Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: remont zabytkowych organów godzinkowych

Karol Porwich/Niedziela

Mają za sobą ok. 200 lat i burzliwą historię - były przenoszone, demontowane, a ostatnio upodobały je sobie korniki. Remont organów godzinowych wkroczył w zaawansowany etap. Paulini i jasnogórscy organiści planują ich powrót do Kaplicy Matki Bożej w maju.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Instrument odkrywany jest w wymiarze historycznym, a niedługo poznamy go w pełni w wymiarze muzycznym - wyraził nadzieję o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry. Zwrócił uwagę, że prace remontowe przy zabytkowym instrumencie wymagają ogromnej precyzji i staranności.

Decyzja o renowacji tego starego instrumentu zapadła, kiedy po zagospodarowaniu zebranej kwoty na zakończony w ubiegłym roku remont organów w Kaplicy Matki Bożej, okazało się, że została „nadwyżka” - wyjaśnił kustosz. - Zebrana kwota przerosła nasze oczekiwania. Chcemy być w porządku wobec wszystkich ofiarodawców i po namowie z przeorem i pozostałymi ojcami ustaliśmy, że przywrócimy do kaplicy jasnogórskiej organy godzinkowe – mówił zakonnik.

Podziel się cytatem

Reklama

- Niektóre elementy muszą być z racji dużego zniszczenia zrekonstruowane - powiedział Damian Kaczmarczyk z Zakładu Budowy, Renowacji i Naprawy Organów z Zabrza, który podjął się remontu organów godzinkowych. - Nie ma tutaj ani jednego elementu, który byłby dobry. Są piszczałki, które zostały zmiażdżone, podeptane, porozrywane, dlatego podlegają natychmiastowej renowacji. Wszystkie elementy są zżarte przez korniki i to bardzo mocno. Będziemy musieli pozbyć się wszystkich drewnojadów, a jest to długotrwały proces - wyliczał Kaczmarczyk.

Reklama

Na ogromną wartość historyczną organów godzinkowych zwraca uwagę jasnogórski organista Marcin Lauzer. Jak zauważa obecna materia tychże organów pochodzi głównie z pracowni krakowskiego organmistrza Ignacego Wojciechowskiego, który w 1852 r. wykonał instrument na prawej emporze w Kaplicy Cudownego Obrazu. Podczas prac konserwatorskich w zabrzańskiej firmie organmistrzowskiej Orgelbau Kaczmarczyk potwierdzono wieloletnie przypuszczenia, że materiał piszczałkowy tego instrumentu może pochodzić z wcześniejszych organów chórowych umieszczonych na tej emporze. Mogą to być zatem piszczałki z warsztatu organmistrza warszawskiego Kosmowskiego, co widać na pierwotnych inskrypcjach wśród materiału piszczałkowego.

Reklama

Równolegle istnieje podejrzenie, iż piszczałki te mogą pochodzić z warsztatu śląskiego organmistrza Adama Horacego Caspariniego, który w okresie późnego baroku skonstruował organy na chórach głównych Kaplicy Matki Bożej i Bazyliki, a także na chórze prezbiterium Bazyliki. Świadczy o tym nazewnictwo włoskie inskrybowane na piszczałkach organów godzinkowych. - Zatem przywrócenie ich do pełni używalności w ich pierwotnym przeznaczeniu jest już z samego historycznego punktu bardzo wartościowe – stwierdza jasnogórski organista.

Przypomniał również, że organy te towarzyszyły głównie śpiewom godzinek oraz innym modlitwom kanonicznym. Obecnie Godzinki ku czci Maryi śpiewane są o godz. 5.30, dawniej wzorowane na liturgii godzin, złożone były z siedmiu części: jutrzni, prymy, tercji, seksty, nony, nieszporów i komplety. - Organy godzinkowe delikatnym brzmieniem dobrze wspierały śpiewy chorałowe i psalmowe, zaś organy większe podrywały swym mocniejszym tonem śpiew ludu oraz współtowarzyszenie kapeli jasnogórskiej – wyjaśnił organista.

Jak zauważył także Marcin Lauzer instrument ten stwarza też możliwości praktyczne, by w czasie szczególnego natężenia ruchu pielgrzymkowego dać „wytchnienie” głównym organom, które są jednym z najbardziej eksploatowanych świątynnych instrumentów muzycznych na świecie.

Organy godzinkowe będą służyły m.in. akompaniowaniu podczas czuwań nocnych oraz chórom śpiewającym na bocznej emporze.

Instrument przez lata były zdeponowany w kaplicy św. Józefa na tzw. Halach, a po remoncie wróci do Kaplicy Matki Bożej, gdzie było jego pierwotne miejsce.

Podziel się:

Oceń:

2022-02-22 11:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Oratorium o Stefanie Kardynale Wyszyńskim - SOLI DEO PER MARIAM

Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński

Archiwum

Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński

Zbliża się dzień 14 lutego - w którym Prymas Wyszyński przeżył głęboko wewnętrzny lęk Ojczyzny i o Kościół, a potem wyznał z wiarą: Wszystko postawiłem na Maryję.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2024 r.

2024-05-22 15:45

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

44. Pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” na Jasną Górę

2024-05-24 20:55

BPJG

Rocznica śmierci bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego co roku jest także czasem pielgrzymowania całego środowiska Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” na Jasną Górę. W tym roku będzie to też okazja do szczególnej modlitwy o miłość społeczną i świadomość, że „nasze życie jest tyle warte, ile jest w nim miłości”. Uczestnicy dziękować będą za otrzymane łaski i prosić o błogosławione owoce peregrynacji Obrazu Jezusa Miłosiernego, która trwa w ich środowisku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Wiara

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Kościół

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania