Reklama

Niedziela Legnicka

Ku upamiętnieniu księdza

ks. Piotr Nowosielski

Najpierw uroczystości Zakładach Górniczych „Rudna”, a potem prawie 7 kilometrowy bieg z metą przy kościele św. Barbary w Polkowicach. Tak uczczono 23 października pamięć o śp. ks. Jerzym Gniatczyku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wam wejść nie wolno

„Dalej wam wejść nie wolno, bo to jest miejsce święte”. Te słowa wypowiedziane pod adresem ZOMO-wców, 14 grudnia 1981 r. w drzwiach kościoła św. Barbary, przez rosłego księdza, zagradzającego wejście oddziałom które pacyfikowały strajkujących górników, były tego dnia powtarzane wielokrotnie. Wspominali to wydarzenie uczestnicy biegu, górnicy, przedstawiciele kopalni władz i duchowieństwa. Wszystko to było związane z protestem górników kopalni przeciwko wprowadzeniu Stanu Wojennego. 14 grudnia 1981 r., ustalono że górnicy wyjdą z kopalni ale na własnych warunkach. Kiedy to zrobili okazało się że czekały na nich uzbrojone oddziały ZOMO i wojska, które zaczęły rzucać granaty hukowe, użyły też gazów łzawiących i armatek wodnych. Strajkujący zaczęli uciekać w kierunku centrum miasta i tam schronili się we wspomnianym kościele.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Człowiek symbol

- Można powiedzieć że ks. Gniatczyk jest takim symbolem tego schronienia dla górników - mówi o tym wydarzeniu obecny proboszcz parafii św. Michała ks. Jarosław Święcicki, do której należy wspomniany kościół jako świątynia pomocnicza – Nie pozwolił wejść pacyfikującym, zasłaniając sobą wejście. Uczestnicy tego wydarzenia wspominają, że podczas odprawionej przez niego Mszy św., na ołtarzu złożono wśród darów ofiarnych także zebrane łuski po kulach, którymi strzelano do górników.

- Byłem ministrantem w tamtych czasach gdy ks. Jerzy był wikarym, Zawsze śmialiśmy się że ma 2 metry wzrostu i półtora metra wagi, wysportowany, wcześniej grywał w siatkówkę, a z nami w piłkę nożną stając na bramce. Można sobie wyobrazić jak przy jego posturze, cała bramka była „zajęta”. Samych wydarzeń nie widziałem bo miałem wtedy 17 lat, ale pamiętam to wszystko co było potem. A więc zainicjowana przez niego pomoc dla tych co stracili pracę, pomoc rodzinom osób internowanych – jednym słowem to osoba niepowtarzalna, to dusza-chłop to którego wszyscy lgnęli - wspomina księdza Janusz Białocki

Reklama

Bieg

W tegorocznym Biegu wystartowało 250 zawodników z całej Polski. Przebiegli trasę sprzed kopalni ZG Rudna do centrum miasta. Do pokonania mieli ok. 7 km, biegnąc tą trasą, którą górnicy uciekali przed oddziałami ZOMO, milicji i wojska. Miejsce mety - centrum miasta obok kościoła Św. Barbary też było nie przypadkowe, bo jak już wiemy w tym kościele schronienie znaleźli uciekający górnicy.

Pierwszy na mecie zameldował się Kamil Makuś z Bolesławca. Natomiast wśród kobiet najlepszą okazała się Katarzyna Ptaszuk z Białorusi. Wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe medale.

Organizatorem jest TKKF "Start" Polkowice oraz Zakłady Górnicze Rudna.

Ks. Jerzy Gniatczyk zmarł 19 października 2015 r. Do tej pory biegi upamiętniające kapelana górniczej Solidarności odbywały się w grudniu, od tego roku organizowane są w pierwszy weekend po rocznicy śmierci kapłana. 

PS. Treść wywiadów na stronach diecezjalnego Radia Plus Legnica: www.legnica.fm 


Zobacz zdjęcia: V Bieg im. ks. Gniatczyka



Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-11-01 14:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...

Prezydent: nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski

2024-05-03 09:32

PAP/Paweł Supernak

Nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski, kto powinien zostać mianowany na te najważniejsze stanowiska dowódcze w wojsku polskim - podkreślił prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu po wręczeniu nominacji na stanowisko dowódcy generalnego RSZ i na stanowisko dowódcy WOT.

Więcej ...

Rozmowa z Ojcem - Szósta Niedziela Wielkanocna

2024-05-03 19:35

Karol Porwich/Niedziela

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady