Reklama

Polska

Modlitwa za migrantów

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 19 stycznia br. Kościół rzymskokatolicki obchodzi 100. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Modlitewną pamięcią ogarniemy przede wszystkim tych naszych Rodaków, którzy w ostatnich latach z różnych przyczyn przeważnie z braku zatrudnienia opuszczają ojczyznę.

Uroczyste obchody tego Dnia w naszym kraju odbędą się w Domu Generalnym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu. Mszę Świętą koncelebrowaną z udziałem Zarządu Generalnego Zgromadzenia i przedstawicieli duszpasterstwa polonijnego z Ameryki Północnej i Południowej, Australii, Nowej Zelandii i Europy Zachodniej - odprawi metropolita poznański Ks. Abp Stanisław Gądecki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Celem tego Dnia jest zwrócenie uwagi na problemy migrantów oraz pobudzenie poczucia odpowiedzialności za duchową i materialną pomoc ludziom, którzy czasowo lub na stałe zmieniają miejsce pobytu. Kościół nieustannie troszczy się o zachowanie mocnej wiary dla wszystkich migrantów i uchodźców. Stąd Ojciec Święty Franciszek wydał specjalne orędzie na ten Dzień: „Migranci i uchodźcy: ku lepszemu światu.” Najpierw papież przypomina, że zjawisko przemieszczania się ludzkości jest „zadaniem naszych czasów” i zwraca uwagę, że chrześcijańskiego punktu widzenia migracja ma dwa aspekty: z jednej strony wiąże się z solidarnością i gościnnością, gestami braterstwa i zrozumienia, z drugiej - z odrzuceniem, dyskryminacją, bólem i śmiercią.”

Reklama

Ważne i potrzebne są dziś słowa Ojca Świętego skierowane do ludzi w drodze: „Nie traćcie nadziei, że i dla was przeznaczona jest bezpieczna przyszłość, że na swoich drogach możecie spotkać wyciągniętą dłoń, że dane wam będzie doświadczyć braterskiej solidarności i ciepła przyjaźni.” Jedną z głównych przyczyn migracji jest ubóstwo. Dlatego papież podkreśla, że trzeba „stworzyć lepsze warunki ekonomiczne i socjalne u siebie - w swojej ojczyźnie, tak by emigracja nie była jedynym rozwiązaniem dla osób szukających pokoju, sprawiedliwości, bezpieczeństwa i pełnego poszanowania godności ludzkiej.” Możliwość pracy w swoim kraju, w lokalnym środowisku pozwoli uniknąć rozdzielania rodzin, a jednocześnie zapewni warunki stabilnego i spokojnego życia wszystkim mieszkańcom.

Budowanie lepszego świata może dokonywać się w lepszym zrozumieniu podejścia do migracji oraz w przezwyciężaniu uprzedzeń do tych ludzi, którzy przybywają do naszej ojczyzny. Niech „kultura spotkania” z imigrantami w naszym kraju będzie twórcza i zaznacza się szczególnie w otwartości wspólnot parafialnych. W Kościele nie ma obcych ani cudzoziemców, bo wszyscy jesteśmy dziećmi Boga i w każdym człowieku jest odciśnięty wizerunek Chrystusa.

Podziel się:

Oceń:

2014-01-15 08:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Czerny: twórzmy przyszłość wspólnie z migrantami

„Posłuchajmy wezwania Papieża do budowania świata bardziej sprawiedliwego, ludzkiego i braterskiego, opartego na miłości i wzajemnym ubogacaniu się, a nie na podejrzliwości i zimnej obojętności” – apeluje kard. Michael Czerny SJ. Podsekretarz sekcji ds. migrantów i uchodźców w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka pisze o tym w artykule „Fratelli tutti i cierpienie przesiedleńców”. Powstał on dla potrzeb bloga prowadzonego przez Międzynarodową Katolicką Komisję Migracji (ICMC). Zdaniem kard. Czernego, w sercu encykliki Fratelli Tutti znajduje się zachęta do większego braterstwa oraz przyjaźni społecznej wśród wszystkich ludów i narodów. Ojciec Święty wzywa do „otwartego braterstwa, które pozwala rozpoznać, docenić i pokochać każdego człowieka niezależnie od bliskości fizycznej, niezależnie od miejsca na świecie, w którym się urodził lub w którym mieszka”.

Więcej ...

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny Kmieć

2024-05-10 14:00

BP Archidiecezji Krakowskiej

Uroczystość w kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich rozpoczęła się krótką modlitwą. Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski powołał trybunał do przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Heleny Kmieć, wiernej świeckiej.

Więcej ...

Kamper na sprzedaż – jak napisać dobre ogłoszenie?

2024-05-13 13:45

materiał sponsora/unsplash

Obecnie coraz więcej osób interesuje się zakupem używanych pojazdów. Jest to zatem dobry moment, aby sprzedać kampera w dobrej cenie. Jeśli chcesz znaleźć nowego właściciela dla swojego pojazdu, musisz stworzyć atrakcyjne ogłoszenie, które zainteresuje potencjalnych kupców. Co powinno się w nim znaleźć?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Ważne jest nasze codzienne spotkanie z Bogiem

Wiara

Ważne jest nasze codzienne spotkanie z Bogiem

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj