Reklama

Kościół

Kard. Nycz: szlachetne grono miast papieskich kontynuuje dzieło Papieża Polaka

Fot. Hubert Szczypek/dzielo.pl

„Szlachetne grono miast papieskich kontynuuje dzieło Papieża Polaka” – powiedział kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski i przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” uczestniczył w spotkaniu opłatkowym prezydentów, burmistrzów, wójtów „miast i miejscowości papieskich” organizowanym przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Wydarzenie poprowadził ks. dr Łukasz Nycz, wicedyrektor Biura FDNT ds. formacji stypendystów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Szlachetne grono miast papieskich kontynuuje dzieło Papieża Polaka poprzez organizowanie rozmaitych uroczystości, przede wszystkim Dnia Papieskiego, ale także troszczą się konkretnie o Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia", o jej stypendystów przyjmujących tych młodych ludzi w swoich miastach i miejscowościach” – powiedział, witając uczestników odbywającego się on-line spotkania opłatkowego. „Im dalej od odejścia Jana Pawła II do Domu Ojca, tym ta pamięć o Nim staje się bardziej ulotna - następnym pokoleniom, trzeba wiec o papieżu przypominać – zwrócił uwagę kardynał.

Jako kolejny głos zabrał ks. Dariusz Kowalczyk. Przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przedstawił sprawozdanie z działalności Fundacji w ostatnim roku. Skupił się na tegorocznych wakacyjnych obozach formacyjno-integracyjnych dla stypendystów Fundacji oraz obchodach XXI Dnia Papieskiego, który odbył się pod hasłem „Nie lękajcie się”. Ks. Kowalczyk omówił towarzyszące obchodom tego dnia wydarzenia – konferencję naukową „Czy jest lekarstwo na lęk?”, transmitowany w TVP1 koncert „Nie lękajcie się miłości” oraz galę wręczenia Nagród TOTUS TUUS transmitowaną w TVP2.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kolejnym elementem wydarzenia był wykład ks. dr hab. Wojciecha Węgrzyniaka zatytułowany „Inwestować w człowieka. Nie bójcie się inwestować w człowieka”. Słowa te wypowiedziane zostały przez papieża Jana Pawła II – ks. Węgrzyniak wspominał czas studiów w Rzymie i jednego ze spotkań z Papieżem Polakiem.

W pierwszej części wykładu biblista odpowiedział na pytanie „dlaczego warto inwestować w człowieka”. Zwrócił uwagę na starotestamentalny opis stworzenia człowieka. „Człowiek z punktu widzenia Biblii jest koroną stworzenia. Jest najważniejszym stworzeniem, bo jest stworzony na obraz i podobieństwo Boże” – podkreślił wykładowca. Druga odpowiedź na postawione wcześniej pytanie wiązała się z twierdzeniem, że człowiek często w swoich własnych oczach nie dostrzega wartości swego człowieczeństwa. Dlatego właśnie warto inwestować w człowieka, aby odzyskał on właściwe poczucie własnej wartości. W trzeciej odpowiedzi na postawione wcześniej pytanie ks. Węgrzyniak przywołał słowa Jezusa „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40). Słowa te dla chrześcijan stanowić mają zachętę i wezwanie do czynienia dobra – inwestowania w człowieka, w bliźniego.

Reklama

Biblista zadał również pytanie o to, co znaczy inwestować. Odpowiadając na nie przywołał najpierw fragment Starego Testamentu opowiadający historię pierwszych ludzi. Skierowane do Adama i Ewy słowa „mnóżcie się”, zdaniem eksperta, można też tłumaczyć jako wezwanie do „przynoszenia owoców”, a zatem inwestowania. Ks. Węgrzyniak przytoczył również fragment Ewangelii dotyczący powołania Apostołów. Zwrócił uwagę, że Jezus w pierwszej kolejności budował relację ze swoimi uczniami – dlatego więc inwestowanie może być rozumiane jako „budowanie relacji”.

Swój wykład ks. Wojciech Węgrzyniak zakończył fragmentem wiersza Jerzego Lieberta – „Uczę się ciebie człowieku, uczę się ciebie powoli, od tego uczenia trudnego raduje się serce i boli”.

Do wypowiedzi biblisty odniósł się kard. Kazimierz Nycz, który zwrócił uwagę na wartość inwestycji jednostek samorządowych w oświatę. – Gdy zaglądam do szkoły podczas wizytacji, widzę, jak wielka jest to inwestycja w człowieka – powiedział metropolita warszawski.

O oprawę muzyczną wydarzenia zadbał złożony ze stypendystów i absolwentów Fundacji „Chór i orkiestra FDNT” pod batutą absolwentki programu stypendialnego Agnieszki Kowalik. Uczestniczący w wydarzeniu mogli usłyszeć najpiękniejsze polskie i łacińskie kolędy w chóralnym wykonaniu.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-01-10 17:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jedyny taki pomnik

Podczas konferencji prasowej prezentującej inicjatywy Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

Mateusz Krawczyk

Podczas konferencji prasowej prezentującej inicjatywy Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

To będzie szczególny rok dla Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Rok ogłoszony przez Sejm Rokiem św. Jana Pawła II, rok 10. rocznicy śmierci Papieża i 1. rocznicy jego kanonizacji, rok 15 lat działalności fundacji i wreszcie rok jubileuszowego XV Dnia Papieskiego, obchodzonego pod hasłem: „Jan Paweł II – Patron Rodziny”

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Życie bez łaski to życie bez radości

2024-05-05 19:16
Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin.

Marzena Cyfert

Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin.

W kościele św. Karola Boromeusza przeżywano odpust ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin. Tym samym rozpoczęło się przygotowanie do jubileuszu 30. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...