Reklama

Świat

Nie ma usprawiedliwienia dla wykorzystywania dzieci

Yann Forget / www.pl.wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie ma usprawiedliwienia dla jakichkolwiek form przemocy i wykorzystywania dzieci - powiedział abp Silvano Tomasi na forum Komitetu Narodów Zjednoczonych ds. Praw Dziecka w Genewie. Podczas obrad uczestnicy 65. sesji dyskutowali na temat okresowego raportu Stolicy Apostolskiej o stosowaniu Konwencji Praw Dziecka. Swe relacje przedstawiają także Rosja, Niemcy, Portugalia, Kongo i Jemen.

Przedstawiając raport Stolicy Apostolskiej jej stały obserwator przy agendach ONZ w Genewie zaznaczył, że takich przestępstw nigdy nie można usprawiedliwić, bez względu na to, czy doszło do nich w domu, szkole, w ramach zajęć sportowych, czy też w organizacjach i strukturach religijnych. - Taka jest stała polityka Stolicy Apostolskiej - zaznaczył abp Tomasi, odwołując się do słów i działań ostatnich papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jan Paweł II określał nadużycia wobec młodych ludzi mianem zła, zbrodni i „potwornego grzechu w oczach Boga”. Benedykt XVI przemawiając do biskupów Irlandii w 2006 r. podkreślił, że są one jeszcze bardziej tragiczne, gdy sprawcą jest duchowny. Trzeba w takich przypadkach ustalić prawdę o tym, co się zdarzyło, podjąć działania prewencyjne na przyszłość, w pełni zachować zasadę sprawiedliwości i pomóc w uzdrowieniu ofiar. Na konieczność wspierania ofiar na ich „bolesnej drodze uzdrowienia” zwraca szczególną uwagę Franciszek. Zapowiedział on utworzenie komisji ds. ochrony małoletnich, której celem będzie proponowanie nowych inicjatyw tworzenia bezpiecznego środowiska dla dzieci, a także duszpasterskiej troski o ofiary nadużyć na całym świecie - przypomniał abp Tomasi.

Powołując się na „szokujące dane szacunkowe” Światowej Organizacji Zdrowia z 2006 r. wskazał, że 150 mln dziewcząt i 73 mln chłopców na świecie doświadczyło przymusowych stosunków seksualnych lub innych form przemocy seksualnej, związanej z kontaktem fizycznym. Sprawcy tych czynów wywodzili się z najbardziej szanowanych grup zawodowych, w tym także „niestety spośród duchowieństwa i innych pracowników kościelnych”.

Reklama

- Stawiając czoło tej rzeczywistości Stolica Apostolska starannie nakreśliła politykę i procedury, mające pomóc w eliminacji takich nadużyć i w podjęciu współpracy z odpowiednimi władzami państwowymi w zwalczaniu tego przestępstwa. Stolica Apostolska zaangażowała się również we wnikliwe słuchanie ofiar nadużyć i zajęła się wpływem tych sytuacji na ofiary nadużyć i ich rodziny - powiedział obserwator przy agendach ONZ. Dodał, że „skandaliczne przestępstwa nadużyć wobec dzieci zostały słusznie osądzone i ukarane przez kompetentne władze cywilne poszczególnych krajów”.

Stolica Apostolska podjęła działania na trzech obszarach. Po pierwsze, jako suweren Państwa Miasta Watykańskiego, wprowadziła na jego terytorium ustawodawstwo wynikające z międzynarodowych zobowiązań prawnych. Po drugie, na szczeblu międzynarodowym, Stolica Apostolska ratyfikowała nie tylko Konwencję Praw Dziecka w 1990 r., ale także - dziesięć lat później - dołączone do niej protokoły, dotyczące handlu dziećmi, dziecięcej prostytucji i pornografii (OPSC) oraz zaangażowania dzieci w zbrojne konflikty (OPAC). Po trzecie, jako centralny organ Kościoła katolickiego, Stolica Apostolska sformułowała wskazania dla Kościołów lokalnych, mające ułatwić im przyjęcie skutecznych środków działania, zgodnych zarówno z prawem kanonicznym jak i z prawem krajowym. Przykłady odpowiednich dokumentów, w tym Kartę Ochrony Dzieci i Młodzieży, przyjętą przez episkopat USA, można znaleźć w paragrafie 99 raportu. Ponadto Papieski Uniwersytet Gregoriański w Rzymie wraz z Uniwersytetem Monachijskim zorganizowały, metodą e-learningu, kursy prewencji nadużyć. Promowane są także dobre praktyki organizacji pozarządowych o inspiracji katolickiej w tej kwestii.

Zdaniem abp. Tomasiego, właściwe wprowadzanie w życie tej struktury wspólnych działań, podejmowanych przez Kościoły lokalne i Stolicę Apostolską, „pomoże wyeliminować zjawisko nadużyć seksualnych wobec dzieci przez duchownych i innych pracowników Kościoła”. - Biorąc pod uwagę szczególny status Stolicy Apostolskiej we wspólnocie międzynarodowej i obecność Kościołów lokalnych w tak wielu częściach świata, Kościół katolicki chce stać się przykładem najlepszej praktyki w tych ważnych staraniach, jak tego wymagają najwyższe wartości i ideały zawarte w Konwencji i jej protokołach - oświadczył przedstawiciel Stolicy Apostolskiej.

Podziel się:

Oceń:

2014-01-17 07:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp B. Auza do Rady Bezpieczeństwa ONZ: w sprawie palestyńskiej trzeba przejść od słów do czynów

wikipedia.org

Otwarta debata na temat sytuacji w Palestynie nie może skończyć się zaledwie na powtarzaniu dobrze znanych faktów i komentowaniu komplikacji i przeszkód, ale musi prowadzić do działania.

Więcej ...

Wniebowstąpienie Pańskie

Rafael Santi

Rafael Santi

Rafael Santi "Przemienienie Pańskie" (1516-1520)

Więcej ...

Zbliżają się Światowe Dni Dzieci

2024-05-12 13:07

Adobe Stock

Na dwa tygodnie przed Światowymi Dniami Dzieci swój udział w tym wydarzeniu zgłosiło 64 tys. dzieci wraz z opiekunami. Pochodzić będą z 85 krajów świata. Organizatorzy zadbali, aby w pierwszym w historii takim spotkaniu z papieżem uczestniczyli również przedstawiciele krajów pogrążonych w wojnach. Dzięki specjalnemu funduszowi solidarności przyjadą też ubogie dzieci, zamieszkujące m.in. brazylijskie fawele czy slumsy w Buenos Aires i na Haiti.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto