Reklama

Niedziela Częstochowska

Pozwólmy się sprowokować. Do pomocy

Maciej Orman/Niedziela

W ramach pielgrzymki osób bezdomnych na Jasną Górę 13 listopada po Mszy św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego Caritas Archidiecezji Częstochowskiej zorganizowała dla nich spotkanie w punkcie odbioru i wydawania żywności przy ul. Ogrodowej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tam czekał na nich dwudaniowy obiad, ciasto, ciepłe napoje oraz wyprawki w formie plecaków z termosem, skarpetami, mydłem, zapałkami, zapalniczką, a nawet z książką.

Zobacz zdjęcia: Spotkanie dla osób bezdomnych w Częstochowie

– Ta pielgrzymka jest oczywiście dużym przeżyciem. Przyjeżdżam co roku. Czuję się tutaj bardzo dobrze. To spotkanie z Bogiem i Maryją. Po nim robi się lżej na duchu – podzieliła się wrażeniami Alicja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Maciej Orman/Niedziela

– Piękna Msza św. – przyznał ze wzruszeniem Grzegorz, który również regularnie pielgrzymuje na Jasną Górę. Zapytany o to, jak sobie radzi na co dzień, odpowiedział: – Muszę sobie radzić, nie poddawać się i korzystać z tego, co jest.

Z udziału w pielgrzymce i spotkaniu zadowolona była Krystyna. Dla niej to również spotkanie z Maryją. Opowiedziała, że z powodu jej uzależnienia odszedł od niej mąż. Ma jednak dach nad głową i udaje jej się wyjść na prostą. – Żyję dniem dzisiejszym – podkreśliła.

Maciej Orman/Niedziela

Grzegorz, który uczestniczył w pielgrzymce po raz pierwszy, stwierdził krótko: – To duchowe, mocne przeżycie. Dodał, że podczas spotkania panowała bardzo miła atmosfera.

W organizację spotkania zaangażowało się wielu wolontariuszy częstochowskiej Caritas. Wśród nich był Roman. – Kiedy spacerowałem, szczególnie Alejami, spotykałem bardo dużo osób, które prosiły o pieniądze. Zacząłem więc myśleć, w jaki inny sposób można im pomóc. Gdzie trzeba włożyć ręce, tam wkładam – powiedział. Jak dodał, osoby bezdomne to „bardzo mili ludzie”.

Maciej Orman/Niedziela

– Takie dni są dla mnie po prostu prowokacją do tego, żeby to wszystko przekładało się na naszą codzienność i żeby nie zatrzymało się tylko na Światowym Dniu Ubogich. Ta pielgrzymka bezdomnych ma nam zwrócić uwagę na konieczność stałej, codziennej pomocy – wskazał bp Andrzej Przybylski. W homilii biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej pytał, czy inwestujemy w Jezusa obecnego w ubogich oraz przestrzegał przed przyzwyczajeniem się do ich obecności. – Prosiłem dzisiaj Pana Boga, żebyśmy się do tego nie przyzwyczaili, ale prosiłem też bezdomnych, żeby i oni się nie przyzwyczaili do swojego ubóstwa, tylko próbowali coś zrobić ze swoim życiem, oczywiście dzięki łasce Bożej – zauważył w rozmowie z „Niedzielą”.

Reklama

Zwrócił również uwagę, że chociaż taki jeden dzień nie rozwiąże problemu ubóstwa i bezdomności, to jest bardzo ważnym symbolem. – Akurat to częstochowskie spotkanie ma jeszcze takie znaczenie, że ci ludzie spotykają się ze sobą. Przyjeżdżają z wielu miast Polski i to też jest dla nich wielka okazja, by zobaczyć, że bardzo wielu ludzi ma kłopoty i że wszędzie próbuje się je rozwiązywać – podsumował bp Przybylski.

Maciej Orman/Niedziela

– Pielgrzymka osób bezdomnych na Jasną Górę to już tradycja – podkreślił ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. – Ludzie przyjeżdżają z całej Polski po to, żeby poukładać swoje życie. Są pod dobrym okiem: specjalistów, opiekunów, wychowawców i psychologów, ale są takie miejsca, w które człowiek nie może sięgnąć. Wiara powoduje, że ci ludzie, często poranieni, po różnych przejściach, przyjeżdżają po to, żeby w to miejsce sięgnął ktoś, kto naprawdę potrafi uleczyć, a to jest Jezus Chrystus – zauważył kapłan.

Przyznał, że podczas tegorocznego spotkania widział wiele znajomych twarzy, ale także sporo nowych. – To są ludzie często niedołężni i schorowani. Do tego doprowadza ich nieraz sposób życia i uzależnienia. Pielgrzymka to czas, kiedy mogą sobie ulżyć w cierpieniu – powiedział ks. Bator.

Maciej Orman/Niedziela

Dyrektor częstochowskiej Caritas zwrócił uwagę, że spotkanie w ramach pielgrzymki dla bezdomnych po raz pierwszy zorganizowano w hali magazynu żywnościowego, obok którego powstaje kuchnia dla osób ubogich, potrzebujących, samotnych i bezdomnych. – Próbujemy ich ugościć, ofiarując im również wyprawki – plecaki, a w nich: termosy, skarpety, mydło, zapałki i zapalniczkę, czyli wszystko to, co pomoże im funkcjonować. Znalazła się tam nawet książka ze świadectwami ludzi, którzy się nawrócili i stali się anonimowymi alkoholikami – cieszył się ks. Bator.

W niedzielę 14 listopada spotkanie z okazji 5. Światowego Dnia Ubogich w Dolinie Miłosierdzia w Częstochowie organizują: Fundacja ufam Tobie, Jasnogórski Punkt Charytatywny, Fundacja św. Barnaby i Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Agape”. W programie m.in. uroczysty dwudaniowy obiad „pod chmurką” i możliwość skorzystania z usług fryzjerów. Dla wszystkich obecnych przygotowano również podarunki, np. ciepłe koce i skarpety oraz środki czystości. Całość zakończy wspólna modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego. Impreza odbywać się będzie w godz. 13-15 przy kuchni prowadzonej przez Fundację ufam Tobie i księży pallotynów, na terenie parkingu przy ul. Kordeckiego 49.

Podziel się:

Oceń:

2021-11-13 16:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Caritas pomogła oddziałowi zakaźnemu szpitala na Tysiącleciu

Niedziela TV

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach oraz nadleśnictw Złoty Potok, Koniecpol i Gidle, zakupiły odzież i kombinezony ochronne dla oddziału zakaźnego szpitala na Tysiącleciu w Częstochowie – czytamy na stronie Caritas częstochowskiej.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj