegodziwy sposób".

Abp Gądecki powtórzył słowa wydanego w czwartek apelu w związku z inwazją rosyjską na Ukrainę. Napisał w nim, że w imieniu Konferencji Episkopatu Polski "stanowczo potępia działania Rosji i Władimira Putina, uznając je za niedopuszczalny i haniebny akt barbarzyństwa, skierowany wobec suwerenności i niezależności niepodległego państwa".

Reklama

"Jako Kościół w Polsce pragniemy przyjść naszym braciom również z materialną pomocą, dlatego apeluję, aby zarówno w najbliższą niedzielę, jak i w Środę Popielcową, po każdej mszy świętej zorganizować zbiórkę ofiar do puszek, które – za pośrednictwem Caritasu Polska – zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy" – napisał przewodniczący KEP.

Pytany o to, czy wystosuje dodatkowy apel do wiernych o udzielenie pomocy ukraińskim uchodźcom przyznał, że przed kilku laty do parafii w całej Polsce została wystosowana prośba o "otwarcie się na uchodźców z Bliskiego Wschodu". "Wówczas ten apel nie przyniósł większego rezultatu" – przyznał Gądecki.

"Tym razem też mój apel należy rozumieć w takim sensie, że zwracamy się z prośbą o otwartość. Myślę, że ta otwartość jest łatwiejsza tym razem aniżeli przed kilku laty. Ukraińcy są bardzo dobrze znani w Polsce. Te 2 mln (obywateli Ukrainy – PAP), jak powiadają, które pracowały i pracują w Polsce, dają wyobrażenie chrześcijańskiego narodu i myślę, że takich oporów, jak było poprzednio nie spotkamy" – powiedział.

Abp Gądecki zaznaczył, że obecnie na Ukrainie przebywa dyrektor Caritasu Polska ks. dr Marcin Iżycki, który prowadzi rozmowy o potrzebach i możliwościach udzielania pomocy stronie ukraińskiej. Hierarcha podkreślił, że Caritas jest dobrze przygotowany do niesienia pomocy uchodźcom.

"Pewnie naszym zadaniem nie jest dostarczanie broni tylko narzędzi pokoju, tego, co jest potrzebne do utrzymania pokoju, czyli tego, co jest potrzebne do codziennego utrzymania i tego, co wlewa jakąś otuchę w serca tych, którzy mają być ponownie podporządkowani Rosji" – powiedział metropolita poznański.

Reklama

Metropolita ocenił, że obecnie Kościoły katolicki i grekokatolicki na Ukrainie "na pewno znajdują się w bardzo trudnej sytuacji". "Zazwyczaj okupant przez krótki czas daje znaki życzliwości wobec kościołów i wspólnot wyznaniowych, żeby ich nie zastraszyć, ale potem przykręca śrubę. Pozbawia ich wolności, które są im należne" – powiedział.

"Nasza polska sytuacja jest określona przez NATO i przez polityczną ochronę, jaką daje ten sojusz, co przy apetytach imperialnych nie jest pewnie dostateczną obroną. Trzeba myśleć o tym, co jest potrzebne dla wzmocnienia ducha w Polaku i dla wzmocnienia też duszy Europy Zachodniej, ponieważ jedno i drugie potrzebuję wzmocnienia. Zwłaszcza że poszczególne kraje Europy Zachodniej nie cierpiały w czasie komunizmu tak, jak cierpiała cała Europa Środkowo-Wschodnia. Oni nie mają odniesienia realnego do całej tej oceny, jaką się daje właśnie imperialnej Rosji" – mówił Gądecki.(PAP)

Autorzy: Szymon Kiepel, Rafał Pogrzebny

szk/ rpo/ joz/

Podziel się:

Oceń:

2022-02-24 16:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pakistan: 129 aresztowanych muzułmanów po atakach na chrześcijan

Po atakach na chrześcijan w Pakistanie

PAP/SHAHZAIB AKBER

Po atakach na chrześcijan w Pakistanie

Pakistańska policja aresztowała 129 muzułmanów, którzy brali udział w atakach na chrześcijańskie kościoły i domy w mieście Jaranwala koło Fajsalabadu we wschodniej części kraju. Powodem napaści było rzekome bluźnierstwo wobec islamu, polegające na zbezczeszczeniu Koranu przez chrześcijanina.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Werona czeka na papieża: pielgrzymka pod znakiem pokoju

2024-05-03 10:24

materiał prasowy

Dziesięć lat od ostatniej Areny Pokoju, w Weronie odbędzie się kolejne spotkanie przypominające o dziedzictwie tego włoskiego miasta, które leży na „skrzyżowaniu kultur i narodów”. - Udział papieża w tym wydarzeniu przyczyni się do wzmocnienia naszego wołania na rzecz pokoju i sprawiedliwości - mówi burmistrz Damiano Tommasi. Franciszek będzie w Weronie 18 maja, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady