Reklama

Kościół

Abp Skworc do księży: prośmy ks. Jana Machę, aby był inspiratorem i formatorem posługi każdego z nas

wikipedia.org

Po beatyfikacji winniśmy prosić ks. Jana Machę, aby był inspiratorem i formatorem posługi każdego z nas – pisze do kapłanów archidiecezji katowickiej abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki zaprasza księży do aktywnego udziału w uroczystości beatyfikacyjnej 20 listopada br. w katowickiej katedrze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Skworc wskazuje, że uroczystość Wszystkich Świętych przypomniała nam powołanie do świętości wszystkich ochrzczonych, w tym i powołanie każdego z nas. O obowiązku dążenia do świętości – według metropolity katowickiego – przypomina nam dziś Sługa Boży Jan Franciszek Macha.

Hierarcha przypomina w liście do kapłanów, że ks. Jan w ciemną noc okupacji oddał swoje życie w obronie owiec. W sobotę 20 listopada odbędzie się jego beatyfikacja, czyli "wyróżniające ukazanie Go przede wszystkim w naszym Kościele lokalnym jako osoby wyjątkowej poprzez heroiczność posługi i męczeńskiej śmierci."

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Wierzymy, że ta wyjątkowość dotyczy również relacji Błogosławionego z Bogiem, innymi świętymi i błogosławionymi. Dlatego po beatyfikacji winniśmy Go szczególnie intensywnie przywoływać; powierzać mu siebie i codzienność naszej kapłańskiej drogi oraz prosić, aby był inspiratorem i formatorem posługi każdego z nas – zauważa abp Skworc.

Zachęca kapłanów do aktywnego udziału w uroczystości, do koncelebracji, by beatyfikacja stała się dla duchownych archidiecezji katowickiej tegorocznym spotkaniem formacyjnym. Zapewnia jednocześnie, że koncelebransi nie ograniczą liczby wiernych, którzy mogą wypełnić katedrę Chrystusa Króla.

Beatyfikacja Sługi Bożego ks. Jana Machy, śląskiego kapłana i męczennika, odbędzie się w sobotę, 20 listopada br., w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Uroczystości będzie przewodniczył kardynał Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych. W parafiach archidiecezji katowickiej trwa „Nowenna niedziel” przed tym historycznym wydarzeniem.

Podziel się cytatem

Reklama

Sługa Boży ks. Jan Macha urodził się 18 stycznia 1914 r. w tradycyjnej śląskiej rodzinie Pawła Machy i Anny z domu Cofałka w Chorzowie Starym. Miał dwie siostry i brata. W 1934 r. wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. 25 czerwca 1939 r. w Katowicach otrzymał święcenia kapłańskie.

Reklama

Po dwumiesięcznym zastępstwie w rodzinnej parafii objął 10 września stanowisko wikarego przy kościele parafialnym św. Józefa w Rudzie Śl. Tam nawiązał łączność z tajną organizacją i rozwinął ożywioną działalność charytatywną wśród rodzin polskich, dotkniętych skutkami i okupacji.

Reklama

5 września 1941 r. ks. Jan Macha został aresztowany przez gestapo na dworcu w Katowicach. Znaleziono przy nim listę osób, którym on i jego współpracownicy pomagali oraz inne dokumenty wskazujące, że zbierali pieniądze i przekazywali je potrzebującym. Lista była jednym z głównych dowodów w późniejszym śledztwie i procesie całej grupy.

17 lipca 1942 odbyła się przed sądem doraźnym w Katowicach krótka rozprawa, na której ks. Macha i współpracujący z nim kleryk Guertler skazani zostali na śmierć przez ścięcie. Wyrok wykonano 3 grudnia 1942 w katowickim więzieniu. Ciała ks. Machy nigdy nie wydano rodzinie, najprawdopodobniej zostało spalone w obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Na szczeblu diecezjalnym proces beatyfikacyjny ks. Jana Machy rozpoczął się w 2013 r. i trwał do 5 września 2015 r. Następnie dokumentacja została złożona w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. 16 marca 2016 akta sprawy zostały publicznie otwarte i rozpoczął się etap rzymski procesu beatyfikacyjnego. Dekret potwierdzający męczeństwo sługi Bożego ks. Jana Franciszka Machy, kapłana archidiecezji katowickiej, papież Franciszek zatwierdził 28 listopada 2019 roku.

Przyszły błogosławiony ma zostać ustanowiony patronem m.in. Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-11-12 14:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pójdź za mną

Bóg nie powołuje uzdolnionych, ale uzdalnia powołanych

Archiwum

Bóg nie powołuje uzdolnionych, ale uzdalnia powołanych

Dziś szczególnie potrzeba kapłanów, by poświęcając się służbie Bożej, innych do Boga prowadzili.

Więcej ...

Anioł z Auschwitz

Stanisława Leszczyńska

Archiwum Archidiecezjalne w Łodzi

Stanisława Leszczyńska

Są postacie, które nigdy nie nazwałyby samych siebie bohaterami, a jednak o ich czynach z podziwem opowiadają kolejne pokolenia. Taka właśnie była Stanisława Leszczyńska – „Mateczka”, położna z Auschwitz.

Więcej ...

Komunikat Zgromadzenia oblatów w sprawie zakonników zatrzymanych na Białorusi

2024-05-12 23:03

Red.

O dalszą modlitwę w intencji dwóch misjonarzy oblatów zatrzymanych przez władze białoruskie oraz wiernych, którzy zostali pozbawieni opieki duszpasterskiej proszą ich współbracia zakonni. "Obaj oblaci są obywatelami Białorusi. W związku z powyższym prosimy dziennikarzy i agencje prasowe o roztropność w przekazywaniu informacji na ich temat" - pisze w wydanym wieczorem komunikacie o. Paweł Gomulak OMI, rzecznik Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania